Coron Adası |

Coron Adası

Coron Adası

Coron Adasına 2go firmasının gemisiyle vardıktan sonra otel aramaya başlıyorum.2-3 yere sorduktan sonra en uygun olan ve merkezi komumdaki Diamond Palaceda kalıyorum.Odaların fiyatları klimalı 1350 peso ,vantilatörlü 650 peso. indirimle vantilatörlü odayı 500 pesoya bağlıyorum.Otele yerleştikten sonra çıkıyorum dışarıya.Coron batık dalışı yapmak için müthiş bir yer.2. dünya savaşı zamanında batan Japon savaş gemileri var.Takibi bunun dışında tekne turları da mevcut.Genelde Coron’da simge haline gelmiş A turunda yer alan Kayangan gölünün bulunduğu turu tercih ediyor turistler.Tur fiyatları ise ada genelinde sabitlenmiş Tur A 750 ,Tur B 950 Tur C 1200 ,Tur D 1200 peso.Tur fiyatlarınasnorkel ve gözlük dahil değil sadece turdaki yeme içme ve adalara giriş vergileri dahil. Snorkel ve gözlük kiralamak isterseniz 50 peso daha vermeniz gerekmektedir.

Ertesi gün için Tur B den satın alıyorum,sabah 8:30 başlayacak olan turla gezecek olduğumuz yerler;

1-Barracuda Gölü
2-Smith Plajı
3-Skeleton Wreck
4-Reef Garden
5-Twin Lagoon

İlk durağımız Barracuda gölüne geliyoruz burada isterseniz tüplü dalışta yapabilirsiniz.
Yanınızda kesinlikte sivrisinek kovucu krem olsun.Tekneden inip kayalıkların arasında yürüyerek ki göle ulaşıyoruz.Burda 1 saat kadar serbest zamanınız var suya atlayıp yüzebilirsiniz.Dalış yapanları kireç taşlarına vururak çıkartıkları ses gölde yakınlanması ilginç. Kireç taşları o kadar keskin ki bir bıçaktan farkı yok.Dikkatli olmada fayda var.Ortalama 1 saat felan yüzdükten sonra bota tekrar biniyoruz.Bir sonraki durağımız Smith plajı, bizimle birlikte birçok tekne var,plajı küçük ama çok temiz ve un gibi.Çok kalabalıkta olmadığından plajda güneşleniyorum.Deniz gerçekten müthiş insan hayran kalıyor.Benim en çok beğendiğim ve turu satın almadan konuştuğum herkes Skeleton Wreck görmelisin demiştilerdi ki gerçekten haklılar denizin ortasında duruyoruz ve snorkellerde denize atlıyorum.İnanılmaz bir güzellik her yerde renk renk balıklar deniz yıldızları ismini bilmediğim yılana benzeyen şeffaf canlılar.Suda bir an olsun çıkmak istemedim.

Saatin öğlen olmasından dolayı teknemiz küçük bir ada da durup yemeğimizi yiyoruz.öğlen yemeği gerçekten süperdi.Herhangi bir yerde bu öğlen yemeğini yeseniz zaten tura ödediğiniz kadar hesap gelir bence.Her 2 kişiye büyük bir balık,pilav,tavuk, salata değişik hamur işleri ve Tropikal meyveler.iyice karnımı doyurduktan sonra Reef Garden’a geliyoruz.
Burada 6 metrede bulunan Çin batık gemisi var.Gemiyi görmek için tüplü dalış yapmanıza gerek yok zaten silüeti gözüküyor, biraz nefesinizi tutabiliyorsanız çok rahatlıkla gemiye dalabilirsiniz.Yemekten artan ekmek ve diğer yiyecekleri renk renk balıklara veriyorum bir anda etrafımda yüzlerce renk renk balık kendimi akvaryumda hissetmeme neden oluyor.

Reef garden dan sonraki ve son durağımız Twin lagoona gidiyoruz.Tekneden atlayıp Bir kayanın ortasında geçerek Twin lagoon olduğu yere geliyoruz isterseniz twin lagoona girmek için kayalıkların altından da giriş yapabilirsiniz.Twin lagoonda siyah dikenli , gözleri beyaz balon balığına benzeyen ama zararsız olan bir balık türü var. Tekneye dönmeden önce rehberimiz gösteriyoruz kayalıkta merdivene tırmanmak yerine kayalıkların altındaki delikten geçiyoruz.

Akşam 16:30 civarı yola çıkmış olduğumuz limana dönüyoruz. Üzerimde tatlı bir yorgunluk var iyiki gelmişim diyor insan.

Coron’da taki de sadece adalarını yok gezilmesi gereken;

1-MT Tapyas
2-Maquinit Hot Spring

MT Tapyas: Akşamüstü çıkıp Gün batımını izlenmesi şiddetle tavsiye ediyorum.Zaten şehir merkezinde olduğu için tricycle kiralamaya gerek yok çünkü tricycle sizi tepeye çıkan 700 basamağın önünde bırakıyor mecburen merdivenleri çıkmanız lazım ama insanı yormuyor.Akşam üzeri muhteşem gün batımı eşliğinde karşımdaki adaları izliyorum.

Maquinit Hot Spring : Şehir merkezinden pazarlık ile 300 pesoya tricycle kiralayıp yaklaşık 30 dakika da gidebilirsiniz.Dünyada bulunan 3 adet tuzlu kaplıcadan bir tanesi olan Maquinit Hot Spring.Günün bütün yorgunluğunu atmak için Maquinit kaplıcasını ziyaret edebilirsiniz.

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register