Sadık Köpek Hachiko’nun Hikayesi | Aroundtogether.com

Sadık Köpek Hachiko’nun Hikayesi

Tokyo şehrini gezerken Shibuya’ya gitmiştim. Shibuya Dünya’nın en kalabalık yaya geçidine ev sahipliği yapıyor. Tokyo için önemli bir yer ama aslında bu kadar önemli yapan belki de başka birşey. Size bu yazımda Shibuya’da bir ömür sahibinin gelmesi bekleyen Hachiko Köpeğinin hikayesini anlatmak için size yaklaşık 100 yıl geriye götüreceğim.

1924 yılında Tokyo Üniversitesi’nde görev yapan Japon Profesör Hidesaburo, küçük bir köpek yavrusu edinmiş. Profesör, yavru köpeğe beraberliklerinin sadece bir yıl süreceğini bilmeden ‘’Sekiz Tane’’ anlamına gelen Hachiko ismini koymuş. Beraber geçirdikleri süre sadece 1 yıl sürmüş ama sonrasında yaşananlar Dünya tarihine geçecek, kitaplara, filmlere konu olacak bir ilişki yaşamışlar. Safkan Akita cinsi beyaz bir erkek köpek olan Hachiko, her gün üniversiteye gitmek için evden sahibi ile çıkıp Shibuya Tren İstasyonu’na kadar eşlik edermiş. Bir akşam üniversite dönüşünde metronun çıkışında Hachiko’yu kendisini beklerken gören profesör çok şaşırmış. Hachiko sahibinin akşam eve dönüş saatlerini hesaplayarak metronun önüne gitmiştir. O günden itibaren her gün Hachiko Proseför ile sabah metro istasyonuna gitti ve her akşam çıkışta Profesör’ün gelmesini bekledi. Saati hiç şaşırmadı…

Japon köpeği Hachiko

Ama bir akşam metrodan çıkmadı profesör, gözleri metronun kapısında gece boyunca bekledi Hachiko. Bir sonraki akşam yine yoktu profesör… Üçüncü akşam metrodan yine çıkmadı…

Profesör Üniversitede kalp krizi geçirip ölmüştü. Hachiko ise her akşam sahibi metrodan çıkacak diye inatla bekledi, hatta haftalar, aylar boyunca her akşam Tokyo şehrindeki Shibuya istasyonun kapısına gitti. Çevreden onu tanıyanlar yiyecek vermeye başladı. Hachiko’nun hikayesini kısa bir süre sonra bütün Japonya öğrenir ve onu görmeye Shibuya istasyonuna gelirler. Hachiko’nun Profesör’ü bekleyişi ise hala sürmektedir. Aradan 10 yıl geçmişti, her gün aynı saatte beklemeyi sürdürdü yerdeki son bekleyişiydi. Hachiko 12 yaşındayken Shibuya metro kapısında öldü. Hachiko’nun ölümü üzerine ülkede 1 günlük yaş ilan edildi. Toplanan bağışlar ile ise Shibuya metro istasyonuna Hachiko’nun Bronz dan heykeli yapıldı. Hachiko’nun cansız bedeni ise doldurularak Tokyo Ulusal Müzesine koyuldu. Halen müzede sergilenmektedir.

Hachiko'nun ölümü sonrası çekilen fotoğraf

Bugün Tokyo’ya gidenler Shibuya istasyonun kapısında Hachiko’nun heykelle görebilir. Hala insanlar bu vefakar köpeğin heykelinin önünde buluşuyor.

Shibuya'da bulunan Hachiko heykeli

Hachiko’nun ölümünden sonra hayatı filmlere de konu olmuştur. 1987 yılında Japonların çektiği bir filmin yanı sıra Hollywood tarafından da Hachiko: ‘’Bir Köpeğin Öyküsü’’ adıyla film çekilmiştir. Profesör Ueno’yu  ise Richard Gere oynamıştır.

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register