| Bohol Adası ve Loboc

Bohol Adası ve Loboc

Artık Boracay’dan ayrılma vakti yeni rota Bohol adası.12:15 te ki Cebu pacific air uçağımıza yetişmek için 8:00 otelden ayrılıyoruz.Boracay’dan bindiğimiz Tricycle ile (kişi başı 20 peso) Boracay limana ulaşıyoruz.Bot için 25 terminal vergisi içinde 100 peso ödedikten sonra bindiğimiz bot 15 dk sonra caticla da oluyor.Bot tan inince zaten hemen Kalibo havalima diye etrafınızı sarıyorlar.kişi başı 200 peso istiyor. geldiğimiz fiyat olan 150 peso ya anlaşıyoruz.Bizden sonra binen 2 Rus’a kişi başı 300 peso diyor. 250 pesoya geldik diyince tamam 250 ver ozaman diye ikna ediyorlar.Pazarlık şart yani .1 saat 15 dk sonra kalibo havalimanındayız. Havalimanı zaten eski küçük kuyruk dışarda başlıyor neyseki hızlı ilerledi. Filipinlerde herşey vergi vergi 200 peso havalimanı vergisi ödeneniz lazım 1 temmuz 2015 den itibaren yürürlükteymiş.Herkez ödüyor sadece turistler değil.Bari ödüyoruz adam gibi tuvalet yapın uçuşları görebileceğimiz ekran yoksun ama nerde kara düzen uçuşlar ekle değiştiriyor felan.Neyse check in yapıp beklerken otobüsteki Rus gelip 100 peso para istiyor. Paraları karttaymş üstlerinde terminal vergisi verecek kadara para yok uçaklarıda kalkmak üzere.Tamam diyip 100 peso veriyorum , insanlık ölmedi ya :))

Tam zamanında kalkan uçağımızla 13:00 da Cebu havalimanına iniyoruz.Havalimanındna çıkınca hemen MyBus firması var 25 peso karşılığında direk Limana yakın olan SM Cebu Mall’a gitmek için bilet alıyoruz. Trafik durumuna göre 30-40 dk yolculuk.SM Cebu alışveriş merkezinden jeepneylere binerek limana gidebilirsiniz.Bizim gidecek olduğumuz Taglibaran şehrine 3 firma gibiyor Weesam Express, SuperCat ve Oceanjet. Weesam Express’im 30 dk sonra feribotu kalkıyor vede en ucuz olan firma bu 350 peso ekonomi bölümü,klimalı bölüm 400 peso.Zaten saat 16:30 güneş yok havada serin diye Ekonomi bölümünden bilet alıp bekliyoruz.Feribot binince hata yaptığımızı anlıyorum çünkü motor bölümüne yakın oturuyorsunuz ve 2 saatlik yok boyunca motor sesiyle yolculuk yapmak zorundasınız.Dönüşte kesinlikte Turist bölümünde bilet alıcam.

Saat 19:00 gibi Taglibaran limanına ulaşıyoruz.Direk gidecek olduğumuz Loboc kabasına otobüs olup olmadığı bilmiyoruz.Limandan tricycle atlayıp kişi başı 25 peso direk limandan fiyat listesi var gideceğiniz yerin fiyatını görebilirsiniz.Loboc kalkan otobüsler Dao terminalinde.Tricycle bu saatte otobüs olmadığını direk Loboc için 300 pesoya götürebilceğini söyledi ama önce otobüs varmı diye kontrol etmek istiyorum eğer yoksa mecbur tricycle ile yola devam.Neyseki otobüs var. hemen atlayorum kişi başı 25 peso yaklaşık 45 dk yolculuk sonundan Booking’den ayırttığım Loboc nehri manzaralı otelime vardığımda saat çok 20:30 olmuştu bile.Otel ailenin işlettiği biyer ver geç saatte geldiğim halde çok hoş karşıladılar.Bu oteli Loboc’a gitcek olanlara kesinlikle tavsiye ederim.
Yağmur sesiyle uyanıyorum oysaki bugünki plan bohol adasını gezmekti.Çikolata tepeleri Bambo köprüsü ,Kelebek parkı (Habitat ) ve tabiki Tarsierleri görmek.Otelde güzel bi kahvaltı yapıp. yağmurun dinlesini bekliyorum 11:30 gibi yağmur diniyor ama yola çıkmak için birazgeç oldu.Bugün Loboc’ta vakit geçirip yakın erkenden yola çıkmak.

Loboc nehride yemekli turlar düzenleniyor, kişi başı 450 peso vererek hem istediğiniz kadar yiyip hemen nehir turu atarabilirsiniz üstelik müzik ve dans eşliğinde.

Otelin havuzunda biraz takıldıktan sonta 14:00 gibi tura katılmaya gidiyorum.tur öğlen saatlerinde düzenleniyor sadece.Tabii istedeniz genelde gruplar için gece turlarıda var.
Bileti kaptığım gibi atlıyorum tekneye full oturcak yer yok.Yengeç balık ,tavuk değişik sebze çorbası pilav ne isterseniz var yemek yerken nehirde geziyorsunuz.Sonra bi yerde duruyorz salın üstündeki çocuklar ve gençler dans gösterisiniz izleyip yola devam.Nehrin sonunda küçük şelale bile sayılmayacak yerden dönüyorsunuz ortalama 1 saat 15 dk felan tur sürüyor. Tek problem biraz turun kısa olması onun dışında herşey güzeldi.

Loboc sokaklarında biraz gezip otele dönüyorum.Oteln konuma gerçekten süper insana huzur veriyor.Hee bide otele jakuzi var :)) Bu huzur dolu ortamda Blogum için bişeyler yazıp zamanımı öyle geçiyorum.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register