2000 yıllık Batada Çelik Terasları |

2000 yıllık Batad Çeltik Tarlaları

Batad ve Banaue

Manila’dan Unesco Kültür mirasları listesinde yer alan Pirinç teraslarına gitmek için 15 mayıs pazar günü Otobüs bileti alıyorum Ohayami Firmasının her akşam 21:30 da otobüsü maniladan Kalkıyor.Bilet ücreti 450 peso.Tam saatinde kalkan otobüs virajlı ve kötü yollardan geçerek sabah 06:30 da Banaue’ye varıyor.İlk işimiz kalacak yer bulmaz.Otobüs firmasının ücretsiz jeepney’i ile merkeze iniyoruz.5 dklık yok.Kahvaltı yaptıktan sonra otel bakıyoruz zaten hepsi yanya tek cadde üzerinde.Gecelik kişi başı 250 peso fakat odalarda banyo tuvalet ortak vede sıcak duş almak veya telefonunu şarj etmek isterseniz extra ödeme yapmanız lazım.
* Sıcak duş 50 peso
* Havlu 20 peso
* Telefon şarjı 20 peso
* Diğer elektronik aletler 40 peso

Tabii isterseniz Özel banyolu odalarda kalabilirsiniz 2 kişi 1200 peso ödeyerek.
Otele eşyaları attığımız gibi.İlk durağımız olacak olan Batad için jeepney bakıyoruz fakat saat 09:00 olduğu için jeepney yok sadece saaha 08:30 da jeepney var vede 150 peso istersek minibüslerle(VAN) gitmeniz gerek kişi başı 400 peso veya tricuyle kiralıyıp batad ulaşacağız.1000 peso dan başlayan pazarlık 700 pesoya kadar düşüyor ve tricycle kiralıyoruz gidiş dönüş aynı zamanda tricycle şoförü rehberlik edecek onunda için 700 peso ya anlaşıyoruz toplam 1400 peso.

10:00 başladın yolculuk akşam 18:00 da otele dönmemizle son buluyor.
Batad-Banaue yaklaşık 30 dk uzaklıkta.rehberimiz eşliğinde ormanın içinden geçmeye başlıyoruz.40 dk yürüyüşün ardından pirinç teraslarının müthiş manzarası karşımıza çıkıyor.Köye ulaşınca 35 peso ayakbastı parası var.İsterseniz Buradan da rehber alabilirsiniz. Fix ücret tarifesi var gezmek istediğiniz yerlere göre bizim istediğimiz yerle için rehberlik ücreti 800 peso.Pirinç tarlalarının geçerek en yüksek nokta olan yere tırmanıyoruz.tahmini 1 saat sürüyor şansımıza hava bulutlu.Burada dinlendikten sonra tekrar pirinç teraslarının arasından geçerek 2.durağımız olacak yer olan şelaleye doğru hareket ediyoruz.Şelale yolu oldukça dik ve yol daha zorlu.30 dk yokuş aşağı indikten sonra şelaleye varıyoruz ki yağmur başlıyor.Buraya kadar gelmişken yağmur engelleyemez kesin yüzmem lazım.Yağmurun altında biraz yüzdükten sonra çıkıyoruz. Burada birşeyler yiyebilirsiniz hamburger 35 peso Coca Cola 30 peso.Yağmur yavaşlayınca 3. durağımız olan pirinç tarlalarının ortasında ana köye doğru yola çıkıyoruz.yağmurdan dolayı yol çamurlu ve kaygan 1 saat sonra köye varıyoruz.Biraz dinlendikten sonra yola devam edeceğimiz zaman yağmur tekrar başlıyor 30-35 dk bekliyoruz ama duracak gibi değil hava aniden değişiyor burada.Mecbur yağmur altında koyuluyoruz yola yağmurun altında yarım saat yürüyüp tricycle bıraktığımız ana yola ulaşıyoruz.

Dönüş yolunda ara ara yağmur duruyor tekrar başlıyor.Akşam 18:00 gibi otelimize oldukça yorgun ıslak ama mutlu şekilde dönüyoruz.
Kaldığımız yer üst katı restaurant alt katı otel olarak kullanıyor.İsterseniz yemeğiniz burda yiyebilirsiniz.Pahalı değil kişi başı 200 pesoya çok rahat karnımı doyurabilirsiniz. Restaurant da yavaşta olsa internet mevcut.

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register