| Rusya Vizesi Nasıl Alınır? (Güncel 2023)

Rusya Vizesi Nasıl Alınır? (Güncel 2023)

rusya vizesi kalktı mı ?

Kasım 2015 yılında Türk hava sahasına giren Rus uçağının düşürülmesi ile Rusya tek taraflı olarak vize muafiyetini iptal etti. Durum böyle olunca da Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşları ziyaret öncesi vize almaları gerekli. 2015 yılında- 2017 yılı başlarına kadar vize almak neredeyse imkansız gibi bir durumdu. Hatta hali hazırda çalışma vizesi olanların vizesi iptal ediliyor, orada rus vatandaşları ile evli olanların oturum izini alma ve uzatma konularında sorunlar çıkartılıyordu.

İki devletin yeniden karşılıklı olarak olumlu söylemleri sonucu sorunlar bir nebzede ortadan kaldı. Vizesiz seyahat halen mümkün değil ama vize almanız oldukça kolay. Vize alabilmeniz için birkaç yol mevcut.

 Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya’ya gitmeye kadar verdiyseniz önce Turistik vize başvurusu yapmanız gereklidir. Rusya’ya vize başvuru yapacaksanız. İnternete Rusya vizesi yazınca bir sürü firma çıkıyor. Ama siz ben Resmi olarak Konsolosluk sitesinde yazan 2 yetkili firmadan bahsedeceğim. Yetkili firmadan vize başvuru yapmanız daha güvenli ve en önemlisi daha ucuz. Yetkili firmalar şunlardır;

 • VFS Global
 • VHS-Turkey

Benim size tavsiyem VHS-Turkey ile başvuru yapmanız. Sebebini yazıda açıklayacağım. Moskova vizesi size Rusya’da maksimum 30 gün kalış izni vermektedir. Tek veya çok giriş-çıkışlı vize başvurusu yapabilmek için aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekmektedir;

 • Rus tur operatörü tarafından misafir edileceğinizi kanıtlayan belge (Tur operatörleri birliğine kaydettirilmiş olarak); Voucher denilen bu belge Rusya’da kalacağınız otel tarafından size yollanması gerekli. Voucher belgesinin orjinali olması lazım. (booking.com olmuyor) veya gideceğiniz tur operatörü tarafından verilebilir. Voucher belgeniz olmadan turistik vize verilmemektedir ve yalnızca orjinal Voucher kabul edilmektedir.
 • En az 2 boş sayfası olan ve vizenin bitiminden sonra minimum 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • İnternet sitemizde online doldurulmuş, bilgisayardan çıktısı alınmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu.
 • 3,5 x 4,5 cm aydınlık bir fonda çekilmiş (beyaz ya da açık renkli) fotoğraf.
 • Voucher tarihleriniz ile aynı tarihlere otel ve uçak rezervasyonu.

Bu belgeler içinde en zor olan sizin kendi başınıza Voucher belgesi edinmeniz. Vfsglobal firması eğer sizin Voucher belgeniz yoksa başvurunuzu kabul etmiyor. Ama VHS-Turkey firması ile İstanbul ofisinden (Sadece İstanbul’da ofisi kabul ediliyor) ayrıcalıklı vize başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıcalıklı seçenek ile başvuru yaparken yanınızda bulunması gereken evraklar;

 • Vize süresinin bitiminden itibaren 6 ay boyunca geçerli olan ve vizelerin basılması için en az 2 boş sayfası bulunan yurt dışı pasaportu.
 • 3,5 x 4,5 cm aydınlık bir fonda çekilmiş (beyaz ya da açık renkli) fotoğraf. başı kapalı olmayacak şekilde renkli fotoğraf.
 • Rusya sınırları içerisinde kalış süresini kaplayan elektronik otel rezervasyonu belgesi çıktısı.
 • Rusya Federasyonuna gidiş dönüş elektronik bilet çıktısı.

Bu evrakları toplamanız çok kolay, diğer evraklar olan Voucher’in temin edilmesi ve başvuru formunun doldurulması VHS-Turkey firması tarafından temin ediliyor.

Rusya Vizesi

Ücreti Ne Kadar?

Vize ücreti birkaç hususa göre farklılık göstermektedir. Onaylı Voucher’iniz var mı, Tek girişli mi, çift girişli mi vize istiyorsunuz, bunların hepsi başvuru ücretlerini etkiliyor.

 • VHS-Turkey Normal Vize Ücreti (Voucher’i sizin temin etmeniz gerekli)
Bir girişli vize Vize Ücreti Servis Ücreti Toplam
10 iş günü 76 TL 25 USD 165 TL
3 iş günü 152 TL 25 USD  240 TL
İki girişli vize
10 iş günü 121,6 TL 25 USD  209 TL
3 iş günü 243,2 TL 25 USD  331 TL
 • VHS-Turkey Ayrıcalıklı Vize Ücreti (Voucher’i şirket sizin yerinize ayarlıyor)
Bir girişli vize Vize Ücreti Servis Ücreti Toplam
10 güne kadar 76 TL 180 TL 256 TL
3 güne kadar 152 TL 180 TL 332 TL
İki girişli vize
10 güne kadar 121,6 TL 180 TL 301,6 TL
3 güne kadar 243,2 TL 180 TL 423,2 TL

VHS-Turkey Ofisi Nerede?

Vize başvurusu yaptıktan tek yapmanız gereken size söylenen tarihte vizeni almak için Vhs-Turkey’in ofisine gitmenize. Vhs-Turkey ofisi İstanbul’daki adresini ve iletişim bilgilerini yazacağım. Diğer şehirlerdeki ofisler için kendi sitelerini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Теlefon: (0212) 232 26 02

Rus Vize Merkezinin çalışma zamanı:

Pazartesi – Cuma saat 09:00’dan 13:00 kadar , saat 14:00’dan 17:00 kadar

Cumartesi, Pazar –tatil günleridir

[/vc_row]

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

29 Yorum

 • E E Yanıtla

  18/01/2018 at 22:57

  Merhaba, Acaba voucher’i otelden mail ile istersem, yani islak imzali olmazsa (Scan edilmis olarak) bir sorun yaratir mi, Bilginiz var mi? Yalnizca Orjinal voucher gecerlidir bilgisi bulunuyor cunku genelde sitelerde, bu islak imza ve kase anlaminda mi?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   19/01/2018 at 16:25

   Maalesef voucher’i otelden mail ile isteyince (scan edilmiş) kabul etmiyorlar. Şöyle örnekleyecek olursam daha iyi anlatabilirim galiba. Bizdeki ETS veya Pronto gibi tur şirketlerinden tur almış gibi bir kağıtta firma bilgileri ve firmanın bakanlığa kayıtlı sicil numarası yazılı kağır istiyorlar. Ancak bu şekilde kabul ediliyor. Ama yazıda yazdığım gibi halledebilirsiniz. Ben o şekilde 1 iş gününde vizemi aldım.

 • Ömer Çetin Yanıtla

  20/01/2018 at 03:04

  Merhaba, Ben Rusya’da bir otelde değil de kız arkadaşımın evinde kalıcam. Yani ortada bir hotel yok. ne yapmam gerekiyor ?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   20/01/2018 at 12:14

   Eğer 30 günden fazla kalmayı planlıyorsanız kız arkadaşınız size davetiye gönderebilir ve uzun süteli vize alabilirsiniz. Eğer 1 hafta 10 gün kalmayı planlıyorsanız, yazıdaki gibi VHS-Turkey Ayrıcalıklı Vize alabilirsiniz. Sonrasın da Rusya’da 5 günden fazla kalacaksanız yabancılar şubesine gidip kayıt yaptırmanız lazım. Kız arkadaşınız polise Ömer Çetin şu tarihten şu tarihe kadar bu adreste kalıyor diye bildiri yaptırması lazım. Bunu yapmazsanız Türkiye’ye dönerken bi ihtimal sorun olabilir. Basit bir işlem 5 dakika da bitiyor. Otelde kalmadığınız için bu işlem gerekli.

 • Efkan Yanıtla

  30/01/2018 at 14:07

  ahhh Rusya ahhh gene gelicem :)

 • Berfu Öztürk Yanıtla

  16/02/2018 at 13:49

  istanbul’da ikamet etmiyorum. Rusya vizesi başvurusu yapmak için vize ofisine gitmem gerekli mi acaba? Schengen vizesi gibi parmak izi alıyorlar mı?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   16/02/2018 at 22:25

   İstanbul’da ikametgah etmiyor olsanız bile vize ofisi ile iletişim geçip, İstanbul’da gitmeden pasaportunuzu kargo ile yollayabilirsiniz. Schengen vizesi başvurusundaki gibi parmak izi falan da vermenize gerek yoktur.

 • Oktay Bey Yanıtla

  04/05/2018 at 17:02

  güncel fiyat 76TL + 25 usd midir? VHS sitesinde 570 lira gibi bir rakamdan bahsediliyor da.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   04/05/2018 at 21:07

   76TL + 25 dolar olan başvuru ücreti eğer sizin Rusya’dan vize başvurusu için davetiyeniz(voucher) varsa ödemeniz gereken fiyat. Eğer davetiniz yoksa, benim yoktu onlar ayarladı ve 3 günde vizem onayladı. Bu vize tipindeki başvuruya Ayrıcalıklı vize başvurusu diyorlar, 9 ay önce toplam herşey dahil 300 tl ödedim.

   • Oktay Bey Yanıtla

    14/05/2018 at 17:30

    VHS-Turkey, davetiyesiz, posta yolu ile başvuruya 670 TL istediler (Postayla başvuru yapınca ücret artıyormuş). Yalnızca pasaport, fotoğraf ve rezervasyonları yolladım. Pasaportumu kargolara teslim ederken pek rahat edemedim ama, diğerlerine de yol göstermesi açısından sonuç aldığımda buraya yazarım, umarım bi aksilik olmaz :)

 • Oktay Bey Yanıtla

  23/05/2018 at 13:09

  Ayın 14’ünde kargoya verdiğim pasaportumu bugün yine kargo yolu ile sorunsuz şekilde teslim aldım. Sanırım Rusya vizesi için önemli olan yalnızca para ödemek, kalan herşey basit :)

  • Emir Aşkın Yanıtla

   25/05/2018 at 12:49

   Evet haklısınız, Rusya vizesi için sadece para vermek yeterli. Ne kadar isterseniz sınırlar dahilinde vizeniz hazır. İyi yolculuklar şimdiden.

 • Oktay Bey Yanıtla

  26/05/2018 at 19:26

  Bir şey daha sormak istiyorum. Giriş yapıldıktan sonra, size verilen migration card’ın yanı sıra bir de kayıt yaptırmak gerekiyormuş yabancılar ofisinden sanırım. Ben bir daire kiralamıştım, kayıt için bizden ek 4000 ruble ücret istedi, ve her adres değiştirdiğimde bunu tekrarlamam gerekiyormuş. Bu konu ile ilgili bilginiz var mıdır, tecrübeleriniz nelerdir?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   27/05/2018 at 08:58

   Evet size verilen Migration Card ile 5 gün içinde kayıt yaptırmak gerekli. Eğer otelde falan kalıyorsanız sizin için yapıyorlar. Ama yinede siz söyleyin kayıt yaptırmam gerekli diye.

 • Hüseyin DOĞRU Yanıtla

  12/07/2018 at 15:41

  Selamlar. Ben dediğiniz VHS Türkiye ofisine gittim ve Rusya’da Bir arkadaşım var ona gideceğim dedim. O zaman size davetiye yollasın göçmenlik bürosundan dediler, sordum arkadaşım o işlem 20 gün sürer dedi. Ben turist vizesi alıp gitsem sonra otel rezervasyonunu iptal ederim arkadaşım benim hükümetle olan imza işlerini halletse dedim, sorun çıkabilir otel sizi kayıt edecek filan dediler işte. Turist vizesi de 5 günde çıkıyor. Onları dinlemeyip turist vizesi alıp gitsem mi arkadaşıma?

  Teşekkürle, iyi günler…

  • Emir Aşkın Yanıtla

   12/07/2018 at 17:29

   Merhabalar Hüseyin,
   Senin bahsettiğinin aynısını ben kendim yaptım. VHS’den veya başka firmadan başvur, vizeni al. Arkadaşını hiç karıştırma uzun sürüyor. Vizeyi alınca Booking’den otel rezervasyonu yaptır, belki ülkeye girerken sorarlarsa diye. Rusya’ya gidince kayıt işlemi yaptırman lazım. Onu da arkadaşına söylersin o gidip yaptırır. Ssdece 5 dakika sürüyor ve postanelerin hepsinden yapılıyor. Bende Rusya’ya gidince, arkadaşım bu kişi benim evimde kalıyor diye kayıt yaptırdı. Hiç bir sıkıntı olmadı. Rahat olabilirsin yani. İyi yolculuklar şimdiden.

 • HAMİ ŞENER Yanıtla

  18/07/2018 at 16:02

  Merhabalar;

  VHS istanbul şubesini aradım ve turistik tek girişli vize herşey dahil 130 dolar olduğunu söylediler

  bu fiyat farkı nasıl oluyor ?

  saygılarımla.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   18/07/2018 at 18:08

   VHS artık işi para dökmüş. Belli bir standarttı yok, kafasına göre her gün zam yapıyor. Benim web sitemde paylaştığım fiyatlar VHS aracığıyla vize alırken kendilerinin bana bildirdikleri ücretler. Ama şuan fiyatları VHS’nin sitesinde göremiyorsunuz, kaldırdılar, her geçen günde vize ücretini artıyorlar.

 • deniz Yanıtla

  04/08/2018 at 01:54

  Merhabalar. Ayrıcalıklı vizeye başvurursam ‘voucher’ derdinden kurtuluyorum, VHS benim için bu belgeyi temin ediyor işin o kısmını anladım. Peki benim Booking.com’dan yapacağım hotel rezervasyonları ile o ‘voucher’ daki bilgiler aynı mı olacak ? O kısmı hiç anlamadım. Havalaanında polis; hem voucher’ı hem de hotel rezervasyonunu mu kontrol ediyor ?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   17/08/2018 at 17:47

   Voucher olduktan sonra polis pek birşey sormuyor. Ama sen booking yaptığın otel rezervasyonu yanına al sorarsa gösterirsin. VHS verdiği Voucher de otel adı falan birşey yazmıyor. Sadece voucher düzenleyen şirketin bilgileri ve voucher tarihi o kadar.

 • Ertan Yanıtla

  10/09/2018 at 02:15

  Selam ben rusyaya gidicem pasaportum var ama arkadasımın evinde kalıcam benden nerede kalacaksın falan diye sorarlarmı 2 günlüğüne gideceğim adres bilgisi falan verilmezse geri gönderme falan olurmu masrafımız boşa gitmesin.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   13/09/2018 at 06:22

   Genelde sormuyorlar ama siz garantiye almak için Booking.com’dan göstermelik rezervasyon yaptırın, sorarlarsa burada kalıcam dersiniz sıkıntı çıkmaz. İyi yolculuklar

 • Hakan Ünaldı Yanıtla

  23/01/2019 at 20:13

  Merhabalar. Ben Rusya’ya bir acenta aracılığıyla vize aldım. Acenta Voucher belgesini Moskova’daki bir şirket tarafından almış. Ancak ben Moskova’ya gitmeyeceğim. Rusya’ya girişte problem yaşar mıyım?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   23/01/2019 at 20:34

   Merhabalar, Moskova’ya girerken bir sorun ile karşılaşmassınız. Bende vize alırken sizinle aynı durumdaydım. Tek bir soru bile sormadılar, içiniz rahat olsun. Şimdiden iyi yolculuklar.

   • Hakan Ünaldı Yanıtla

    23/01/2019 at 20:39

    İlginiz için teşekkürler. Ancak ben Samara şehrine gideceğim. Moskova’ya giriş yapmayacağım. Samara’ya girişte problem yaşar mıyım?

    • Emir Aşkın Yanıtla

     23/01/2019 at 20:43

     Zannetmiyorum, çünkü ilk ziyaretimde Nizhy Novgorod şehrine ikincisin de Moskova’ya gittim ikisinde de sorun olmadı.

 • tercüme bürosu Yanıtla

  31/05/2019 at 09:56

  Elinize sağlık.

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register