| Ambarköy Açık Hava Müzesi

Ambarköy Açık Hava Müzesi

samsun gezilecek yerler

Samsun’dan çıkıp Boraboy gölüne doğru giderken yolunuz Ladik ilçesinden geçer. Bende bu güzergahta aracım ile ilerlerken Ladik ilçe girişinde Ambarköy açık hava müzesini gördüm. Daha önce burayı duymamış olduğuma oldukça şaşırdım. Hemen arabayı bir yere çekip gezmeye karar verdim.

 Instagram hesabımı takip edin –> @around.together

Açık hava müzesine giriş yaptıktan sonra güvenlik arkadaştan kısa bir ilgi aldım. Ambarköy açık hava müzesi Ladik Kaymakamlığı tarafından köylerde tahıl saklamak amacıyla 17, 18 ve 19. yüzyılda yapılan ahşap ambarlar ile ahşap yapıları korumak amacı ile 2010 yılında başlatılan bir  projeymiş. Dönemin Ladik Kaymakamı çevre köylerden ahşap yapıları toplatarak müzenin şuan ki haline kavuşmasını sağlamış. Sonrasında Kaymakam ilçeden ayrılınca ilgi alaka ve ödenek çıkmayınca tanıtım işleri yarım kalmış.

samsun gezilecek yerler

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2017 yılında olaya el atınca tekrardan çevre düzenlemeri ve tanıtım faaliyetleri tekrardan başlamış. Ambarköy Açık Hava Müzesinde 14 bin metrekarelik alana kurulmuş ve içeride 22 buğday saklama ambarı, 4 ahşap ev, 2 sergen, 2 mısır serendisi, 4 su kuyusu ve 300 yıllık ahşap cami yer alıyor. Müze alanına sonradan inşa edilen seyir kulesi, ahşap çocuk oyun parkı, zincirli köprü ve külliye ile görülmesi gereken doğal bir alan oluşturulmuş.

Benim en çok hoşuma giden ise ahşaptan yapılmış olan cami. 300 yıllık tarihi bir caminin parçaları kullanılarak yeniden inşa edilen cami 64 metrekare ve iki kattan oluşuyor.

Açık hava müzesi içerisinde bir de müze yer alıyor. Maalesef kapalıydı içeri giremiyorsunuz. Müze Büyükşehir Belediyesine geçtiği için zimmet işleri ve sayım yapılacakmış, o yüzden 2017 eylül ayında müze içerisine giriş yapılamıyordu ama yakında açıklacak diye söylendi. Muhtemelen siz ziyaret ettiğiniz zaman müzenin içerisinide geziyor olursunuz.

samsun gezilecek yerler

Ambarköy açık hava müzesi içerisinde küçük bir dere geçiyor, yapay olarak yapılmamış, doğal bir oluşum ve üzerinde de ahşaptan köprü var. Özellikle yaz aylarında açık hava müzesi düğün fotoğrafı çekmek isteyenlerle dolup yaşıyormuş.

Ambarköy açık hava müzesi ile ilgili şöyle bir eleştiri yapmak istiyorum. Aslında bu eleştiri müzeyi haber yapanlara, Ambarköy birçok yerde eşi benzeri yok diye haber yapılmış fakat, ne açıdan Dünya’da eşi benzeri yok? ona dair bir bilgi göremedim. Dünya’da eşi benzeri yok demek büyük bir yanıldı, bizzat ben Romanya’da Ambarköy açık hava müzesinden en az 30 kat büyük olan bir yer gezdim. Tabii bu demek değildir ki Ambarköy gezilmesin, görülmesin veya önemsiz. Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer.

samsun gezilecek yerler

Ambarköy Açık Havası Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri?

Açık Hava Müzesine giriş ücretsiz. Ama kapalı olan müzeye giriş ücreti var. Ücretli giriş olan yerde ise köylerde kullanılan farklı aletler sergileniyor.

Giriş Ücreti: 2 TL

Ziyaret Saatleri: 08.30 – 18.30

samsun ambarköy müzesi

Ambarköy Açık Havası Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ambarköy Açık hava müzesi SamsunLadik karayolu üzerinde yer alıyor. Ladik ilçe merkezine 2 km, Samsun iline ise 72 km uzaklıkta yer almakta. Eğer özel aracınız yok ise Ladik’e giden herhangi bir şehirlerarası otobüse binerek direk müzenin kapısının önünde inebilirsiniz.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register