| Otağtepe Parkı

Otağtepe Parkı

faith korusu otağtepe

İstanbul’a birçok kez gitmiş birisiyim ama boğaza hakim bir tepede yer alan, belkide dünyanın en güzel parklarından birisi olan Otağtepe’ye şimdiye kadar ziyaret etme fırsatım olmamıştı. Temmuz ayında yurtdışından gelen misafirim Pinterest’den Otağtepe’nin fotoğraf göstererek buraya gitmek istiyorum diyince ziyaret etmeye karar verdik.

Instagram hesabımı takip edin –> @around.together

Halk arasında Fatih Korusu veya Otağtepe Parkı olarak adlandırılan yerin şuan ki ismi TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olarak geçiyor. Otağtepe parkını aslında ben dahil birçoğunuz farkında olmadan görmüşsünüzdür. Fatih Sultan Mehmet Köprüden Anadolu yakasına geçerken görebileceğiniz o muhteşem büyüklükteki Türk Bayrağı’nın bulunduğu tepededir.

istanbul parkları ve gezilecek yerler

Aklınıza neden buraya Otağtepe deniliyor diye bir soru gelmiş olabilir. Otağtepe ismi oldukça eskiye dayanıyor. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul fethi hazırlıklarını yaptığı ve ilk ‘‘Otağ-ı Hümayun”u kurduğu tepedir burası. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet, Otağtepe’de İstanbul’un fethini planlarken toprağa iki tohum atar ve bu tohumlar bugün Otağtepe’nin girişinde bulunan iki Selvi ağacını oluşturur. Ağaçların ilginçliği şudur ki, uzaktan bakıldığında bir at ve üzerinde bir insan figürüne benzerler. Bu görüntünün Fatih Sultan Mehmet ve atını simgelediği söylenir.

Otağtepe parkına toplu taşıma ile ulaşıyoruz. Otobüs ile son durakta indikten sonra yaklaşık 10 dakika yürüyerek sonra parkın giriş kapısına ulaşıyorum. Hemen müthiş boğaz manzarasını fotoğraflamaya başlıyorum. Otağtepe parkının içinde ilginçte bir yasak vardır. Parkta tripodla fotoğraf çekimine izin verilmiyor. Elle çekilen fotoğrafa izin var ama tripodla yasak, nedeni belli değil, tek açıklama profesyonel çekimin yasak olduğu.

istanbul fatih korusu

Fotoğraf çektikten sonra parkın içersinde kısa bir tur atıp gölgelik bir yere oturuyorum. Ziyaret ettiğim tarihte hava çok sıcaktı, parkın içerisinde her hangi bir cafelerde veya işletmede yer almadığı için sıcak yaz günlerinde ziyaret etmeyi planlıyorsanız yanınızda su götürmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Otağtepe Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Otağtepe parkına Ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Aracınız ile gelecekseniz otopark parası ödemeniz gerekli. Otağtepe parkına kış aylarında ziyaret edecekseniz 16.30 kapandığını unutmayın. Yaz aylarında ise daha geç saatte kapanıyor.

Ziyaret Saatleri: 09.00 – 19.30

istanbul parkları

Otağtepe Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasından Otağtepe parkına gitmek için Kadıköy’den 14M, Üsküdar’dan 15M numaralı İETT otobüsleri ile veya Beykoz sarı minübüsleri ile Otağtepe’ye gidebilirsiniz. Eğer Avrupa yakasından yola çıkıyorsanız en kolay ulaşım şekli Cevizlibağ’dan kalkan 500T numaralı otobüsle Fatih Sultan Mehmet köprüden sonraki ilk durak olan Kavacık’ta inerek üst geçitten geçip, Otağtepe’ye giden otobüslerin geçtiği yere yürüyebilirsiniz. Özel araçlarıyla gitmek isteyenler köprüyü geçtikten sonra ilk çıkış olan Kavacık çıkışından çıkıp ilk sağ ve üçüncü sola dönerek Otağtepe tabelalarına rastlayabilirler.

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register