| Boraboy Gölü

Boraboy Gölü

borabay gölü fotoğrafları

Boraboy Gölü tam bir doğa harikası, şimdiye kadar birçok kez babamdan ismini duyduğum ama bir türlü gidemediğim BorabOy mı, BorabAy mı diye isim karmaşası yaşanılan göle Ekim 2017’de gitme fırsatım oldu. Boraboy gölüne gitmek için Samsun’dan aracım ile yola çıktım, yol üzerinde yer alan Ladik Ambarköy Açık Hava Müzeside gezip (sizinde gezmenizi tavisye ederim) 2 saatlik güzel bir yolculuk sonunda Boraboy köyüne ulaştım.

 Instagram hesabımı takip edin –> @around.together

Boraboy gölünde 1 veya 2 gece kamp kurmayı planlıyorum, o yüzden göl alanına çıkmadan önce köyden ekmek, su ve diğer ihitiyacım olan malzemeleri almak için durdum. Bakkaldan alışveriş yaptıktan sonra tam hareket edecekken bakkalcı sesleniyor;

– Dostum göle çıkıyorsan bu gençleri alabilir misin? Dedelerini bekliyorlar ama Okey masasından kalkacak gibi değil.

– Tamam olur kaç kişiler diye cevap verdim.

Zaten tek başıma yola çıkmıştım, arabada boş olunca gençleri almaya kadar verdim. 5 kişi bide ben arabaya atladık. Biraz sıkışaceklar ama göl, köyden 4 km uzaklıkta yer aldığı için sorun olmayacak. Yolda sohbet etmeye başlıyoruz, gençlerin yaşı 15-18 arasında değişiyor, yaz aylarında gölde yer alan tesiste çalışıyorlarmış. Şimdi okullar açıldığı için ancak haftasonu gölde gidebiliyoruz diyolar. Gölün giriş kapısına gelince  Milli Park giriş ücreti ödemeniz gerekli ama arabaya aldığım gençler;

– Ödeme abi biz tanıyoruz çalışanları, bizim köyden hepsi ne parası

deyince ücretsiz içeri gidiyoruz. Gençler gölde yer alan tesiste haftasonu garson olarak veya gölde kiralık olan yunuslara bakacaklarmış.

amasya gölleri

Göle giriş yapınca, kendime güzel bir çadır yeri aramaya başlıyorum. Gençler istersen Bungalov evlerde kal abi zaten boş çoğu para verme, bir şey olmaz dediler ama çadırla kalmayı tercih ettiğim için tekliflerini geri çeviriyorum. Gölün etrafında biraz yürüdükten sonra daha çadırımı, gölün kenarında yer alan restaurantın tam karşısındaki sessiz sakin, insanlardan biraz daha uzak olan yere kurmaya karar veriyorum. Çadırımı kurduktan sonra biraz Drone uçurma vakti. Bu güzel doğa harikasını gölü havadan görmek insana ayrı bir huzur veriyor.

amasya boraboy gölü

Boraboy gölü denizden 1.100 metre yükseklikte yer alıyor. Küçük bir akarsuyun, yağmur suları ile etraftan gelen yıkıntılarla tıkanması sonucu oluşmuş, doğal bir set gölü. Kış aylarından su seviyesi oldukça yükseliyormuş. Gölün etrafı kayın, sarıçam, sedir, kestane ağaçları ile çevreli, gölün rengi ise zümrüt yeşili. Bunu havadan çok daha iyi görebiliyorsunuz.

Boraboy gölünün ziyaretçileri genelde haftasonu piknik yapmak için gelinler. Piknik yaparken gölde balıkta tutabilirsiniz. Yemek sonrasında Kayın ve Sarıçam ormanları içerisine yer alan olan yürüyüş parkurlarında güzel vakit geçirebilirsiniz. Yürüyüş dışında isterseniz pedallı yunus kiralıyarak gölde gezintiye çıkarbilirsiniz. 30 dakikalık göl turu 15 TL. Bununların dışında yapabileceğiniz aktiviyelerde bulunmakta.

boraboy gölü nerede nasıl gidilir

Çadırımı kurduktan sonra etrafı keşif için yürüyüşe çıkıyorum. Gölün etrafında tam bir tur atmak isterseniz yaklaşık 5 km yol katetmiş oluyorsunuz. Gölün etrafından yürüyüş yaptıktan sonra gece ateş yakmak için gerekli olan odunu toplamaya başlıyorum. Çadır kurduğun alanın arkasında kurumuş birçok ağaç parçası buldum. Bütün gece ateşimi yakacak kadar odun topladıktan sonra hamak keyfine geçebilirim. Kamp yapmak istiyorsanız, gece üşümemek için iyi bir uyku tulumuna ihtiyacınız var, yoksa gece titreyebilirsiniz. Kamp ekipmanlarım ile ilgili yazıyı yakında sitemde bulabilirsiniz.

borabay gölü piknik

Ateşimi yakıp yemeğimi yedikten sonra çadırıma girip yatma vakti geliyor. Çadırımda çok güzel bir gece geçirdikten sonra sabah erken saatte, çadırıma vuran güneş yüzünden erkenden kalkıyorum. Güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra, göl kenarında çay keyfi. Sonrasında ise çadırımı toplayıp yola devam etme zamanı. Keşfedilmesi gereken başka yerler beni bekliyor.

boraboy gölü kamp

Boraboy Gölü Tabiat Parkında Yapabileceğiniz Aktiviteler

 1. Olta Balıkçılığı
 2. Bisiklet Sporu
 3. Piknik
 4. Doğa Yürüyüşü
 5. Doğa Sporları
 6. Bungalov Evler
 7. Restaurant
 8. Mescit
 9. Tuvalet ve Çeşmeler

Boraboy Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

 • Yaya Girişi: 3 TL
 • Motorsiklet: 6 TL
 • Otomobil: 9 TL
 • Çadır Yeri 15 TL (Kimse gelip para istemedi)

Boraboy Gölü Tabiat Parkında Konaklama

Boraboy gölüne gidince nerede kalıcam, çadırda kalmak bana göre değil diye düşünüyorsanız, Bungalov evler tam size göre. Boraboy’da 2 tip ev bulunuyor. Göl kenarında eskiden yapılmış olan evler yer alıyor. Yeni yapılan bungalov evler ise göle 300 metre uzaklıkta bulunmakta. İlla sabah uyanınca gölü görmek istiyorum diyorsanız eski bungalov evlerde kalabilirsiniz, fakat benim size tavsiyem yeni yapılmış olan evlerde kalmanız yönünde. Fiyatlara gelince eski evler 90 TL, yeni evler ise 120 TL. Tesisi arayarak rezervasyon yaptırabilir veya farklı sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Telefon Numarası: 0358 345 5051

borabay gölü konaklama

Borabay Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Borabay gölü Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı olup, Amasya’ya 63 km, Samsun’a 110 km ve Taşova’ya yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Özel aracınız yok ise Belediye araçlarını kullanarak Taşova’dan veya Amasya’dan Borabay’a kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

8 Yorum

 • VEDAT GÖKÇE Yanıtla

  10/07/2018, 10:54

  Emir Bey Merhaba,

  BORABOY GÖLÜ, yazınız çok güzeldi teşekkür ederiz. Sizden ricamız, tesis ve girişlerdeki ücretler her yıl güncellendiğinden misafirler aradığında veya geldiğinde sorun yaşıyoruz, rakamları-fiyatları kaldırabilirseniz memnun oluruz.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   10/07/2018, 14:09

   Merhaba Vedat Bey,
   Yazımı beğendiğinize sevindim. Fiyatların her sene güncellendiğini biliyorum, bende elimden geldiğince yazılarıma güncel tutmaya çalışıyorum. Fiyatların kaldırmam okuyucu için pek olumlu olmaz, ama fiyatların güncel halini bana bildirirseniz o şekilde düzenleme yapabilirim.

   • serkan pamuk Yanıtla

    28/05/2019, 14:34

    Yaya Girişi: 4 TL
    Motorsiklet: 6 TL
    Otomobil: 12 TL
    Minibüs:36
    Midibüs:60
    Otobüs:108 tl
    Çadır Yeri 40TL
    Bungolov evler:200 tl
    deniz bisikleti:30 dakika 20 tl

  • Cemile Öztürk Yanıtla

   22/11/2018, 10:37

   Çok güzel bir yer.
   Bende konaklama için
   Arıyorum, ulaşamıyorum.
   Hat düşmeden kapanıyor.
   Nasıl iletişim sağlayacağım, anlamış değilim.

 • FULYA ASAN Yanıtla

  11/12/2018, 00:37

  8 Aralik 2018 de Sivastan yeni tip yapılan evler icin yola çıktık. Yola çıkmadan önce tesisi 3 defa arayip varacagimiz saati kisi sayimizi ve bos yer olup olmadığını gelirken yanımızda bulundurmamız gereken şeyleri sordum. Rezerve yapmaya gerek duymadıklarını, 2+1 evlerin zaten hepsinin boş olduğunu söylediler. Aksam 11 de orada olduk. Odememizi yapip anahtarimizi alip evimize geçtik. Lakin eve girdigimizde agzimizdan buharlar cikiyordu, derece -5. Klimamizi calistirdik. Ayrica yanimizda tedbir amacli ufak bir isitici getirmiştik. 1 saat kadar bekledik isinmaya calistik ama beremizi dahi cikaracak sicakliga ev erismedi. Gorevliyi rahatsiz ettik durumu izah ettik. Kendisi 2+ 1 evlerde bu sorunun her zaman oldugunu isinamama konusunda surekli sikayet aldiklarini 1+1 lerin bir nebze daha iyi ısındığını ve hatta bu evleri ısınamama probleminden dolayı belediyenin kapatacağını iletti. Tabi biz o kadar yolu gelmistik ve saatimiz 12 ydi. Yol virajli, en yakin sehir merkezi olan Amasya da 70 km idi. Bizlere yardimci olma amacli bir ufo verdi. Odamiza getirip calistirdigimizda sigorta kaldirmadi ve tum evin isiklarinin gittigi gibi, ısıtıcıda calismadi. Isıtıcıyı belediye gorevlisi olan Kazim Bey e teslim ettik. Toparlandik. Durumu tekrar izah ettik. Kalmadigimiz yer icin ucret iadesi talebinde bulunduk en azindan 70 km ilerdeki Amasyada uygun biyerde kalmayi hesap ettik. Gece yolda risk almaktan korktuk. Kendisi ucretimizi iade etmedi ve biz tekrar 1 sularinda aracimiza binip korku içinde yola ciktik gece 5 de sivasta olabildik. Simdi soruyorum yola cıkmadan 3 kez aramama rağmen o gün gorevli kisiler ısınma sorununu neden bizlerle paylasmadı. O gece kalmamamıza rağmen ücret iadesi edimeyip Sivas’a kadar korku ve risk icerisinde gitmek zorunda kaldik. Doga bir harika lakin insanlarimiz cok anlayissiz ve bilincsiz. Tum yazabilecegim her yere bu konuyu yazip ayrıca hem Amasya hem Borabay köyü belediyesine sikayette bulunacagim, madem ısınma konusunda şikayetler aliniyor neden bilgi vermiyorlar ve neden klimalarin bakimlari yapilmiyor? Kultur Turizm Bakanligina ve Bimere de yazcagim. Kalmayi dusunenler bu konuyu bilmeden gltmesinler lutfen. Ayrica icerde kesinlikle gorevli yok. Göl kapisi gece tamamen acik, isteyen iceriye istedigi saatte girebilir, ve aniden kapiniza dayanabilir ve hatta kaldiginiz evi dahi yakabilir. Ayrica girerken gorevli tarafindan ne adimiz hi. birseyimiz sorulmadi kimliklerimize bakilmadi bile, belki kaçağız, belki araçta birisini kaçırdık. Gorevli kac kisiniz diye dahi sormadi. Bunlari bilmeden lütfen kalmaya gitmeyiniz.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   14/12/2018, 19:57

   Fulya Hanım, başınızdan geçenleri üzülerek okudum. Güzel bir gece geçirmek için çıktığınız yolculuğunuz kabusa dönmüş. :(

 • Hüsrev Akkaya Yanıtla

  22/06/2019, 21:54

  Yazınızı çok beğendim Emir bey. Bende yakın zamanda kamp yapmayı düşünüyorum kampta çadırımıza elektrik çekmek gibi bir imkanımız oluyor mu.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   26/06/2019, 23:27

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Kamp yaptığınız yere göre değişiyor imkanlar. Fakat Boraboy için konuşmak gerekirse çadırların yanında elektrik çekme gibi bir imkan yok.

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register