| Hurghada Gezi Rehberi

Hurghada Gezi Rehberi

Hurghada havalimana gece 01.00 da iniş yapıyoruz. O saatte inen tek uçak bizim olduğu için pasaport kuyruğu falan yok. Uçakta dağıtılan forma pasaport bilgilerimi yazıp pasaportum ile birlikte veriyorum. Mısır vizem kontrol edildikten sonra sıkıntınız bir şekilde, hiçbir soru sorulmadan geçiş yapıyorum. Bagajımızı almak için beklerken para bozdurabilirsiniz.

Instagram hesabımı takip etmek için –> @around.together

Exchange ofis falan yok, hemen köşede yer alan ATM leri kullanmanız lazım. Yanınızda 10 veya 20 dolar olsun. Para bozdurduktan sonra çantamı alıp dışarı çıkıyorum. Kapıdan çıkınca hemen karşınızda Vodafone standı var. 14 gün Mısır’da olacağım için internet almaya karar verdim. Sadece interneti kullabiliyorsunuz, birisini arayım veya mesaj atayım diyemiyorsunuz. 4 GB lık hatlar 105, 6 GB lık hattlar 134 Mısır poundu (EGP). Yeri gelmişken söyleyim 1 Amerikan Doları 17.62 EGP ediyor. 2018 itibari ile 5 EGP’u 1 TL ye denk geliyor. Vodafone hattınızı aldıktan sonra yaklaşık 15 dakika bazen de 1 saat sonrasında hattınız açılıyor.

Herşeyi hatlettikten sonra dışarıya taksi ayarlamaya çıkıyorum. Aynı uçaktan geldiğimiz 2 arkadaş ile aynı otelde kaldığımızdan dolayı birlikte taksiye biniyoruz. Otelimiz Hurghada merkezinde yer alıyor, havalimanına yaklaşık 9- 10 km falan. Taksiciler 300 Egp den başlıyor, pazarlık gücü size kalmış. Biz 10 km lik yol için 50 Egp yani 10 tl ödüyoruz. Aynı yolu 40 Egp giden arkadaşların olduğunuda söylemek isterim.

Otele geldiğimizde saat çoktan 02.30 olmuştu. Benim check-in saatim sabah saat 10.00, yaklaşık olarak 7 saat beklemem gerekecek. Otelin resepsiyonunda yer alan koltuğa yatıp uyuyorum. Sabah 9 gibi uyandım ve odaya giriş yaptım. Otelin konumu çok güzel, fiyatta ucuz sayılır. Tek can sıkıcı olay Hurghada şehrinde ödemeniz gereken şehir vergisi ve hizmet bedeli. Otel fiyatına ek %26 lık bir oran var. Bazı restaurantlarda (KFC, Burger King v.b) yemeklere de %7 – % 14 gibi eklemeler yapılıyor, dikkat etmekte fayda var.

Odama yerleştikten sonra, aynı gün için Safari turu ayarlamaya çalışıyorum. Otelde birçok aktiviye var. 11.30’da başlayıp akşam 19.00 biten tur için 300 EGP fiyat istiyor. Kavga dövüş 250 EGP anlaşıyorum. Zaten fazla zamanımda olmadığı için gidip başka firmalara sormadım. Ama sonradan fiyat sorduğum yerler daha yüksek fiyat söyledi.

Saat 11.30 da Safari için otelde gelip alıyorlar. Yaklaşık 20 dk’lık bir yolculuk sonunda Çöl de tur yapacağımız yere geliyoruz. Bizim dışımızda birçok kişi var. Herkesin kendi tur rehberi olduğundan sırayla çölde gezmeye başlıyor. İlk olarak 4 kişi binilen araçlarda çölde geziyoruz. Çok uzun sürmeyen bu turda sırayla herkes yaklaşık 7-8 dk araçı kullanıyor. Sonrasında ise tek başınıza ATV kullanıyorsunuz. ATV turu gerçekten güzel, rehber önde siz arkada yaklaşık 30 dk çölde dolaşıyorsunuz. Çölde ATV turunda sonra yemek vakti. Tur fiyatına dahil olan yemek oldukça doruyucu. Yemeğin yanında içeceklerde ücretsiz. Yemekten sonra ise herkese Nargile getiriyorlar.

Yemekten sonra 4×4 jeeplere binerek Bedevi Köyüne gidiyoruz. Çölün ortasında zaten yol iz belli olmayınca şoförlerde deli gibi araç kullanıyor. Tam da yemek sonrası olunca, mideniz dışarı çıkıyor. Hatta bir arabada kadının birisi kusmuş, benden söylemesi. Jeeplerle yolculuk yaklaşık 20 -25 dk sürüyor. Bedevi köyüne gelince sırayla develere, isterseniz eşek ve ata da binebiliyorsunuz.

Develerde uzun bir tur atmıyorsunuz, sadece kısa bir tur.  Deve turundan sonra ikram edilen çayı içip dinlendik. Bedevilerin yaptıkları ekmekleri, topladıkları birçok otu gösteriyorlar. İsterseniz satın alabilirsiniz. Akşam 16.00 gibi Bedevi köyünden çıkıp geri aynı yolu dönüyoruz. Yemek yediğimiz yerde yapılacak olan dans showunu izleyeceğiniz. İzlemek istemezseniz sizi otelimize götürüyorlar. Ben izlemek için kaldım. Showa başlamak için havanın kararmasını bekledikleri için yaklaşık 1 saat oturduk, show ise yaklaşık 30 dk sürüyor.

Sahneye ilk önce dansöz bir kız çıkıyor, sonrasında ise erkekler çıkıyor oynamak için. Arada sahneye turistleride davet ediyorlar. Ben izlerken oldukça eğlendim. Hazır tura katılmışken izlemenizi tavisye ederim. En güzel showu ise sona saklamışlar. Yerel kıyafetleri ile oldukça güzel bir show yapıyorlar. Dans gösterisi bittikten sonra otelimize geri dönüyoruz. Bence paranın hakkını fazlasıyla hak eden bir tur. Hurghada’ya giderseniz Safariye katılmanızı taksiye ederim.

Hurghada’daki 2. günümde dalış yapmak istiyorum. Asya kıtasındaki gezerken birçok kez dalış yapmak istemiştim ama bir türlü fırsat olmamıştı. Filipinlerde dalış yapabiliceğiniz müthiş yerler varm. Ama ilk dalışımı kızıldenizde yapmak varmış. Dalış için fiyatlar 20 dolardan başlayıp pazarlık ile 15 dolara kadar düşüyor. Daha önce Mısır’a giden bir arkadaş katıldığı tur şirketiyle konuşup, başka arkadaşlarınında geleceğini söyleyerek 200 EGP’a yani yaklaşık 11 dolar anlaşmış. Bende direk o şirketi arayıp yarın için tura katılmak istediğimi söylüyorum. Otelde tanıştığım diğer 2 türk arkadaşlar da benimle birlikte tura katılmak istiyor. Ertesi sabah saat 09.00’da bizi otelimizden alıyorlar.

Direk limana gidiyoruz, diğer tura katılacak kişilerinde gelmesiyle tekne limandan hareket etmeye başlıyor. Liman’dan tekne hareket ederken bize sağlıklı olduğumuzu, dalış yapabileceğizi yazılı olarak belirtmemiz için form dağıtıyorlar. Birçok soru var, hepsine ‘’NO’’ yazarsınız diye söylemeyide unutmuyorlar. Formları doldurduktan sonra size kısa bilgiler veriyorlar. Nasıl nefes alacaksınız, suyun altındaki işaretlerin anlamı, sorun varsa ne yapmanız gerektiğini, gözlüğünüzün içeri su girerse veya ağzınıza su kaçarsa v.b hepsini anlatıyorlar. Oldukça kolay şeyler, ilk kez dalış yapacaksanız panik yapmanıza gerek yok. Rahat olun yeter.

Yaklaşık 1 saatlik tekne yolculuğundan sonra ilk dalış yapacağımız yere varıyoruz. Önce sertifika alanlar veya sertifikası yükseltenler dalıyor. Sonrasında sırayla herkes kıyafetlerini giyip dalışa hazırlanıyor. Şansınız varsa eğitmen ve siz dalış yaparsınız. Normalde 2 kişi ve eğitmen şeklinde dalış yapılıyor. Benim ilk dalışım da tek başıma daldım ve oldukça güzeldi. Yaklaşık 15 – 20 dakika dalıyorsunuz. Benim ilk dalışımda gözlüğümün içine çok su kaçtı, biraz sıkıntı yaşasam da oldukça zevkliydi. Herkes dalış yaptıktan sonra yemek vakti geliyor.

Siz yemek yerken tekne bir sonraki dalış noktası olan yere hareket ediyor. Tekne de verilen yemek öyle müthiş bir yemek değil ama açta kalmıyorsunuz. Bir sonraki dalış yerimizde bizden başka teknelerde yer alıyor. Dalış yaparken bazen yunuslar oluyormuş, bizim şansımıza yoktu. Neyse hazırlandıktan sonra 2. dalışımı yaptım. İlkine göre oldukça iyiydi, ilk dalışta yaptığım hataları yapmadım diyebilirim. Suyun altındaki güzellikleri daha iyi keşfettim. Dalış yapıp çıktıktan sonra veya dalış sıranızı beklerken isterseniz şnorkel ile yüzebiliyorsunuz. Dalış yapmak istemiyorum derseniz yine tura katılabilirsiniz, sadece önceden belirtin ki ona göre daha az ücret edeyin.

Turumuz akşam 16.30 gibi bitti ve limana dönüş yaptık. Limandan çıktıktan sonra El Mina camisini gezdik, içerisine girmedim ama avlusunda biraz dolaşıp fotoğraf çektim. Caminin hemen yanında ise balık pazarı yer alıyor. Hurghada’da ziyaret edilmesi gereken önemli bir yer. Her türlü deniz ürününü bulabilirsiniz. Balıkların kilosu 40 – 60 Egp arasında değişiyor. Karides ve Ahtapotların fiyatları büyüklüklerine göre değişiyor ama ortalama 200 Egp. İstediğiniz balığı alıp orada temizletip yiyebiliyorsunuz. İster fırında ister mangalda pişiriyorlar.  Pişirme ücreti ise 25 – 35 arası değişiyor, yanına isterseniz pilav ve salata da alabilirsiniz. 2 farklı balık alıp pişirttikten sonra otelde yemek üzere dönüyoruz. Otelimizin girişinde yer alan masalarda oturup oldukça lezzetli balıklarımızı yiyoruz.

Yemek yedikten sonra duş alıp biraz dinlendikten sonra dışarı çıkıyoruz.Biraz sokakları keşfetmek lazım. Sheraton caddesi üzerinde birçok mekan ve mağaza yer alıyor.Biraz gezdikten sonra saat daha erken olduğu için Hard Rock Cafeye gidelim. Önce yarın gidecek olduğumuz Luxor şehri için otobüs bileti alıyoruz. Sabah 08.15’de Go-Bus firmasını otobüsü yola çıkacağız. Bilet işini halletten sonra minibüs ile Hard Rock Cafe’ye gidiyoruz.

Kişi başı 5 Egp ödüyoruz ama direk oraya gitmiyor. Bizi bıraktığı yerken yaklaşık 1 km falan yürümemiz lazım. Hard Rock Cafe 4 – 5 yıldızlı otellerin yer aldığı oldukça geniş yürüyüş yolu bulunan cadde üzerinde yer alıyor. Tabii fiyatlarda normal şehir merkezine göre biraz pahalı. Hard Rock cafede oturup birer bira içtikten sonra çıkıyoruz. Fiyatlar Türkiye’ye göre yine de ucuz. Turistik bir yerde oturup (%14 vergi dahil) ödediğimiz fiyat 500ml’lik bira için 65 Egp yani yaklaşık 12,5 tl. Hard Rock cafeden çıktıktan sonra cadde de biraz yürürüp etrafı dolaşıyoruz. Çok fazla turist yok, hatta boş sayılabilir.

Yarın sabah erken kalkacağımız için taksiye binerek (40 Egp) şehir merkezine, kaldığımız otele dönüyoruz. Hurghada şehrinde dolu dolu 2 tam gün geçirdim. Sırada keşfedilmesi gereken Luxor şehri var.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

18 Yorum

 • Seyyahdoctor Yanıtla

  17/03/2018 at 09:30

  Çok detaylı güzel bir yazı olmuş kardeşim eline sağlık. ???? o dalış firmasının numarası duruyorsa bulabilir miyiz? Bir de hangi otelde kaldın acaba?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   14/04/2018 at 18:49

   Dalış Firmasının ismi Red Sea Diving. Telefon numarasını şuan bulamadım, daha sonra yoruma ekleyeceğim. Kaldığım otelin ismi Golden Rose.

 • Servet ARICI Yanıtla

  22/03/2018 at 17:50

  Super

 • Burcu Erol Yanıtla

  06/04/2018 at 13:26

  Hurghada bende acı hatıralar bırakmış olsa da, yeniden gideceğim ? Bu yazı da bana güzel bir rehber olacak ?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   14/04/2018 at 18:37

   Teşekkürler Burcu, seninde verdiğin bilgiler seyahatimde çok yardımcı oldu.

 • İbrahim Bakıcı Yanıtla

  06/04/2018 at 17:11

  Harika bir rehber olmuş ?

 • Sümeyye Ayakta Yanıtla

  14/04/2018 at 18:29

  Mısır’a gitmeyi ben de çok istiyorum. Güzel yazı, ellerinize sağlık ?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   14/04/2018 at 18:40

   Umarım en kısa zamanda Mısır’a seyahat etme imkanınız olur. :)

 • Rüya Rahimaka Yanıtla

  24/04/2018 at 23:25

  Bir solukta okudum yazinizi bi aksilik cikmazsa 2 aya ben de gidicem cok faydali oldu gerçekten. Mısır ile ilgili yazilarinizi arttirsaniz super olur hatta bol eğlenceler.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   25/04/2018 at 08:47

   Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
   😊 Hurhgada dışında ziyaret ettiğim diğer şehirler hakkında bilgileri de yakında sitemde bulabilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar dilerim.

 • Yasar OZKUL Yanıtla

  20/08/2018 at 13:16

  Merhabalar ,
  Hurghada havalimanında Exchange ofisi yok demissiniz , para bozdurmayi ATM ‘demi yaptiniz o noktayi tam anliyamadim , yani ATM ‘ye $ verdiniz , Mısır Poundu aldinz ?
  Diger husus col safarisi kısa ve uzun olanimi var , oyle bilgiler okuyorum
  cvp lariniz icin tsk ederim.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   21/08/2018 at 14:37

   Merhabalar, evet aynen dediğiniz gidi dolar veriyorsunuz ATM’ye Mısır pound çekiyorsunuz. Ama fazla para çevirmeyin komisyon alıyor. 20 – 30 falan çevirin şehre gidecek kadar. Uzun ve kısa çöl safarisi hakkında bilgim yok. Sabah aldılar akşam 19.00 gibi getirdiler. Yarım günlük tur değildi. İyi seyahatlar.

 • Yasar OZKUL Yanıtla

  02/09/2018 at 21:35

  Merhabalar ,
  Dalış için önerdiginiz firmayı arastirdim ancak Red Sea Diving çok generic bir isim, maalesef bulamadim,Şirket adı red sea quality diving olabilirmi ? veya telefona tekrar bakabildiniz mi?.
  yardımlarınız ve ilginiz için çok tşk

  • Emir Aşkın Yanıtla

   03/09/2018 at 14:22

   Merhabalar, Firmanın telefonu ve benim iletişime geçtiğim kişinin telefonunu veriyorum. Ofise gitmenize gerek yok telefon ile konuşun size direk otelden alsın.
   002 01200572334
   002 01002741794
   Mahmud Galel, Dive Red Sea
   Şimdiden iyi yolculuklar..

 • Enes Yanıtla

  27/01/2019 at 20:09

  Hurghada’da birkaç gün kaldıktan sonra Blue Bus veya Go Bus ile 6 Ekim şehrine gideceğim fakat otobüslerle ilgili pek bir bilgim yok nereden bineceğiz merkeze yakın mı vs. Ve tavsiyeleriniz varsa dinlemek istiyorum otobüs yolculuğuyla ilgili.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   28/01/2019 at 23:21

   Blue Bus ile seyahat etmedim ama Go Bus firmasının otobüsleri şehir merkezinde kalkıyor. Kaldığın otelden sorabilirsin veya direk Go Bus firmasının resmi web sitesine göz atmanı öneririm. REsmi web sitesinden online bilet de alabilirsiniz.

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register