| Kazan’ın İncisi: Kul Şerif Cami

Kazan’ın İncisi: Kul Şerif Cami

Tataristan’ın Kazan şehrine gidip de Kul Şerif Camisini görmeden dönmek olmaz. Kazan şehrine gitmeden sadece fotoğraflara bakarak bile ‘’Ne güzel Cami’’ dedirten bir mimariye sahip. Bende Rusya seyahatim sırasında sırf bu güzel camiyi görebilmek için rotama Kazan şehrini ekliyorum.

Instagram hesabımı takip etmek için –> @around.together

Kul Şerif Cami, Kazan Kremlininin içerisinde yer alıyor. Camiyi ziyaret etmeden önce biraz tarihi ile ilgili bilgi edinmekte fayda var. Neden Kul Şerif ismi verilmiş gibi sorular aklınıza gelebilir. Tarih sayfalarını biraz karıştırınca şuan caminin bulunduğu yerde zaten önceden de bir caminin yer aldığını öğreniyorsunuz. Şuan ki ismiyle Kul Şerif Camii, 16. yüzyılda o zamanki Kazan Hanlığı’nın başkenti olan Kazan’da inşa edilmiş. 1552 yılında Rus çarı Korkunç İvan Kazan Hanlığı’na yaptığı saldırıda şehri alınca, önce bu güzel camiye adını veren imam ve aynı zamanda bir şair olan Kul Şerif’i ve öğrencilerini şehit etmiş. Daha sonra da camiyi yerle bir ederler. Cami yıkıldıktan sonra bazı parçaları da Saint Basil Katedrali’nin yapımında kullanılmış.

Yıllar sonra bu güzel camiyi ve tarihi unutmamış insanlar tarafında 1996’da yıkılan eski caminin olduğu yere yeni bir cami yapma kararı alırlar. Birçok müslüman ülkeden ve Tataristan’daki müslüman halktan toplanan yardımlarla Türk firmasına yaptırılır. Kul Şerif Cami Kazan şehrinin 1000. kuruluş yılı olan 2005’te tekrar ibadete açılır.

Cami 2 kattan oluşmaktadır. Üst katta ibadet için kullanılırken, alt kat ise müze ziyaretleri için planlanmış. Caminin bulunduğu yerde oldukça geniş birde avlu yer almakta. Caminin ana bölümünün kenarlarında 55’er metre yükseklikte 4 ana minare bulunmakta, ayrıca cami 2 küçük ve 2 dekoratif minareye de sahip.

Kul Şerif Kimdir?

Yaşadığı dönemde Kazan Hanlığı’nın parlak din ve devlet adamı ve aynı zamanda bir şairdir Kul Şerif. Rus Çarlığı ile Kazan Hanlığı arasında ülkesinin yararına çalışmalar ve antlaşmalar yapmış. Korkunç İvan şehre girdiğinde yine şehri savunmak için talebeleriyle birlikte Rus ordularının karşısına çıkmış. Şiirlerinden bazıları Bakırgan Kitabı’nda yer almaktadır.

Kul Şerif Cami Nerede ve Nasıl Giderim?

Kazan şehrine ulaştıktan sonra kime sorsanız gösterir. O kadar popüler bir cami, şehrin hatta Tataristan’ın simgesi haline gelmiş bir yapı. Eğer benim gibi tren ile şehre geldiyseniz taksi tercih edebilir veya 20 dk’lık bir yürüme ile Kul Şerif caminin yer aldığı Kazan Kremlinin ulaşabilirsiniz.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register