| Sapa Gezi Rehberi

Sapa Gezi Rehberi

Sapa

Hanoi Şehrine yaklaşık 300 km uzaklıktaki Pirinç teraslarıyla ünlü Sapa kasabasına gitmek üzere Hanoi’daki tren istasyonuna gidiyorum.Vietnam’dan ayrılmadan önceki son rotam olacak.Sapa’yı gezdikten sonra tekrar Hanoi şehrine dönüp bir sonraki ziyaret edeceğim ülke olan Laos’a doğru yola çıkacağım.Zaten Vietnam vizemde bitmek üzere.

Sapa Kasabasına Nasıl Gidilir ?

Sapa kasabasına gidebilmeniz için 2 seçenek var;

1-Otobüs;
Hanoi’dan akşam üstü kalkan sleeping otobüsler ile sabah karşı Sapa’ya ulaşabilirsiniz .Bilet ücreti 200.000 vnd.

2-Tren; Hanoi tren istasyonundan kalkan trenler ile Sapa’ya 50 km uzaklıktaki Lao Cai şehrine varıp, tren istasyonun önünden kalkan minibüsler ile 1 saatlik yolculuk sonunda Sapa’ya ulasabilirsiniz. Tren biletleri seçmiş olduğunuz Klas’a göre değişiklik gösteriyor. Benim yolculuk ettiğim Hard Seat vagon 6 kişilik sleeping vagon olup bilet fiyatları seçmiş olduğunuz ranzaya göre değişiyor. En üstteki ranzalar daha ucuz 210.00, 220.000 ve 280.000 vnd arasında değişmektedir. Eğer Soft sleeping vagondan bilet almak isterseniz 4 kişi ile seyahat ediyorsunuz. Sleeping vagonlar dışından oturarak da yolculuk etmek mümkün.
Tren yolculuğu yaklaşık 8-9 saat arasında değişiyor. Lao Cai tren istasyonun önünden direk Sapa’ya minibüsler var 50.000 vnd. veya yine aynı yerden 30 dk aralıklarla kalkan belediye otobüslerine binebilirsiniz 30.000 vnd

sapa gezilecek yerler
sapa gezilecek yerler

Yazıyı okumaya başlamadan önce Kısa Kısa Vietnam Ülke Notlarına göz atmanızda fayda var.

Hanoi’dan bindiğim tren ve minibüs yolculuğu sonunda sabah 7 gibi Sapa’ya varıyorum. Şehrin hemen merkezinde isterseniz inebilirsiniz. Benim Booking’den yaptırdığım rezervasyonun olduğu için minibüs direk otelin kapısına kadar bırakıyor. Sapa’da birçok otel mevcut. Fiyatlar 10-20 dolar arasında değişiyor. Tabii fiyatlarda belirleyici olan ziyaret etmiş olduğunuz sezon ve günler. Haftaiçi daha ucuzken haftasonları %30 daha pahalı oluyor.

sapa gezilecek yerler
sapa gezilecek yerler

Benim kaldığım hotel şehir merkezinde otele yerleştikten sonra biraz uyuyup sonrasında dışarı çıkıyorum. Sapa beklediğimden daha büyük ve gelişmiş. Kasabanın merkezinde Fransızların 1943’de inşaa ettikleri Notre Dame Kilisesi var. Kilisenin yanında da büyük bir meydan, özellikle akşamları baya kalabalık oluyor. Meydanın çevresinde hatta Sapa’nın yer yerinde Vietnamlı Bayanların ve çocukların birçoğu kendi yaptıkları bazıları ise fabrikasyon olan elbise, çanta, çarşaf, oyunlar ve hediyelik eşyalar satıyorlar. Almak istiyorsanız söyledikleri fiyatın çok rahat 4-5 katı daha ucuza alabilirsiniz. Tabii indirim yaptıkları şeyler genelde el işi olmayan şeyler. El emeği söz nuru ile yaptıkları söylerde de makul ölçülerde indirim yapıyorlar yeterli almak isteyin siz.

sapa gezilecek yerler
sapa gezilecek yerler
sapa gezi notları

Ertesi gün için günübirlik veya 2 gün 1 gece homestay konaklamalı şekilde tur almayı düşünüyordum. Sorduğum yerlerde günü birlik turlar sabah 7 de başlayıp gün boyu 10-12 kişiden oluşan grup ile yürüyerek geziyorsunuz. Akşam üstü ise sizi aynı yolu araç ile geri getiyorlar. Konaklamalı turda ise yine gün boyu yürüyorsunuz gece köylerde birisinde konaklayıp ertesi gün yine yürüyerek Sapa’ya farklı güzergah üzerinden dönüş. Homestay konaklama isterseniz eğer elbise satan bayanlardan tur satın alabilirsiniz. Kendi köylerindeki evlerinde sizi misafir edebiliyorlar. Fiyat ise 40 dolar bana pahalı geldiği için pazarlık yapmadım ama 32-35  dolara düşebilir fiyat bence. Aynı turu tur şirketleri 35 dolara satıyor ama köylülerin kendi evinde grup olmadan sadece size özel gerçekleştirdikleri tur tabikide tercih edilmesi gereken olmalı. Tur şirketlerinde günü birlikte tur almak isterdeniz 15 dolar. Tur almaktan vazgeçip gerekli bilgi ve güzergahları tur şirketinden alıp ertesi gün kendim gezmeye karar veriyorum.

sapa gezilecek yerler
sapa gezilecek yerler
sa-pa-gezi
sapa-gezilecek yerler

Ertesi gün her ne kadar erken kalkmak istesemde 10’da uyanıyorum. Kahvaltı felan derken yola 11 de çıkıyorum.Sapa’nın 2 km aşağısında Cat Cat köyü var. Treking için gerekli levhaları da koymuşlar. Yarım saat yokuş aşağı yürüdükten sonra Cat Cat köyünün olduğu yere geliyorum. Giriş ücreti olarak 50.000 vnd ödedikten sonra köyü içine giriyorum. Köyün içinde gezerken hediyelik eşya alabilirsiniz. Filipinlerde ziyaret ettiğim Banaue gibi yoğun bir çeltik tarlası mecbur değil kısım kısım yerlerde var. Hatta bazı teraslarda mısır yetiştiriyorlar. Köyün aşağısında büyük bir şelale var. Tüm çoşkusuyla akıyor. Şelalenin düştüğü tam bir kavşak gibi dağlardan akan 2 nehir şelaleyle buluşarak dağları yararak akıyorlar. İnsana huzur veren bir yer. Şelalenin olduğu yerde birde tiyatro var. Günde 6 seans var izlemek isterseniz ziyaret edebilirsiniz.

Sapa’dan yola çıktığımdan beri şelaleye kadar hep yokuş inmiştim, tabii birde bulun bir çıkışı var. Geri dönüş yolu ise yokuş yukarı. Nehrin kenarındaki patikadan yürüyerek köprüsünün üzerinden geçiyorum. Hafiften yağmur başlayınca hemen yol kenarında bir yere oturuyorum. İnternet var diyince kafe sahibi şaşırmadım desem yeridir. Ziyaret ettiğim birçok ülkeden daha hızlı ve stabil bir internete Vietnam’ın köylerinden birisinde buluyorum. Birşeyler içip ana yola çıkınca Sapa’ya dönmek yerine zıt yönde biraz yürümeye başlıyorum. Yağmurda hızlanıyor ama hazırlıklıyım. Daha düzenli çeltik teraslarının olduğu bir yer burası. Çeltik tarlalarını yağmur altında gezmek daha farklı bir duygu. Görevde tamamlandığına göre Sapa’ya dönebilirim.

sapa gezilecek yerler
sapa gezilecek yerler
sapa gezilecek yerler
sapa-gezilecek yerler
sapa-gezilecek yerler

Toplam gezim 7 saat sürdü ve yaklaşık 15 km yürüdüm.Buna artı olarak 15 dolar da cebime kaldı.Otele dönmeden önce yol üstündeki bir yerde oturuyorum.Her zamanki gibi Noodle ve Fried rice siparişi verince restauran sahibi yerel bir biraz ikram ediyor.Alkol oranı %3.75 düşük değil fakar bana daha çok limonlu bir içeçek tadı verdi içimide çok rahat.Otele dönüyoum.
Sapa’daki son günümde ise ayrılmadan önce Silver Şelalesine gitmeyi planlıyorum. Yaklaşık Sapa’ya 9 km uzaklıktaki şelale motorla gitmek için 100.000 VND anlaşıyorum. Şelaleye giriş ücreti ise 20.000 vnd.Sapa’da birçok Şelale var Silver şelalede bunlarda ziyaret edilmesi en kolay olanlarından birisi.Diğer şelaleler daha uzakta veya ulaşım sıkıntısı var.Şelaleyi ziyaret ettikten sonra motorun sürücüyü şelaleye yaklaşık 5 km uzaklıktaki 2000 rakıma sahip yüksek bir noktaya 50.000vnd daha verirsem götürebileceğini söylüyor.Eee buraya kadar geldik hadi gideyim bari diyorum.Gerçekten de verdiğim paraya değişiyor.Karşımda muazzam bir görüntü var manzarayı izlerken dağların yamaçlarından akan 3-4 tane daha büyük şelale gösteriyor peşine de ekliyor motor sürücüsü

Oldukca uzakta,ancak bakmakla yetinmek zorundayız.Yol yok yürüyerek birkaç günde gidilebilir.

sapa-gezilecek yerler
sapa-gezilecek yerler
sapa-gezi-rehberi
sapa-gezi-rehberi
sapa-gezilecek yerler

Dönüş yolunda ise normalde güzergahta olmayan bir balık çiftliğine gidiyoruz. Birbirinden ilginç balıklar var. Birçok yerde gördüğüm 2-3 cmlik minik balıkları yetiştirildiği yerleri görüp onlara besliyorum. Daha büyük balıklarda var. Özellikle bu çiftlikte yetiştirilen balıkların fiyatları ise hayli pahalı. Çiftlikten çıkınca bakıyorum ki sağanak bir yağmur başlamış. Yağmurluğu giyip dönüş yoluna geçiyoruz. Yağmur durmak yerine daha da hızlanıyor.

Günün yonunda yaklaşık 30 km yol yapmışız.

Motor ücreti: 150.000 VND
Gümüş Şelalesi Giriş Ücreti: 20.000 VND
Balık Çiftliğine Giriş: Ücretsiz

sapa-gezilecek yerler
sapa-gezilecek yerler

Otele dönüp eşyaları alıyorum.kşam 19:40’de Lao Cai’den kalkacak olan Tren için Sapa’dan ayrılmak gerek.Kilisenin hemen önünden Lao Cai’ye otobüsler kalkıyor.Ücreti ise 30.000 vnd.Sizi Tren istasyonun hemen önünde bırakıyor.İlk gün binip 50.000 vnd verdiğim otobüsten fazlası var eksiği yok vede daha ucuz.

Akşam tam saatinde kalkan tren ile tekrardan Hanoi’ya doğru yol alıyorum.

sapa-gezilecek yerler
sapa-gezi-rehberi

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım  @around.together

Facebook Seyahat Sayfam  Aroundtogether Facebook Sayfası 

Seyahat Videolarımı izlemek için Youtube Kanalımı ziyaret edebilirsiniz. → Youtube

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

2 Yorum

 • Betul Yanıtla

  25/04/2017, 04:07

  Vietnam seyahatim için plan yaparken rastladım size. Onca blog içinde aklımdaki soruları yanıtlamışsınız, direk sorsam ancak bu kadar olurdu herhalde :) İyi ki gitmiş, iyi ki yazmışsınız, teşekkürler.
  Sapa’dan selamlar :)

  • Emir Aşkın Yanıtla

   25/04/2017, 12:08

   Aklınızdaki sorulara cevap bulabildiyseniz ne mutlu bana :)Sağlıcakla kalın.İyi seyahatler.

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register