| Samandere Şelalesi

Samandere Şelalesi

düzce-de gezilecek yerler

Yolunuz Düzce’ye düşmüş ise şehir merkezine çokta uzak olmayan Samandere Şelalesini ziyaret etmelisiniz. 10 hektarlık bir alanı kaplayan şelalenin oldukça ilginç bir yapısı var. Şelaleden adan akarsular Uğursuyu ile birleşerek Efteni Gölü’ne ulaşmakta, buradan da Büyük Melen suyu ile birleşerek Akçakoca sınırları içerisinden Karadeniz’e dökülmektedir.

düzce-de gezilecek yerler
düzce-de gezilecek yerler
[/vc_column_text]
Çevre çavlan, çağlayan ve cadı kazanı gibi ilginç jeolojik özellikler ve yer yer anıt ağaçların da var olduğu zengin ve bakir bitki örtüsüne sahiptir. Samandere Şelalesi Türkiye’nin tescil edilen ilk Tabiat Anıtı’dır. Bulunduğu köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu gereğince ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce ‘‘Tabiat Anıtı’’ olarak tescil edilmiştir. Samandere Şelalesi’nin de bulunduğu 500 metre dere boyunca, anıt ağaçlar, üç adet şelale ve birde Cadı Kazanı adı verilen derin bölüm oldukça ilginçtir.

düzce-de gezilecek yerler
düzce-de gezilecek yerler
düzce-de gezilecek yerler
[/vc_column][/vc_row]

Selaleye giriş kapısında girdiğiniz andan itibaren şelalenin üzerinde kurulan platforma da yürüyorsunuz. Yer yer kaygan olan merdiyen ve köprülerde yürürken dikkatli olmak gerekli.

Samandere Şelalesinde, ağaçların arasından şiddetle akan sular, beyaz köpükle halinde dökülerek cadı kazanı içinde derin kayalıkların arasında adeta kaynamaktadır. Şelalenin arkadasında yer alan kayaların içerisinde de mağaralar yer almaktadır.

düzce-de gezilecek yerler

Samandere Şelalesi Piknik Alanı

Samandere Şelalesinin hemen karşısında çokta büyük olmayan ama oldukça düzenli ve temiz mesire alanı yer almakta. İsterseniz kendi getirdiğiniz yiyecekleri yiyebilir veya alanda yer alan restauranta da bir şeyler yiyebilirsiniz. Fiyatlar bence normal sayılır.

  • Serpme Kahvatı 22,5 tl
  • Güveç Alabalık 17 tl
  • Izgara Köfte 15 tl
  • Saç Tava 16 tl
  • Salata 6 tl
  • Çay 2 tl
düzce-de gezilecek yerler

Samandere Şelalesi Nerededir?

Samandere Şelalesi, Düzce’nin güneydoğusunda, Beyköy beldesi Samandere köyü sınırları içinde yer almaktadır. Beyköy beldesine 15 km, Düzce’ye 24 km, TEM Otoyolu’na 20 km, D-100 Karayolu’na 26 km uzaklıktadır. Yol asfalt olup oldukça düzgündür. Hız kurallarına uymakta fayda var, yer yer sadece tek araçın geçebileceği köprüler yer almakta.

düzce-de gezilecek yerler

Samandere Şelalesi Giriş Ücreti

Samandere Şelalesini görmek isterseniz ücret ödemek zorundasınız. Düzce Belediyesi tarafından işletildiği için Müze kart geçmiyor. Şelaleye verdiğiniz giriş ücretini gerçekten hak eden bir yer.

  • Tam Bilet 3,5 tl
  • Ögrenci 2 tl

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register