Kraliyet Ailesi ile koşmak: Royal Run

Kraliyet Ailesi ile koşmak: Royal Run

Bugün sizlere başka ülkede gerçekleştiremeyeceğiz bir koşudan bahsedeceğim. Danimarka’da her sene mayıs ayında gerçekleştirilen Royal Run koşusu Kraliyet ailesi ile koşmanızı veya yürümenizi sağlıyor.

Danimarka’ya taşındıktan sonra duyduğum bu koşu oldukça ilgimi geçmiş bir o kadar da garipsemiştim. Nasıl yani Kral benim yanımdan koşup gidecek mi?  Gibi birçok soru vardı aklımda. Koşuya kaydolup tarihin yaklaşmasını bekledim.

Koşuyla alakalı tecrübelerimi anlatmaya geçmeden önce Royal Run koşunun hikayesinden bahsetmek istiyorum.

Royal Run’ın çok da eskiye dayanan bir tarihi yok. Yarış ilk kez 21 Mayıs 2018’de o zamanki Veliaht Prens, şimdiki Kral Frederik X’in 50. doğum günü münasebetiyle düzenlendi. Daha sonraki senelerde de mayıs ayında düzenlenmeye devam ettim. Koşu 5 farklı şehirde ve farklı saatlerde başlıyor. Koşulara bizzat kral veya kraliyet ailesinden birisi buluyor. İlk gerçekleştirilen koşudan o zamanki Veliaht Prens Frederik, 4 şehirde 1 Mile koştu daha sonrasında Kopenhag’a geçerek 10 km ile Royal Run’ı tamamladı.

Sonraki yıllarda Danimarka’ya bağlı olan Grönland ve Faroe Adalarını da etaplara dahil edildi.

Her sene düzenlenen koşuların şehirleri değişiyor. Ve sabit bir şehirde koşmuyorsunuz. Bende 2023 yılında ilk kez Royal Run koşusuna katıldım. Benim yaşadığım şehre en yakın olan parkur Aabenraa şehrinde gerçekleştirilecekti koşu. Yarışın ilk parkuru burasıydı ve Kral da koşacaktı.

Koşu bahanesiyle Aabenraa şehrine de ilk gidecektim. Almanya sınırına yakın konumda olan şehre Kral deniz yoluyla ulaşım sağlamıştı. Kral Aabenraa ’de 1 mile koşup sonrasında diğer şehre geçti. Ben 10 km koşacağım için kralın start anında yakından görme imkanım oldu. Türkiye’de uzun süre yaşadıktan sonra Kral’ı görmek hatta birlikte koşmak baya ilginç bir duygu.

Benim start saatimde gelince şehir merkezini adeta keşfederek 10 km’lik parkuru bitirdim. Türkiye’deki koşuları baz alınca ortam biraz heyecansız diyebiliriz. Daha çoşkulu ve heyecanlı bir koşu olabilirdi. Koşu sonunda geri dönüşümden üretilen oldukça anlamlı madalyamı aldım.

2024’te bu kez Fredericia şehrinde Kral Frederik X ilk kez koşacaktı. Bu sene kaydolmadı. Ortamın anın ve belkide direkt kral’ı daha yakından görme fırsatım olur diye gittim. İlk kez Kral olarak katılacağı için çok kalabalıktı. Sonrasında kontrol ettiğimde 95.000 kişinin kayıtlı olduğunu öğrendim. Vede benim gibi kayıtsız sadece Kral’ı görmek için gelenler vardı.

Başlangıç noktasına yakın bir yerde durdum ve kralın start çizgisinde yer almanı bekliyordum ki Kral direkt yanımda durdu. Baya baya şaşırdım, tokalaşmak için elimi uzattım. Aramızda ne koruma ve güvenlik ne de egosu vardı. Kral ilk önce 5 km koşanlara start düdüğünü çaldıktan sonra koşmak üzere yerine geçti. Fredericia şehrinde 1 mile koşup, diğer parkurların düzenlendiği şehirlere geçecekti. Start verilince kralda koşmaya başladı…

Royal Run 2024

Önümüzdeki yıllarda nerde düzenlecek bilmiyorum ama oldukça sıradışı ve ilginç olan bu koşuya her sene takılmayı düşünüyorum. Sanırım dünyanın hiçbir yerinde bu tarz bir koşu gerçekleştirilmiyor.

Title

Emir Aşkın204 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register