| Dipsiz Göl, Tosya

Dipsiz Göl, Tosya

kastamonu gölleri

Dipsiz Göl, Tosya

Ilgaz Dağı Milli parkında 1 gece konakladıktan sonra Samsun’un Vezirköprü ilçesine doğru yola koyuldum. Yolda seyir halinde iken Milli Parklar mobil uygulamasından yol üzerinde yer alan Dipsiz gölün varlığını öğrendim. Türkiye’de birçok dipsiz göl mevcut, benim ziyaret ettiğim ise Kastamonu’nun Tosya ilçe sınırları içerisinde bulunuyor.

İstanbul – Samsun karayolundan çıkarak Dipsiz göl yoluna giriyorum. Dipsiz gölün yolları güzel, fakat yola girişi bulmak biraz sıkıntılı, yazının ilerleyen bölümünde bu konuya özellikle anlatacağım.

Dipsiz göl ana yola yaklaşık 7 km uzaklıkta yer alıyor. Göle giden yol ormanın içinden geçiyor ve birçok kez fotoğraf çekmek için bu kısa yolda durdum. Göle ulaştığımın da sadece bir çift çadır kurmuş kamp yapıyordu. Benim konaklama planım olmadığı için burada kalmadım ama kesinlikle kamp yapmanız gereken sessiz, sakin, doğayla iç içe olan milli bir park. En kısa zamanda kafa dinlemek için tekrar burayı ziyaret etmeyi düşünüyorum.[/vc_column_text]

kastamonu gezilecek yerler
[/vc_column][/vc_row]

Milli parka ismini veren göl çok büyük değil fakat oldukça güzel.  Göl kenarında birde tesis bulunmakta, yanınızda yiyecek içecek yoksa veya bir şey unuttuysanız buradan temin edebilirsiniz. Konaklama işine gelince, illa çadırla konaklamak zorunda değilsiniz. Milli parkta yer alan bungalov evlerde de konaklayabilirsiniz.

 

 

Dipsiz Gölde Konaklama

Dipsiz göle geldiniz ve hafta sonu güzel vakit geçirmek istiyorsanız. O zaman milli parkta yer alan bungalov evleri tam size göre. Evlerin içlerini gezip görmedim ama dışarından güzel gözüküyor ve konaklamak isteyen misafirlerine tam ve yarım pansiyon gibi tercihler sunuyor. Fiyatlar bana göre makul sayılır.

 • Tam Pansiyon ( Kahvaltı+ Öğlen + Akşam yemeği dahil) : 140 TL
 • Yarım Pansiyon ( Kahvaltı + Öğlen yemeği) : 120 TL
 • Konaklama (Yemek hariç) : 80 TL
kastamonu gezilecek yerler

Dipsiz Göl Tabiat Parkının Sunduğu İmkanlar;

Dipsiz göl tabiat parkını oluşturan ormanın büyük bir kısmı Karaçam ağacı, Gürgen ve Meşe türleri de bulunmakta. Orman birçok canlıya da ev sahipliği yapmakta. Başlıca görebileceğiz hayvanlar;

 • Memeliler; Karaca, kurt, domuz, tilki, sansar, gelincik, tavşan, sincap
 • Kuşlar; çulluk, bıldırcın, doğan, baykuş, ağaçkakan
 • Sürüngenler; Yılan, kaplumbağa, kertenkele

Dipsiz gölün size sunduğu imkanlar ise şunlardır;

 • Çadırlı kampçılık
 • Piknik
 • Fotoğrafçılık
 • Doğa Yürüyüşü
 • Konaklama
 • Restaurant
kastamonu gezilecek yerler

Dipsiz Göl Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

 1. Şahıs: 3TL
 2. Bisiklet: 3 TL
 3. Motosiklet ve ATV: 6 TL
 4. Otomobil: 9 TL
 5. Midibüs: 45 TL
 6. Otobüs: 90 TL
 7. Çadırlı Kamp: 15 TL
 8. Çadırlı Kamp (Elektrik-Su-Gaz): 25 TL
 9. Karavanlı Konaklama (Elektrik-Su-Gaz): 25 TL

Dipsiz Göl Nerede ve Nasıl Gidilir?

Dipsiz göl D-100 karayolu (İstanbul-Samsun) üzerinde Tosya’ya 25 km mesafede bulunmaktadır. Dipsiz göle ulaşmak için Tosya – Ankara veya İstanbul yolunu takip eden 14 Km. den, Karabey Jandarma karakoluna gelmeden ayrımı kullanıp stabilize yola çıkmak gerekmektedir. Fakat burada bir sıkıntı var, o da İstanbul üzerinden gelirken Dipsiz göl yoluna geçiş için yapılan üst geçidin Tuğla fabrikasına çıkıyor olması J Siz Tuğla fabrikasının içinden geçip (Fabrikaya yolu sormanızda fayda var) Dipsiz gölün yoluna ulaşabilirsiniz. Eğer Samsun-Tosya güzergahından geliyorsanız direk göl yoluna giriyorsunuz.

kastamonu kamp yerleri

Peki, yol neden Tuğla fabrikasına çıkıyor, diye soruyor olabilirsiniz. Tuğla fabrikası ile karayolları mahkemelik olduğundan üst geçit yapılmış ama yolun devamı getirilememiş. Bu sebepten dolayı göl gerekli ziyaretçi sayısına ulaşamıyor.

Dipsiz göl Kastamonu il merkezine 95 km, Ankara’ya 235 km. İstanbul’a 425 km. Samsun’a ise 270 km uzaklıktadır.

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register