| Efteni Gölü ve Efsanesi

Efteni Gölü ve Efsanesi

efteni gölü nerede

Düzce’de gezilmedik yer bırakmayana kadar gezmeye devam prensipiyle çıkmış olduğum yolda bu seferki durağım Efteni Gölü. Aslında Güzeldere Şelalesine gitmekti. Yol üzerinde bulunan Efteni’de ziyaret edilmesi  gereken tektonik oluşumlu bir tatlı su gölüdür. Göl çevre sularını kendine toplamaktadır. Orman bakanlığı tarafından koruma altına alındığından dolayı gölde ve gölün çevresinde avlanmak yasaktır. Efteni Gölü aynı zamanda bir kuş cenneti, Kuzey’den Güney’e göç eden kuşların göç rotası üzerinde bulunuyor. Burada 150 çeşit kuş türü varmış. Göl çevresinde her hangi bir tesis veya yapı bulunmamaktadır. Ama isterseniz gölün kenarında yer alan alanlarda piknik yapabilirsiniz.

Gölün çevresindeki odunsu ve otsu yapısı ile bataklığı andırmaktadır. Gölün kenarında iskele ve izleme kulesi ile muhteşem bir manzara sunmaktadır.

eftreni gölü nerede
eften gölü nerede

Efteni Gölü Efsanesi

Efteni Gölü adını Bizans prensesi olan Eftalya’dan almıştır. Bizans ordusu savaştan dönerken gölün kıyısındaki alanda konaklamış. Yolda prenses Eftelya’nın ellerinde ve yüzünde yaralar çıkmış. Göl kıyısında yerden çıkan sıcak sularla banyo yapan prensesin tüm yaraları ertesi sabah iyileşmeye, cildi güzelleşmeye başlamış. Bunu gören Bizans imparatoru bu göl kıyısındaki sıcak su kaynaklarının olduğu yere hemen bir hamam inşa edilmesini istemiş. Prensesin yanına bakıcılarını bırakıp ayrılmışlar.

Yaraları iyileşen ve güzelleşen prenses göl üzerinde sandalla gezinirken, karşı kıyıdaki dağ eteklerinde yaşayan bir Osmanlı delikanlısına gönlünü kaptırmış. Karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret etmeye başlamışlar. Bir gün sevgilisine giderken prensesin kayığı batmış, boğulmuş. O günden sonra gölün adına Efteni demişler.

efteni gölüne nasıl gidilir
efteni gölü efsanesi

Efteni Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Efteni gölü, Düzce ilinde yer almaktadır. Düzce merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıktadır. Aracınız ile bölgeye ulaşmanız mümkündür. İstanbul bölgesinden gölü ziyaret edecek olan kişiler Hendek çıkışından Tem otoyolundanayrılabilir ve yolu takip ederek göle ulaşabilirler. Ankara yönünden gelecek olan ziyaretçiler ise Düzce çıkışından Tem otoyolundan ayrılmalı ve Gölyaka istikametine doğru ilerleyerek göle ulaşabilirler. Eğer Kendi aracınız yoksa toplu taşıma araçları ile göle ulaşmanın 2 yolu vardır.

  1. Gölyaka, Gölorman köyünden geçen otobüslere binilir. Aydınpınar alabalık tesislerinden sonra yaklasık 10 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.
  2. Önce direkt Gölyakaya gidin, oradan terminalde inip Gölormandan Düzce’ye giden otobüslere binerek yolda inebilirsiniz. Dönüşte ise Efteni gölünden saatte bir Düzce Gölyaka otobüsleri geçmektedir.

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register