| Ayutthaya Gezi Rehberi

Ayutthaya Gezi Rehberi

ayutthaya-gezi-rehberi

Ayutthaya

Chiang Mai Şehrinde süper 3 gün geçirdikten sonra Ayutthaya’ya doğru gitmeye karar veriyorum.Ayutthaya şehir Bangkok’a oldukça yakın.Bangkok’a gelirseniz eğer günü birlik bile ziyaret edebilirsiniz.

Ayutthaya şehrine bilet alırken özellikle sorduğum Ayutthaya şehrine otobüs giriyor mu yoksa Bangkok’a devam eden yol üzerinde mi inmemiz gerekiyor diye.Bunu sormamdaki sebep Birçok otobüs’ün otoban’dan çıkmam istememesi.Kalkığım oteldeki ofisten bilet almak için fiyat soruyorum vede tabikide nerede ineceğim iniceğim sorusuna verilen cevap Ayutthaya merkeze giriyor.Bu otobüs turistler için yerel halk yok felan diye ısrar ediyor.Tamam deyip biletimi alıyorum.Bilet işini üşengeçlikten son güne bıraktığım için başka sorduğum ofislerin hiçbirinde fiyat kalmamış,deseki yol kenarında ineceksin yine alıcam ama bilmekte fayda var.Bakalım nerede bırakacak otobüs.

Tamam o zaman deyip 18:00’deki beni otelden alıp otobüse bineceğim yere götürecek olan aracı bekliyorum.Diğer yolcuları toplayıp 18:45’de şehrin çıkısında bulunan benzin istasyonunda otobüsün gelmesini bekliyoruz.Beklerken 2-3 tane daha turist dolu araç geliyor.Yaklaşık 1 otobüs yolcu olduk vede hepsi Turist.Bileti satan kadın yalan söylemedi diye düşünüyorum.

ayutthaya-gezilecek yerler

19:30’da Otobüs hareket ediyor. Otobüse bindikten sonra nerede ineceğimiz soruyorlar.Otobüs olukça rahat.Uykumaya çalışıyorum.Sabah saat 04:00 da muavin uyandırıyor.Tahmin ettiğim gibi yol kenarında bırakacak.Muavin İngilizcede bilmiyor,tek söylediği Ayutthaya Ayutthaya.Ok deyip inmek için çantamı alıyorum.Benimde birlikte 1 çift daha inecek ama inmemek için diretiyor.Kız muavine Ayutthaya Old City Center’da ineceğiz burası neresi felan ama fayda yok.Muavinde yes yes Ayutthaya Ayutthaya diyor. Uzatmaya da gerek yok,durum belli :) Biz indikten sonra otobüs Bangkok’a devam ediyor. Olurda yolunuz bu güzergaha düşerse sakın inanmayın şehre giren hiç bir otobüs yok.Bütün otobüsler yol kenarını otogar mesken tutmuş,oldukça büyük durak da yapmışlar.

Çantamı alıp durağa geçtim,zaten uykuluyum,hava aydınlansın diye bekliyorum.Benimle birlikte inen çift yaşları küçük belli.Tedirginlikleri yüzünden de okunuyor.Ne yapcaklarını bilmiyorlar.Biraz aralarında konuştuktan sonra yanıma gelip taksiye binecekmisin istersen birlikte binelim ücreti bölüşürüz diye seçenek sunuyorlar..Otel rezervasyonum yok olsada saat 04:00 hangi otel Check-in yapar nereye gideceğiz,havanın aydınlanmasını bekleyeceğim diyince ‘’Tamam ‘’diyip onlarda oturuyor.Biraz uyumuşum orada.Sabah 06:30 gibi taksiye fiyat soruyorlar 250 baht ki oldukça yüksek bana göre.Motor taksiler var.Biraz Taylandlıları izliyorum kim ne kadar para veriyor. Diye.Kazıklanmamak lazım.Verdikleri ücretler 20-40 arasında değişiyor.Birisine soruyorum anlamıyor anlamıyor..Başka bir gence soruyorum o da kız arkadaşını alması bekliyormuş,Taksici değilmiş :)) Sağolsun fiyat sordu 60 baht çok pahalı diyince.Tam nereye gideceksin ona göre para alıyorlar dedi.Tren istasyonu deyince 50 baht düştü.

Yine pahalı deyince belki yolu karşıya geçip binebilirsiniz.Daha ucuz olabilir diye fikir veriyor. Üst geçitten karşıya geçiyorum.Fiyat soruyorduğum hiçbir motorcu anlamıyor.Para gösteriyorum ne kadar felan ,yine değişem bişey yok.Başka şeyler söylüyorlar.Tam o sırada bana yardımcı olan genç geliyor kız arkadaşını almış.Bişeyler konuşuyor motorcu ile bide 40 baht veriyor. Motorlu hadi bin deyince anlıyorum ki genç benim ücretimi ödüyor.Dur param var vereyim deyince almak istemese de zorla veriyorum.Gerçekten şaşkındım.Yardım etti üstüne birde benim yol paramı verdi.Çok büyük bir para değil 40 baht ama şaşırmıştım.15 dklık motor yolculuğu sonrasında Tren istasyonuna varıyorum.1 gece konaklayıp ertesi gün tren ile Bangkok’a gieceğim için hemen tren istayonun karşısında bulunan hostellere fiyat soruyoum. Hostel de 300 baht’a anlaşınca yerleşip biraz uyuduktan sonra yine hostelden 20 baht’a bisiklet kiralayıp şehri keşfetmeye çıkıyorum.

ayutthaya-gezilecek-yerler
ayutthaya-gezi-rehberi

Ayutthata Şehrinde biraz bahsetmek gerekirse.Şehrin resmi adı Phra Nakho Si Ayutthaya olsada  herkes Ayutthaya diyor. 1350 yıllarında kurulan ve 18. yüzyılda Burmalılar tarafından yıkılan Ayutthaya şehri, UNESCO’nun Dünya Miras listesindedir. Bangkok’un yaklaşık 80 km kuzeyinde olan Ayutthaya üç nehir tarafından çevrelenmiş bir ada konumunda; Chao Phraya, Lopburi ve Pa Sak Nehirleri.400 yıldan uzun bir süre Tayland’ın başkentliğini yapmış bir şehirdir.

Şehir UNESCO’nun Dünya Miras listesine girmeyi gerçekten hakkediyor. Her yerde tapınak var,adeta açık hava müzesi.Başlıca gezilecek yerler şehir merkezinde yer alıyor.

Ayutthaya Gezilecek Yerler

 1. Wat Phra Si Sanphet
 2. Wat Mahathat
 3. Wat Ratchaburana
 4. Wat Phra Ram
 5. Wat Chaiwatthanaram
 6. Phra Mongkhon Bophit
ayutthaya-gezi-rehberi

Yazıdaki ilk beş yer için kombine bilet alabilirsiniz.1 gün geçerli olan bilet için 200 baht vererek gezme imkanınız var. Son yazdığın yer ise budist tapınağı ve ücretsiz girebiliyorsunuz. Maalesef bütün saray ve tapınaklar 1767 yılında Ayutthaya’nın savaşı kaybetmesinden sonra yakılıp yıkılmış. Bu haliyle bile gayet etkileyici denilebilir

ayutthaya-gezi-rehberi

Wat Phra Si Sanphet

İlk durağım Wat Phra Si Sanphet tapınağı. Ayutthaya’yı başkent yapan Kral U-Thong tarafından 14. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş bir tapınaktır.Tapınağın inşaası bittikten sonra sadece Ayutthaya kralları tarafından kullanıldı.

Çalışma Saatleri: 08:00-17:00
Giriş Ücreti: 50 Baht

ayutthaya-gezi-rehberi
ayutthaya-gezi-rehberi

Wat Mahathat

Wat Mahathat bir zamanlar Ayutthaya’da güçlü bir dini güç olan Yüce Patrik’in eviydi. Tapınak Kral Borom Rachathirat tarafından 1374’de inşa edilmiştir. Tapınağa şu anki adını Kral Ramesuan döneminde verilmiştir (1388-1395).

Tapınak, 1767’deki Burma işgali sırasında kundaklama ve yağmaya maruz kalmış.20. yüzyılın başlarına kadar prang oldukça iyi durumdaymış.Tapınağın en ilginç ve ilgi çeken yeri ise ağaçların arasındaki yer alan heykel.

Çalışma Saatleri: 08:00-17:00
Giriş Ücreti: 50 Baht

ayutthaya-gezi-rehberi
ayutthaya-gezi-rehberi
ayutthaya-gezilecek-yerler

Tapınakların etrafında isterseniz fillerde gezebilirsiniz.Özel olarak fillerin yürümesi ilk yol yapmışlar şehrin merkezinde fil sırtından şehri gezme imkanı bulabiliyorsunuz.Oldukça eğlenceli ve unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.Fiyatıda öyle çok pahalı değil 100 Baht’dan kapıyı açıyorlar ama pazarlık ile çok rahat 50 baht’a binebilirsiniz.İsterseniz sonrasında fillere meyve vererek besleme imkanıda oluyor.

kutsal şehir ayutthaya

Phra Mongkhon Bophit

Phra Mongkhon Bophit Tapınağı’nda Tayland’daki en büyük Bronz Buda heykellerinden bir tanesi yer alıyor.Bronz heykel 9.55 metre genişliğinde ve 12.45 metre yüksekliğindekidir.Heykelin 1448-1602 arasında inşa edilmiş olduğu düşünülüyor. Daha önce şehrin doğusunda bulunan bu tapınak sonraları Song Tham tarafından şimdiki konumuna taşınmış.

ayuttaya-notları
ayutthata gezilecek yerler

Tapınakta biraz vakit geçirdikten sonra pedallamaya devam ediyorum.Nehir kenarlarında yer alan teknelerde öğlen veya akşam yemeğini yiyebilirsiniz.Şehirde insanlar Asya kıtasının genelinde olduğu gibi motorlar ile ulaşımlarını sağlıyor tuk-tuk taksiler,dolmuşlarda tercih edilen araçlardan.Tayland’da gezdiğim süre boyunca birbirisinde renkli otobüslerle de karşılaştım.

ayutthaya gezilecek noktalar
ayutthaya gezilecek yerler
ayutthaya ulaşım

Otelime dönmeden önce yarın için tren biletimi almak için Tren istasyonuna uğruyorum.Neredeyse her yarım saatte Bangkok’a tren bulunmakta.Ulaşım oldukça kolay kesilme vede bilet ücretide oldukça komik.Sadece 15 baht’a Bangkok’a ulaşabilirsiniz.Bilet işini halletdikten sonra bişeyler yemek üzere Tren istasyonun karşında bulunan mekanlardan birisine oturuyorum.İsterseniz ayaküstü seyyar satıcılardan da bişeyler yiyebilirsiniz.Laos’a rastgeldiğim Budist rahiplerin yemek seranomisine benzeyen bir durumda burada karşıma çıkıyor.Seyyar satıcıların yanında bekleyen Budist rahiplerine yiyecek hediye eden Tayland’ları izledikten sonra bişeyler yiyorum.

ayutthaya buda rahip

Ertesi gün tam vaktinde kalkan Tren ile Bangkok’a doğru yolculuk başlıyor.Trenin en arka vagonunda sadece Rahiplerin oturabileceği ayrı bölüm yer alıyor.Oldukça ilginç ve renkli 2 saatlik tren yolculuğunun sonunda Bangkok’dayım.

ayutthaya gezilecek noktalar
ayutthaya şehri

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım  @around.together

Facebook Seyahat Sayfam  Aroundtogether Facebook Sayfası 

Seyahat Videolarımı izlemek için Youtube Kanalımı ziyaret edebilirsiniz. → Youtube

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın204 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

2 Yorum

 • Melek Ayakta Yanıtla

  14/04/2018 at 18:40

  Çok bilgilendirici bir yazı, harika yerler.

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register