Rusya Vizesi Nasıl Alınır? | aroundtogether.com | Gezi Rehberi & Seyahat Blogu

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

rusya vizesi kalktı mı ?

Rusya Vizesi

Kasım 2015 yılında Türk hava sahasına giren Rus uçağının düşürülmesi ile Rusya tek taraflı olarak vize muafiyetini iptal etti. Durum böyle olunca da Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşları ziyaret öncesi vize almaları gerekli. 2015 yılında- 2017 yılı başlarına kadar vize almak neredeyse imkansız gibi bir durumdu. Hatta hali hazırda çalışma vizesi olanların vizesi iptal ediliyor, orada rus vatandaşları ile evli olanların oturum izini alma ve uzatma konularında sorunlar çıkartılıyordu.

İki devletin yeniden karşılıklı olarak olumlu söylemleri sonucu sorunlar bir nebzede ortadan kaldı. Vizesiz seyahat halen mümkün değil ama vize almanız oldukça kolay. Vize alabilmeniz için birkaç yol mevcut.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya’ya gitmeye kadar verdiyseniz önce Turistik vize başvurusu yapmanız gereklidir. Rusya’ya vize başvuru yapacaksanız. İnternete Rusya vizesi yazınca bir sürü firma çıkıyor. Ama siz ben Resmi olarak Konsolosluk sitesinde yazan 2 yetkili firmadan bahsedeceğim. Yetkili firmadan vize başvuru yapmanız daha güvenli ve en önemlisi daha ucuz. Yetkili firmalar şunlardır;

 • VFS Global
 • VHS-Turkey

Benim size tavsiyem VHS-Turkey ile başvuru yapmanız. Sebebini yazıda açıklayacağım. Turistik vize size Rusya’da maksimum 30 gün kalış izni vermektedir. Tek veya çok giriş-çıkışlı vize başvurusu yapabilmek için aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekmektedir;

 • Rus tur operatörü tarafından misafir edileceğinizi kanıtlayan belge (Tur operatörleri birliğine kaydettirilmiş olarak); Voucher denilen bu belge Rusya’da kalacağınız otel tarafından size yollanabilir veya gideceğiniz tur operatörü tarafından verilebilir. Voucher belgeniz olmadan turistik vize verilmemektedir ve yalnızca orjinal Voucher kabul edilmektedir.
 • En az 2 boş sayfası olan ve vizenin bitiminden sonra minimum 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • İnternet sitemizde online doldurulmuş, bilgisayardan çıktısı alınmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu.
 • 3,5 x 4,5 cm aydınlık bir fonda çekilmiş (beyaz ya da açık renkli) fotoğraf.
 • Voucher tarihleriniz ile aynı tarihlere otel ve uçak rezervasyonu.

Bu belgeler içinde en zor olan sizin kendi başınıza Voucher belgesi edinmeniz. Vfsglobal firması eğer sizin Voucher belgeniz yoksa başvurunuzu kabul etmiyor. Ama VHS-Turkey firması ile İstanbul ofisinden (Sadece İstanbul’da ofisi kabul ediliyor) ayrıcalıklı vize başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıcalıklı seçenek ile başvuru yaparken yanınızda bulunması gereken evraklar;

 • Vize süresinin bitiminden itibaren 6 ay boyunca geçerli olan ve vizelerin basılması için en az 2 boş sayfası bulunan yurt dışı pasaportu.
 • 3,5 x 4,5 cm aydınlık bir fonda çekilmiş (beyaz ya da açık renkli) fotoğraf. başı kapalı olmayacak şekilde renkli fotoğraf.
 • Rusya sınırları içerisinde kalış süresini kaplayan elektronik otel rezervasyonu belgesi çıktısı.
 • Rusya Federasyonuna gidiş dönüş elektronik bilet çıktısı.

Bu evrakları toplamanız çok kolay, diğer evraklar olan Voucher’in temin edilmesi ve başvuru formunun doldurulması VHS-Turkey firması tarafından temin ediliyor.

Rusya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Vize ücreti birkaç hususa göre farklılık göstermektedir. Onaylı Voucher’iniz var mı, Tek girişli mi, çift girişli mi vize istiyorsunuz, bunların hepsi başvuru ücretlerini etkiliyor.

 • VHS-Turkey Normal Vize Ücreti (Voucher’i sizin temin etmeniz gerekli)
Bir girişli vize Vize Ücreti Servis Ücreti Toplam
10 iş günü 76 TL 25 USD 165 TL
3 iş günü 152 TL 25 USD  240 TL
İki girişli vize
10 iş günü 121,6 TL 25 USD  209 TL
3 iş günü 243,2 TL 25 USD  331 TL
 • VHS-Turkey Ayrıcalıklı Vize Ücreti (Voucher’i şirket sizin yerinize ayarlıyor)
Bir girişli vize Vize Ücreti Servis Ücreti Toplam
10 güne kadar 76 TL 180 TL 256 TL
3 güne kadar 152 TL 180 TL 332 TL
İki girişli vize
10 güne kadar 121,6 TL 180 TL 301,6 TL
3 güne kadar 243,2 TL 180 TL 423,2 TL

VHS-Turkey Ofisi Nerede?

Vize başvurusu yaptıktan tek yapmanız gereken size söylenen tarihte vizeni almak için Vhs-Turkey’in ofisine gitmenize. Vhs-Turkey ofisi İstanbul’daki adresini ve iletişim bilgilerini yazacağım. Diğer şehirlerdeki ofisler için kendi sitelerini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Теlefon: (0212) 232 26 02

Rus Vize Merkezinin çalışma zamanı:

Pazartesi – Cuma saat 09:00’dan 13:00 kadar , saat 14:00’dan 17:00 kadar

Cumartesi, Pazar –tatil günleridir

Emir Aşkın115 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Lost Password