| Mısır Vizesi Nasıl Alınır? (Güncel 2022)

Mısır Vizesi Nasıl Alınır? (Güncel 2022)

Mısır diyince herkesin aklına Dünya’nın 7 harikası içerisinde yer alan Piramitler geliyor. Herkesin gidip görmek istediği ülke olan Mısır, maalesef Türk pasaportuna vize uyguluyor. Türkiye’deki Mısır konsolosluklarından birisinden vize başvurusu yapmanız gerekecek. 2017 eylül ayında Mısır’a gitmeyi planlıyordum, fakat vize başvuru sonuçlarının 1 ay kadar sürdüğünü, birçok kişinin başvurusunun üzerinden 25 – 30 gün geçtiği halde vizesinin çıkmadığını ve uçak biletlerinin yandığını duyunca seyahatimi bir süre erteledim.

Instagram hesabımı takip etmek için –> @around.together

Mısır’a gitmek için daha geniş bir zaman dave mevsimin seyahat için uygun olduğu bir tarihte başvuru yapmaya kadar verdim. Şubat sonu Mısır’a gitmek için vize başvurusunda bulundum. Mısır vizesine Ankara veya İstanbul’dan başvurabilirsiniz.

Bende Mısır vizesi için İstanbul’da yer alan konsolosluğa başvurdum. Başvuru için randevu almanıza gerek yok. Kim erken giderse ilk önce o içeri giriyor.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

 • Vize Başvuru formu (Konsoloslukla ücretsiz veriyorlar)
 • Pasaport Aslı ve Fotokopisi
 • Kimlik Aslı ve Fotokopisi(Ehliyet Olmuyor)
 • 2 adet Vesikalık Resim( Biometrik fotoğraf olması lazım)
 • İkametgah Belgesi (E- Devlet kabul olmuyor, Muhtardan alacaksınız)
 • Uçak bileti çıktıları
 • Vize ücreti 95 TL
 • Öğrenci iseniz Öğrenci belgeniz
 • Çalışıyorsanız İş yerinizden çalıştığınıza dair yazı
 • Otel rezervasyonu (Bookingden ücretsiz iptal seçenekli bir otele rezervasyon yapabilirsiniz)
 • Neden gitmek istediğinize dair dilekçe (Seyahat etmeyi seviyorum şu tarihlerde ülkenizi görmek istiyorum tarzı şeyler yazın)

Vize Başvurusunu Nerelere Yapılabilirim?

Mısır vizesi almak için zamanınız varsa aracı kurumlara ekstra para ödemek yerine başvurunuzu bizzat yapabilirsiniz. Çünkü aracı kuruluşlar sizin yerinize gidip evrakları sadece konsolosluğa veriyor. Hiçbir şekilde sürece etki etme gibi bir durumları yok.

Vize Başvuru Saatleri

Vize başvurunuzu İstanbul Mısır Başkonsolosluğu ve Ankara Mısır Büyükelçiliği’ne yapabilirsiniz. Pazartesi ve Cuma günleri arası 09:30 ile 11:45 arasında başvuru yapılabiliyorsunuz. Randevu almanıza gerek yok. İlk giden sırayı kapıyor :)

Çalışmıyorum Yinede Vize Alabilir Miyim?

Yukarıda bahsettiğim evrakların bir çoğunu temin edemiyorsanız, öğrenciydim ama mezun oldum veya işsizim başvursam vize alabilir miyim diye düşünüyor olabilirsiniz. İşsiz iseniz vize alabilirsiniz. Bunu biliyorum çünkü bende işsiz iken vize başvurusu yaptım. Verdiğim evraklara ek olarak 3 aylık hesap dökümü istedi.

Kimlerin Mısır Vizesi Almasına Gerek Yok?

Mısır’da olan devrim ve sonrasında ki Sisi yönetimi ile diplomatik olarak aramız bozulduğundan beri Mısır hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize uyguluyor. Bordo pasaportunuz varsa 18 yaş altı ve 45 yaş üstü iseniz kapıda vizenizi alabilirsiniz. Ama ben sizin yerinizde olsam gitmeden vizemi Türkiye’de alırdım.

03.05.2018 Tarihi itibari ile Mısır Hükümeti 18 yaş altı ve 45 yaş üstü için uygulanan kapıda vize uygulamasını durdurmuştur.

Vizem Ne Zaman Çıkar?

İşte herkesin sorduğu kilit soru bu. Vizem ne zaman çıkar? Bunu bilen kimse yok aslında. Evraklarınızı teslim ettikten sonra vize bir kağıt veriyolar. Kağıtta yazan belge numarası ile birlikte e-mail adresini alıp vizeniz çıkınca mail atacakları ve sizde bu kağıt ile pasaportunuzu almaya gelmenizi söylüyorlar. Sizde e-mail bekliyorsunuz ama e-mail bir türlü gelmiyor. Benim vizem çıktığı halde e-mail atmadılar, yani e-mail gelmedi vizem çıkmadı demeyin. Telefon ile arayıp sorun diyeceğim ama birçok kişi ulaşamadığını söyledi. Biraz şanslı olursanız benim gibi 1 kez aradığınızda vize sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Vizem Neden Hala Çıkmadı?

Vize başvuru yaptınız 1 ay geçti, sizden önce başvuru yapanların bile çıktı ama sizin vizeden hala haber yok. Bu normal mi diye düşünüyor olabilirsiniz. Aslında bunun bir tek açıklaması var. Örnek vermek gerekirse; Vizeye başvurduğunuz tarihte sizinle birlikte 20 kişi başvuru yapmış ise herkesi tek tek araştırıyorlar. 19 kişinin sıkıntı yok ama 1 kişi isim benzerliğinden veya başka bir sorundan dolayı güvenlik soruşturmasına takıldı. O zaman diğer 19 kişinin vizesinde sıkıntı olmadığı halde soruşturmaya takılan 1 kişiyi bekliyor. Durum böyle olunca da vize almak bazen 10 gün bazen de 45 gün sürebiliyor.

Vizem Çıkmadı, Başvuru İptal Edicem. Vize Ücretim Yanıyor Mu?

Vize sonucunuz hala çıkmadı ama sizin başka bir planınız var veya seyahati iptal etmek istiyorsunuz, işte o zaman paranızı geri alabilirsiniz. Konsoloslukta doldurmanız gereken bir form var. Bunu doldurup içeri teslim ettikten sonra başvuru ücreti olan 95 TL’yi ve pasaportunuz ile geri alıyorsunuz

Vize Çıktı Pasaportumu Nasıl Alabilirim?

Vizeniz sonuçlanınca pasaportunuzu  Pazartesi – Cuma günleri 15:00 ile 15:30 arasında teslim alabilirsiniz.

Pasaportumu Benim Yerime Başkası Alabilir Mi?

Vize başvurunuz olumlu ise ve zamanınız yok ise, sizin yerinize bir başkası pasaportunuz gidip alabilir. Tek şart ise başvuru yaparken vize verilen beyaz kağıdın o kişide olması. Başvuru sahibi başka şehirde o yüzden Whatsapp’dan fotoğrafı gönderdi falan olmuyor. İlla ki kağıt, pasaportu almak isteyen kişide olması lazım.

Mısır Konsoloslukları Nerede ve Nasıl Gidebilirim?

İstanbul ve Ankarada bulunan Büyükelçilik ve Konsolosluklardan vize başvurusu yapabilirsiniz. Konsoloslukların web sitesi bulunmamakta.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Cevdetpaşa Cad. No:12 Bebek Beşiktas İstanbul

Telefon: (0212) 324 21 60

Bebek yönüne giden otobüslere binerseniz konsolosluğun önünce inebilirsiniz. Kullanabileceğiniz bazı otobüs numaraları şunlar;

 • 22 İstinye Dereiçi – Kabataş
 • 25E Sarıyer Dereiçi – Kabataş
 • 40T İstinye Dereiçi – Taksim
 • 42T Bahçeköy – Taksim

Mısır Ankara Büyükelçiliği

Adres: Atatürk Bulvari No: 126 Kavaklıdere – Ankara

Telefon: (0312) 426 10 26

Ankara’daki Büyükelçiliğe ulaşabileceğiniz otobüsler;

 • 112 Kızılay – Gaziosmanpaşa
 • 115 Opera – Birlik Mahallesi
 • 135 Oran Sitesi – Ulus
 • 188 Oran Sitesi – Keçiören
 • 408 Güneşevler – Hasköy – S.Lojmanları
 • 388 Opera – Yukarı Ayrancı – Küçükesa
 • 413 Altınpark – Çankaya

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

30 Yorum

 • Merve Kılıç Yanıtla

  02/04/2018, 14:35

  emir bey eylül ayı için başvurusu yapacağım fakat danışmanlık hizmeti verenler maksimum 3 ay önce başvurmak gerek diyor.
  balayı için kesinleştirmemiz lazım. Sizden detaylı bilgi alabilmemiz için mail ile iletişim kurmamız mümkün mü? iyi günler dilerim.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   02/04/2018, 20:21

   Merhabalar,Ne kadar erken başvuru yaparsanız o kadar iyidir. Ben seyahatimden 2 ay önce başvurun yaptım. 10 günde vizem çıktı, sizde erkenden başvuru yapın. Mail adresim emiraskin@aroundtogether.com

 • Tuncay Yanıtla

  01/07/2018, 17:37

  İnternette araştırdığım kadarıyla 40 günde bile cevap alamayanlar varmış. 2 Temmuz 2018 tarihi itibariyle başvurumu yapacağım. Seyahat 20 gün sonra. Sonuç alabilirsem buraya yazarım.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   02/07/2018, 12:34

   Umarım vizesiz en kısa zamanda sonuçlanır. Sonucu merakla bekliyorum. :)

  • Nadir Özkan Yanıtla

   17/07/2018, 13:18

   Vizeniz çıktı mı acaba?

 • recep kıyak Yanıtla

  05/07/2018, 11:13

  Merhabalar,
  tam anlamıyla rezalet bu nasil sistem nasıl vizedir..
  22.05.2018 tarihinde başvurduğum vizede halen bir sonuç yok.. ne mail geliyor.. nede ben konsolosluğa gittiğimde henüz belli değil.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   05/07/2018, 18:20

   Merhabalar,
   Maalesef evet, sistemleri çok saçma işliyor. Sizinle başvuru yapan herkesin vize onayı olumlu olmadıktan sonra sizin vizesini de sonuca bağlamıyorlar. Umarım en kısa zamanda sonuçlanır.

 • Ferhat Şirin Yanıtla

  08/08/2018, 22:06

  hocam vizenin çıkma süresinin genel olarak uzun sürdüğüne şahit oldum ancak bazıları hemen vize alabileceğini iddia ediyor mümkün müdür?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   17/08/2018, 17:50

   Açıkcası tam bilgim olmamakla birlikte fikrim, bende mümkün. Mısır’dan bahsediyoruz. Vizesi 1,5 ayda çıkmayan ama bir arkadaşının Mısır konsolosluğunda tanığına telefon etmesi ile ertesi gün vizesi çıkan birisi ile tanıştım. O yüzden mümkün olabilir diye düşünüyorum.

 • Mahsun Yavuz Yanıtla

  20/11/2018, 20:57

  Merhabalar bi sorum olacakti

  Ben Balayi icin Misir/Hurghadayi sectim 7 Günlügüne ve Türk vatandasiyim Avusturyada kaliyorum vizem 5senelik 2022 kadar o yüzden soruma geleyim

  Ben vize almadim bildigim kadariyla ucakta formulari dolduruom inerken vizeyi alıyormuşum daha 2ay önce bi tanidigim gitti sorun cikmadi aynen böyle uyguladi simdi ben visesiz gitsem ucakta inerken alsam sorun olurmu yasim 27

  Teşekkürler

 • Ebru Güney Yanıtla

  25/11/2018, 12:59

  Mısır vizesi alırken vermiş olduğunuz bildiler çok yardımcı oldu. Çok Teşekkür ederim, vize mi aldım. Seyahata çıkmadan öncede Mısır gezi notlarınızı okuyarak yola çıkacağım

  • Gizemk Yanıtla

   12/12/2018, 00:45

   Merhaba Ebru hanım, kaç günde çıktı vizeniz acaba ?

 • FERİDE Yanıtla

  29/11/2018, 09:04

  Merhaba ;

  Başvuru yaptık fakat pasaportumu geri verdiler bu neden pasaport geri mi veriliyor?
  Teşekkürler,

  • Emir Aşkın Yanıtla

   30/11/2018, 19:54

   Merhabalar, evet pasaportunuzu geri veriyorlar.Vize başvurunuz sonuçlanınca pasaportunuzu vize basılması için konsolosluğa teslim ediyorsunuz.

 • Mısır Vizesi Yanıtla

  21/12/2018, 11:43

  Ben aracı kurum kullandım. Elinize sağlık bilgilendirme için.

 • Enes Yanıtla

  23/01/2019, 19:15

  Temmuz Ayı’nda bir aylığına Mısır’a gitmeyi düşünüyorum. Öğrenciyim,başvuru formu, kimlik ve pasaport fotokopisi, öğrenci belgesi, vize talep dilekçesi ve banka hesap dökümü haricinde bir belge getirmeme gerek var mı ?
  Bir de yeterince erken başvuruyor muyum ? Yaklaşık İki hafta içinde başvuracağım.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   23/01/2019, 19:53

   Merhaba Enes, Belirttiğim evrakların arasına Banka hesap cüzdanız koymana gerek yok. Ben başvuru yaparken işsiz olduğum için extra’dan istediler. Senden isteyeceklerini düşünmüyorum. Ama istersen git gel olmasın belki isterler diye düşünüp yanına alabilirsin. Başvuru tarihine gelince, şuan başvuru yapmak çoook erken. Nisan sonu veya Mayıs ilk haftası başvuru için idealdir. İyi seyahatler şimdiden

   • Enes Yanıtla

    24/01/2019, 09:05

    Teşekkür ederim. Peki ya başvuru formunda pasaport bilgileri kısmını nasıl dolduracağız, pasaport tipi P diyor mesela bir boşluk bırakıp pasaport no kısmındaki şeyleri yazıyorum bir iki boşluk kalıyor sonunda. Bu çok önemli mi yani bu şekilde yazmam sorun olur mu

    • Emir Aşkın Yanıtla

     26/01/2019, 21:27

     PAsaport bilgisi P yazıp sonrasında boşluk bırakmadan yazabilirsin. Zaten çok önemli bir detay da değil bu. O kadar ince şeylere baktıklarını zannetmiyorum.

 • Elif Yanıtla

  03/02/2019, 15:00

  Pegasus uçak bileti rezervasyonumu vize başvurumdan ne kadar önce yapmalıyım 15 günlük rezervasyon yapacağım ?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   13/02/2019, 21:20

   Pegasus yerine THY web sitesinden ücretsiz rezervasyon yapabilirsin.

 • Enes Yanıtla

  16/03/2019, 17:33

  Emir Bey,Mısır’a vardığınızda pasaport kontrolünde herhangi bir sorun yaşadınız mı ? Ne gibi sorular soruldu

  • Emir Aşkın Yanıtla

   07/04/2019, 07:09

   Merhabalar, pasaport kontrolü sırasında hiçbir soru sorulmadı, direk mühür vurdular ver ülkeye giriş yaptım. Rahat olun yeter. İyi yolculuklar şimdiden.

 • Deniz S. Yanıtla

  27/03/2019, 22:24

  Merhaba, vizenin geçerlilik süresi ne kadar oluyor. yani 20 günlük başvursam ne kadar süreli verirler vizeyi, vizenin, süresi ne kadar ? tek giriş mi çok giriş mi vize veriliyor? bir de uçak bileti ön rezervasyonla başvursam olur mu ? haziranda türkiyede evlenip temmuzda mısıra gideceğim orada ikamet edeceğim için tek gidiş almak istiyorum o sebeple nasıl yapayım bilemiyorum. vize başvurusunda, belgelerde, herhangi bir öneriniz olursa çok sevinirim.

 • Enes Yanıtla

  15/04/2019, 11:39

  Emir bey konsolosluğa belgelerimi verdim fakat ek olarak iki resmi ücreti istemedi ve de yukarıdaki resimde ki gibi bir kağıt vermedi başka bir kağıt geldi. Dedi ki onaylanınca email gelecek o zaman isticem. Bu normal birşey mi yoksa sorun mu olduğunun göstergesi

  • Emir Aşkın Yanıtla

   18/04/2019, 21:58

   Evet normal bişey sıkıntı yok. Sadece E-mail ile cevap her zaman gelmiyor. Bna email gelmedi mesela, arada telefon ile arayıp vize durumunuzu sorunuz.

  • Pelin Yanıtla

   23/04/2019, 16:42

   Merhabalar,
   Dilekçenizi nasıl onayladılar merak ediyorum.
   Is yerinden aldığım dilekçeyi kabuk etmediler. Kapıda yazılanın aynisi olmalıymış. Oysa antetli kağıda imzalı bir şekilde yazılmış dilekceydi.

 • Pelin Yanıtla

  23/04/2019, 16:44

  Böyle bir konsolosluk olamaz. Şirketten antetli kağıda dilekçemizi aldik. Turistik amaçlı olduğunu belirttik. Evraklarımız eksiksiz olduğu için gayet rahat bir şekilde sıraya girdik. Sıra bize geldiğinde tam bir hayal kırıklığı..kapıya mart ayının sonlarına doğru bir dilekçe asılmış. O dilekçenin aynısı olmadan asla başvuru kabul edilmiyor. Bizim gibi birçok kişi vardı aynı durumdan dolayi işlerini halledememiş. Dilekçe de yazan şu: elemanımızın seyahati kesinlikle ticari amaclı değil, turistik amaçlıdır. Aksinin ispatında tüm sorumluluk kurumumuza aittir..

  Şirket bu dilekçeyi yazmayı kabul etmedi. Bunu yazacak hicbir şirket yoktur. Kimse böyle bir sorumluluk almak istemez açıkçası. Bakalım o maddeyi çıkararak haftaya tekrar deneyeceğim. Oldukça üzgünüz.

 • Enes Yanıtla

  03/05/2019, 11:33

  15 Nisan ve sonrasında başvuru yapıp email alan oldu mu arkadaşlar ?

  • alev Yanıtla

   24/09/2019, 11:50

   Merhaba 24 mayıs başvuru yapıp onay gelen oldu mu ?

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register