| İsfahan Köprüleri

İsfahan Köprüleri

İsfahan şehrine güzellik katan birçok köprü bulunuyor. Şehrin tam ortasından geçen Zayenderud nehri üzerinden toplamda 11 adet köprü bulunmakta. Bu köprülerde 5 tanesi eski, 6 tanesi ise yeni yapılmış. Zayenderud nehri üzerinde yer alan köprülerden en çok bilineni ve ziyaret edilenleri ise Si-o-se pol, Çubi, Hacu ve Şehristan Köprüleri.

Instagram hesabımı takip etmek için –> @around.together

İsfahan halkı için köprüler sadece nehrin karşı yakasına geçmeyi ifade etmiyor. İranlılar için köprüler, birbirleri ile oturup konuştukları, eğlenceli vakit geçirip, piknik yaptıkları anlanlar. Özellikle Zayenderud nehrinin kuruduğu zamanlarda birçok kişi kemerlerin altında oturup şiir okuyup şarkı söylüyorlar. İranların en çok tercih ettiği köprü ise 33 kemerli köprü yani Siosepol.

Si-o-sel Pol (33 Kemerli Köprü)

İsfahan şehrinde en önemli köprüsü ve aynı zaman da şehrin simgesidir. Farsça Si-o-se Pol kelimesi 33 kemerli köprü anlamına gelmektedir. Köprünün bu ismi almasının sebebi ise 33 tane kemerden oluşuyor olması.

Isfahan’daki birçok eser gibi burası da I. Şah Abbas döneminde yapılmıştır. I. Şah Abbas’ın en önemli komutanlarından olan Allahverdi tarafından inşaa ettirilen köprü, Zayenderud nehrinin en geniş olduğu yere yapılmıştır. 33 Kemerli köprü 298 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğindedir. Zayenderud nehrinde su olmadı zamanlarda insanlar köprünün altında oturup sohbet edip, şarkı türkü söylüyor. İsterseniz oturup çay da içebilirsiniz.

Hacu Köprüsü

Isfehan’ın en güzel köprüsü olan Hacu köprüsü 2. Şah Abbas tarafından yaptırılmıştır. 2 katlı olan Hacu köprüsü 24 kemerden oluşuyor. 132 metre uzunluğunda olan köprü 12 metre genişliğinde. Köprünün tam ortasında seyir terasları yer almakta. Isfahan’daki diğer köprülerden farklı olarak, orijinal süslemeleri görebiliyorsunuz. Köprünün giriş kapılarında orijinal Aslan heykellerini halen görebiliyorsunuz. Hacu köprüsü Dünya’nın en güzel 10 köprüsü arasında gösteriliyor.

Çubi Köprüsü

Şah Abbas tarafından yaptırılan bir diğer köprü de Çubi Köprüsüdür. 21 kemerden oluşan köprü 147 metre uzunluğunda. Çubi köprüsü, Zayenderud nehrinin iki yakasında yer alan saraylara yakın olduğundan yapıldığı dönemde sadece Şah’ın ailesi tarafından kullanıyormuş.

Şehristan Köprüsü

Zayenderud nehri üzerinde yer alan bir diğer güzel köprü ise Şehrintandır. Şehrintan köprüsü Isfahan şehrinde yer alan en eski köprüdür. Köprünün temelleri Sasaniler devrinde 3 – 7. yüzyılları arasında inşa edilmiş. Büveyhi ve Selçuklu dönemlerinde ise onarımdan geçmiştir. Eskiden köy olan kuzeydeki Şehristan ile güneydeki tarım arazilerini birbirine bağlamak amacıyla yapılan 13 kemerli köprü, 107 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğidir.

İsfahan Köprülerine Nasıl Giderim?

İsfahan köprülerine İmam Meydanından yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakikalık yürüyürüş ile Si-o-sel köprüsüne ulaşabilirsiniz. Yürümek istemiyorsanız metroya binerek Siosel durağında inebilirsiniz. Siosel köprüsünden Çubi köprüsünü görebilirsiniz, Çubi köprüsünün 5 dakikalık yürüme mesafesinde ise Hacu köprüsü yer alıyor. Şehrin en eski köprüsü ise en uzakta yer alan. Yürüyerek oldukça uzak bir mesafede yer almakta.

Emir Aşkın204 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register