| Aydınpınar Şelalesi

Aydınpınar Şelalesi

aydınpınar nerede

Aslında yola çıktığım Aydınpınar Şelalesini ziyaret etme gibi bir fikrim yoktu. Yolda Samandere Güzeldere şelalenin levhasını kaçırınca 4 km sonra Aydınpınar şelalesini olduğun fark etmemle birlikte Aydınpınar Şelalesinide ziyaret etmeye kadar verdim. Efteni Gölü ve Güzeldere Şelalesine gitmeye kadar verdiyseniz 5-6 km fazla yol kat ederek Aydınpınar Şelalesini de görmenizi tavsiye ederim.

Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı içerisindeki şelalelerin yüksekten dökülmesi ve ormanlık alan içerisinde yer alması sebebiyle tabi bir manzara bütünlüğü göstermektedir. Şelaleleri birbirine bağlayan patika yollar orman içerisinde doğa yürüyüşü için eşsiz güzelliktedir.

Tabiat Parkı içerisindeki toplamda 4 adet şelale yer almaktadır. 1. Şelale kayalardan aşağıya 15 metre akmakta ve sonrasında 15 metre yükseklikten, 2. Şelale 50 metre yükseklikten, 3. Şelale ard arda 3 şelaleden oluşmakta ve en üsteki şelale 20 metre, sonrakiler ise 10’ar metre yükseklikten 4. Şelale ise ard arda 2 şelaleden oluşmakta ve en üsteki şelale 9 metre sonraki ise 8 metre yükseklikten dökülmektedir.[/vc_column_text]

Aydınpınar Şelalesine Giden Patika Yol
[/vc_column][/vc_row]

Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkında ormanlık alanda ağırlıklı olarak karaçam, göknar, kayın, meşe, gürgen, dişbudak, kızılağaç, kestane, ıhlamur ve porsuk ağaçları, çoban püskülü, kızılcık, fındık, yemişen, karayemiş, orman gülü, kuşburnu, söğüt türleri gibi ağaçlar yer almaktadır.

Tabiat Parkının Sunduğu İmkanlar Nelerdir?

  • Doğa Yürüyüşü
  • Fotoğrafcılık

Tabiat parkında şuan için herhangi bir Tuvalet,Piknik veya Kamp alanı veya Restaurant tarzı bir yer bulunmamaktadır. Ama Ormanın içerinde uygun yerlerde Kamp yapmakta bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.  Ben ziyaret ettiğimde şelalenin giriş bölümünde çevre düzenlemesi yapılıyordu. Yakın bir tarihte tuvalet ve piknik alanı vb. imkanlar tabiat parkında yer alacakmış. Şuan için giriş ücretsiz.  Yemek yemek için Aydınpınar köyünün içinde  iki alabalık tesisinden birisi tercih edebilirsiniz.

Aydınpınar'da yer alan şelalerden bir tanesi

Aydınpınar Şelale Nerede ve Nasıl Gidilir?

Aydınpınar Şelalesi sınırları içerinde bulunduğu Aydınpınar Köyünden ismini almaktadır. Düzce’nin güneyindeki sıradağları eteğinde yer almaktadır.  Düzce’ye uzaklığı 11 km’dir. Ulaşım en kolay kendi aracınızla sağlayabilirsiniz. Eğer toplu taşıma ile şelaleye ulaşmak istiyorsanız, Aydınpınar köyüne giden dolmuşlara binip, köy meydanından yaklaşık 4-5 km yürüyerek şelalelere ulaşmanız mümkün.

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register