| Yurtdışında Yaşam: Filipinlerde Ev Kiralama

Yurtdışında Yaşam: Filipinlerde Ev Kiralama

yurtdışında yaşam

 

Şu sıralar herkes deli gibi araştırma içinde.Ülkeden nasıl kaçarım,yurtdışında yeni bir hayat düzen ve iş bulurum diyen.Yeni bir düzen kurmak için Filipinler ne kadar doğru seçim olabilir bilmiyorum ama sizin amacınıza göre değişebilir.Filipinleri tercih etmenizi etkileyecek şeylerden birisi vizesiz istediğiniz gibi bu ülkeye gidip, sonrasında 3 yıla kadar ülkeden çıkmadan yabancılar şubesine giderek vizenizi uzatabiliyorsunuz.

Filipinlerde yaşamak için öncelikle bir ev kiralamanız gerekmekte.Peki yabancı bir ülke nasıl ev bulabilirim diyorsanız benim izlediğim yolla ev bulabilirsiniz.Filipinlere gitmeden önce internette birçok siteden ev araştırması yapabilirsiniz.Bunların bir çoğu emlakçı veya en az 1 yıllık kontrat yapmak isteyen ev sahipleri ile doludur.Tabii birde evi görmeden nasıl tutacağım görmek gerek diyorsanız en iyi yol Filipinlere gittiğinizde orada kendiniz dolaşarak ev bulmak.

Şimdi okurken bilmediğim ülke nereye giderim nasıl bulurum diye düşünüyor olabilirsiniz ama birazdan bahsettiğim şekilde çok rahat bulabilirsiniz.

Filipinlerde bir süre yaşamaya kadar verdiğiniz ve ülkeye giriş yaptınız,eviniz yok ama benim gibi önce booking’dan veya airbnb’den 1 hafta rezervasyon yapabilirsiniz. Ben gitmeden önce Airbnb’den 10 günlük rezervasyon yapmıştım. Bu 10 gün içerinden çok rahatlıkla ev bulacağınıza emin olabilirsiniz. Airbnb’yi tercih etmenizdeki fayda Filipinli birisinin evini kullanacağınız için size yardımcı olabilir,belki kendi evi varsa direk onu bile kiralayabilirsiniz.

Ülkeye giriş yaptınız Airbnb’den ayarladığınız yerede gittiniz,ev sahibi ile muhabbet falan derken ev kiralamak istediğini söylediniz.Yardımcı olucam felan en azından nezaketen der. Sizde boş durmamak adına ev aramaya başlayabilirsiniz.

 1. Kendiniz Bulabilirsiniz
 2. Dil Kursları Aracığıyla
 3. Emlakçı Aracığıyla

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]

1.Kendiniz nasıl ev bulabilirsiniz

İlk önce kendiniz nasıl ev bulabilirsiniz ondan bahsetmek istiyorum.Filipinlerin ana dili ingilizce o yüzden insanların %90’ı ingilizceye hakim. Dışarıdan hoş gözüken bir rezidansa girerek orada ki görevlilere, kiralık ev aradığınızı burada olup olmadığını sormanız yeterlidir. Eğer kiralık ev varsa birçok ev sahibi anahtarı rezidans yönetime bırakmış oluyor. Dairelerin çouğuda eşyalı zaten. Herhangi bir emlakçı parası falan vermeden evinizi bulmuş olursunuz. Bazı rezidanslarda ise direk panolarda iletişim numarası yer alıyor. Telefon ile arayarak iletişime geçerek evi görmek istediğiniz belirtmeniz yeterli.Bu kadar basit,emin olun birçok binada kiralıp daire var. Ben bu şekilde evimi kolaylıkla buldum. Özellikler San Juan Bölgesinde birçok rezidans var,hepsi yanyana yer alıyor.Filipinlere gittiğinizde ev bulmanız sadece 1 veya 2 gününüzü alacaktır.

Filipinlerde kiraladığım evimin içini sizler için kaydettim daha iyi fikriniz olması açısında izleyebilirsiniz.

2.Dil Kursu aracığıyla ev bulmak

Olduda sorduğunuz hiçbir binada kiralık daire yok veya hoşunuza gitmedi o zaman dil kursları aracığıyla kendinize ev bulabilirsiniz.Dil öğrenmek istediğizi fakat önce ev bulmanız gerektiğini belirterek yardım isteyebilirsiniz. Aslında dil kursları aracığıyla sadece Filipinlere özgü bir şey değil.Birçok ülkede dil kursları ögrencilere konaklama konusunda yardımcı oluyor. Özellikle Filipinlerde de durum aynı,kursuna gelecek ögrenciler için her zaman ellerinde 3-4 tane boş ev oluyor. Dil kursları sizden komisyon falan almıyor gibi gözüksede direk ev sahibi ile muhatap olmuyorda dil kursu üzerinde kiranızı ödüyorsanız, normal fiyatından biraz daha pahalıya oturuyorsunuz demektir. Bu şekilde Filipinlerde ev bulan birçok arkadaşım vardı. Dil kursuna da yazılmak zorunda değilsiniz.

3.Emlakçı veya internet üzerinden

Ben işimi garantiye alıyım,gitmeden evim hazır olsun zaten paramda var kira sıkıntı değil diyorsanız rahatlıkta bu seçeneği kullanabilirsiniz.Google’da ‘’ rent house in philippines’’ şeklinde arattırdığınzıda karşısına bir sürü seçenek çıkıyor.Bunları inceleyerek beğendiğiniz tutabilirsiniz.Bu tarzda tuttuğunuz evler genelde en az 1 yıllık kontrat yapma isterler.

Fiyatlardan bahsetmek gerekirse eğer,Filipinlerde evler genelde studio tarzında oluyor.1+0 veya 1+1 şeklinde. 350-500 dolar arasında düzgün bir ev bulabilirsiniz.Tabii daha lüks isterseniz fiyatlar 1000-2000 dolarlara kadar çıkıyor.Benim kiraladığım ev 500 dolar vede kontrat yapmadım.Eğer uzun süre kalıcak olsam kontrat yaparak biraz daha ucuza şekilde konaklayabilirdim.

Ev Tutarken Nerelere Dikkat Etmeli

Filipinler’de ben evi tutarken bizzat yaşadığım tecrübeleri içine katarak listeyi şöyle sıralayabiliriz.

 1. Ev çamaşır makinası vardı özellikle sorun ( Filipinler için Çamaşır Makinası lüks )
 2. Çamaşır makinası yoksa sitede veya yakında kurutemizleme varmı?
 3. Evde kablolu tv varmı? Varsa aylık ne kadar ( Kazıklanmayın )
 4. İnternet bağlantısı varmı? Varsa ne kadar vede hızı,kotayı tarzı sorular.(İnternet oldukça yavaş ve pahalı )
 5. Siteye içme suyu servisi varmı ? ( Filipinlerde musluk suyu içilmiyor )
 6. Kira sözleşmesi yapılacak mı varsa kaç aylık?
 7. Sitede 24 saat güvenlik olması lazım.
 8. Elektrik ,Su faturaları ev sahibi üstünde kalıyor. Bu tarz birşeye gerek yok.

Genel olarak Filipinlerde,hatta birçok ülkede ev kiralarken dikkat etmeniz gerekenler şeyler bunlar.Ülkelere göre listeye farklı şeyler yazılabilir veya çıkartılabilir.

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

2 Yorum

 • Ayra Çetin Yanıtla

  09/06/2019, 15:08

  Bol şans ve yolunuz hep açık olsun ?

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register