| Çöl Sonrası Marrakeş Şehri

Çöl Sonrası Marrakeş Şehri

marakesh gezi notları

16.10 da Marrakeşdeyim. Tren istasyonunda para bozduracak yer arıyorum ama Change bürosu yok fakat bankamatikten para bozdurabiliyorsunuz aklınızda olsun. 200 euro bozduruyorum. Ertesi sabah gideceğim Merzoguza’ya otobüs biletimi alıyorum 1 kişi 200 dh. Tren garından çıkıp otel bakıyorum. Tren granın etrafında 3-4 tane otel. Önceden otel ayarlamadım için  tek tek fiyat sormaya başlıyorum. İlk durak Red hotel 560 dh  deyince fiyat biraz pahalı geliyor. 3 girdiğim otel 350 dh kahvaltı da dahil deyince hemen yerleşiyorum.

marakesh konaklama

Biraz dinlenip taksiyle Djeema El Fna gidiyorum.Fas’ın her şehrinde taksilerin fiyatı ve tarifeleri farklı .Akşam 19 dan sonra gece tarifesi  geçerli ve 2.40 dh den açılıyor.Otelimden Djeema El Fna meydanına 14 dh verip ulaşıyorum. Her yerde turist olduğu için çok pahalı vede kazıklamaya çalışıyorlar. Zaten para az kazıklanmamak için dikkat etsem de başarıyorlarda. Peki nasıl oldu kazılanmada olayı? Meydanda bişeyler yemek için 1 tane karışık şiş, kuskus vede 2 salataya 130 dh istiyor. Menüden fiyatları göstererek yediklerümizin  fiyatından fazla istediğini anlatıyorum ama hemen masada duran ekmekleri göstererek  30 dh daha vermemizi istiyorlar normalde 100 dh olması lazım. Siz sipariş etmeden masaya acı sos, patates çıkartması, zeytin felan getiriyorlar tabii hepsi parayla. Yanımızda 2 Fransıza soruyoruz, onların uyarısı ile  meze gibi ikram ettikleri şeyleri hatta sosların bile parayla olduğunun ögrenince istemediğimizi söleyip masadan kaldırtıyorum. Yemekle birlikte kazıkta yedikten sonra meydan da geziyorum. Şarkı söyleyenler çeşitli enstirüman çalanlar, şırıngayla kına dövme yapanlar, maynunlarla resim çektirenler ve yılan oynatanlar ne ararsanız var.

Ara sokaklarda gezmeye başlıyorum, 1-2  tane terlik satan dükkana gidiyorum. Fiyatları oldukça pahalı  120 dh istiyorlar aynıları Fes de 25-30 dh  e görmüştüm. Biraz terliklerle ilgilenince hemen  fiyat 60 dh düşüyor daha ben birşey söylemeden.Almıyorum tabii. Sokaklarda bire süre daha gezip su vede yarın yolda yemek için ekmek arası sosislerde alıyorum. Rabat’ta 5 Dh verdiğim şeyler burda 10 Dh veriyorum. Marketten 1.5 lt su vede 2 snicker için 21 dh ödeyerek aldıktan sonra . Taksiye 15 dh ödeyip otelin yolunu tutuyorum. Yarın saat 8.30 da tren istasyonunun yanında kalkan Souptour otobüsüyle Mergouza gideceğim.

fas gezi fotoğrafları

Sabah tam saatinde kalkan otobüs ile yola çıkıyoruz.Önümüzde aşılması gereken Atlas dağları var ve oldukça virajlı bir yol.Saatlerce virajlarda yol aldıktan sonra mola verme vakti.Birşeyler yedikten sonra isterseniz hediyelik eşya veya çölün sıcağından korunmak için şal alabilirsiniz.Pazarlık şart tabii.Yaklaşık 20 dk moladan sonra yola devam ediyoruz.Atlas dağları aştıktan sonra çöl kendisini hissettirmeye başlıyor.Yollar hiç bitmeyecekmiş gibi alabildiğine düz.Yolda her 2-3 saatte bir polis kontrol noktaları yer alıyor ama otobüsü hiç durdurmadılar.Genelde binek araçları kontrol ediyorlar.Uzun bir seyahat sonunda Akşam Merzouga’ya varıyoruz.

fas gezi notları

Sahra Çölünü ve Ouarzazate ziyaret ettikten sonra tekrar Marakeş şehrine dönüyorum. Detayları okumak için Tıklayın Virajlı geçen 4 saatlik bir yolculuktan sonra 13:15 de tekrar Marrakeş merkezindeyim. Otobüs eski Medina’da duruyor isterseniz burada veya tren istasyonun yanında ki Supratour  bürosunda inebilirsiniz. Ben Medina’da ki durakta iniyorum. Bankada para bozdurup önceden fiyatını sorduğum otele gitmek için taksi durduruyorum ama 50 dh istiyor başka bi taksi 30 dh istiyor. Takside Taksimetre yok 10 dh anlaşıyoruz. Otele yakın bi yerde iniyorum. Otel 1 kişi 90 2 kişi 120 dh banyo wc dışarda odanızda sadece lavabo var. Otele yerleşip  kendimi tekrar Djemaa El Fna meyadanına atıyorum.

Marakeş’i ilk ziyaret ettiğimde meydanı gece görme fırsatım olmuştu. Gündüzce gecesinde pek farklı değil.Yılan oynatanlar maynunlar tam bi curcuna hakim meydanda. Maymunlarla resim çekiyip 20 dh veriyorum. Meydanda gezip  birşeyler yiyorum.Kuru fasulye mercimek 2 çay  2 ekmek 21 dh ödeyip meydanın hemen yanında ki Hotel la Charaf yolunu tutuyoruz.Sabah 9 gibi uyanıp önceden belirlediğim yerleri gezmek üzere otelden ayrılıyorum.

fas gezi fotoğrafları
fas yemekleri
marakesh ölüler meydanı

Otelin yakınındaki bi yerde yumurtalı hamur işi 2 büyük çay 26 veriyorum.Daha sonra Palace Bahia gidiyorum Giriş ücreti 20 dh.İçeride yeni çalışmaları olduğu olduğu için girmekten vazgeçip Palace Baha gidiyoruzmç.Heppsi birbirine yakın 10 dk lık mesafede haritada çok uzak gibi gözüksede öyle değil.Palace Baha giriş ücreti 10 dh.İçerde gezilecek fazla bişey yok tavan ahşap oymaları kapılardaki motifler felan çok fazla zaman harcamıyıp çıkıyorum 2.Durak Tombeaux Saadiens.Tombeaux Saadiens giderken sizi yönlendiren levhalar mevcut fakat levhaları takip edince çıkmaz sokağa girdim.Tam geri dönerken bi kapı açıldı ve gel gel diyen birisi :D İçerisi oldukça büyük bir  mağaza metal eşyalar satılıyor.Birşeyler satmak istediğini düşünüp hayır diyorum adam burada kestirme yok var gel diyince mağazanın içinden geçip arka sokağa çıkıyorum ki Tombeaux karşımda.Yine dar bi sokaktan içeriye giriyorum.İçerde mezarlar var daha önce gördüğüm resimlere hatırlayınca hayal kırıklığı. Resim çekip fazla zaman harcamadan çıkıyorum.

Giriş Ücreti :
 10 DH
Çalışma Saatleri : 09:00-16:45

Tombeaux ‘dan çıktıktan sonra durak Dar Si Said. Müzeden çıkanlara soruyorum ve girmemeye karar veriyorum. Medina’nın sokaklarında gezmek daha cazip geliyor. Ayaklarımız ağrıyıncaya kadar medinayı turluyorum. Saat 15:00 gibi otelimee dönüyorum. Akşam üstü birşeyler yemek için tekrar Djemma El Fna çıkıyorum.Bugün şavarma yiyeceğim. Hiç bir özelliği yok bizde döner  20 dh yanında patatesli isterseniz 25 dh  fiyatlarda içine koyulanlara göre değişiyor. 1 savarma 1 etli sandwich 64 dh ödeyip, portakal suyu içmek için Djemma el fna meydanına gidiyorum. Dün içtiğimiz yere yine gidince beni hatırlıyor. 2 mix içiyorum portakal greyfurt karışık 12 dh . 1 tanede müesseden hediye geliyor :)

marakesh gezi rehberi
marakesh gezi rehberi

Djemma El Fna meydanın ayrılma vakti, birazda turistlerin olmadığı arka sokakları keşfetmek istiyorum. İçi kristal şeklinde olan taşlardan bakıyorum gerçekten çok güzel 2 tane yumruktan az küçük taşa  600 dh istiyor. Yok dedikçe fiyat düşüyor. Çıkıyorum mağazandan kovalıyor  en son 2 tanesi 150 veriyor :D  100 desem  yine vercek ama almıyoruz. Daha önce Ourzazate almıştım çünkü. Turistlerin olmadığı  sokaklara doğru ileriliyorum Faslıların yemek yediği alışveriş yaptığı yerlerde gezmek insana kendisi daha iyi hissettiyor. 2 tane bademli ve susamlı tatlı yiyorum 2 dh 1 tanede bedava veriyor. 2-3 yürüdükten sonra geri dönüyorum. Kalabalık bi grup mağazanın önünde toplanmış ne olduğunu bakmaya gidiyorum. Meyve kokteylleri yapan bi yer sadece faslılar vede 2 alman var. 6 çeşit meyveden 500 ml bira bardağında meyve mix içmek için 20 felan bekliyorum. Sonunda 5 dh vererek meyve kokteylinden alıyorum tadı müthiş. Meydanda biraz fotoğraf çektiktek sonra meydandan ayrılıyorum.

marakesh gezi rehberi
marakesh gezi rehberi

Sabah 11.55 uçağıyla Madrid’e uçacağım. Otelin 150 metre ilerisinden havaalanına otobüsler var her yarım saatte  ücreti de 30 dh gidiş dönüş 50 dh 08.45 deki otobüse biniyorum. 25-30 dk bir Marrakesh turundan sonra Marakeş havaalanındayım. Pasaport kontrolune gidiyorum. Yeşil pasaportum olduğu için vize nerede neden sana vize gerekmiyor gibi neden yeşil pasaportun var gibi sorular soruyorlar. Fas‘dan Önce ispanya vede Fransa’ya giriş yaptığımı  pasaportumda gördükleri için olsa gerek izin veriyorlar. Yoksa vize gerekmediği halde sorun olacağına eminim. Sorunsuz bi uçuşla 14.20 civarı Madrid’deyim.

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

5 Yorum

 • Duygu Demirkan Yanıtla

  16/03/2017, 17:03

  Çok başarılı ileride olmam gereken yerde duruyorsun bekle beni ?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   16/03/2017, 21:04

   Umarım en yakın zamanda giderseniz. :)

 • Gülfidan Tornacıoğlu Yanıtla

  09/01/2018, 03:32

  Marrakesh gezilecek yerlerden bir yer kısmet olursa bende kısa zaman sonra burayı gezmek isterim. Böyle güzel yerlerin tanıtımını yaptığınız için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   09/01/2018, 13:50

   Gülfidan Hanım,
   Yazımı beğendiğiniz için teşekkürler, umarım en kısa zamanda sadece Marakeş’i değil bütün Fas’ı gezersiniz. :)

 • Seyyah Hanımefendi Yanıtla

  02/05/2018, 13:42

  Bu paylaşımı gördükten sonra hemen Marrakeş’e gidesim geldi ?

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register