Sıradışı Şehir Ninh Binh |

Sıradışı Şehir Ninh Binh

Ninh Binh Şehri

Hue şehrinden bindiğim yataklı otobüs 19:00 da hareket ediyor.Otobüs fiyatları 200 -250 vnd arasında değişiyor.Hepsinde aşağı yukarı aynı saatte hareket etmekte.19:00 da hareket eden otobüsde yerimi alıyorum.Yataklı otobüsler ranza şeklinde altkatta yolculuk etmek bence daha rahat olduğu için altta boş bir yere yerleşiyorum.

Tam saatinde hareket eden otobüste Wifi var fakat bedava değil parayla GSM şirketinden satın almanız lazım Otobüs firması gol atıyor bana bu konuda .Bedava wifi var otobüsde demişti.Neyse çokta önemli değil zaten.

Sabah 4:30 da sağanak yağmur eşliğinde Ninh Binh şehrine varıyorum.Otogar kapalı olduğu için otogarın hemen yanındaki benzinlikte iniyorum.Başka bir otobüsten inen 2 bayan yolcu daha var.Daha karanlık yağmur desem gök delinmiş gibi yağıyor.Rezervasyon yaptırdığım otel ise indiğim yere yaklaşık 3,5 km uzaklıkta.Biraz yakın olsa yürüyeceğim aslında ama yürünecek yok değil.Birisi duruyor isterseniz hangi otelde bırakıyım otele kadar deyince anlaşıyorum 70 vnd karşılığında.Normalde Taksiyle gitsem 50 vnd tutacak bir yol.

Otelin önünde iniyorum,otelin kapıları kapalı mecbur bekleyeceğim derken,şöfor araçtan inip zile basıp yoluna devam ediyor.Pek ümitli değilim ama bekliyorum belki açan olur diye,normalde Check-in sabah 09:00 da.Biraz bekledikten sonra otelin kepenklerinin açılma sesi geliyor.Sabahın 4:30 da otel sahibi yatağından kalkıp check-in işlemimi yapıyor.Çokta uykum vardı hemen yatıyorum.Böyle otel sahipleri gezginlerin gönlünü fethediyor.

Öğlen 14:00 gibi kalkıp otelden şehrin haritanı alıyorum.Bulunduğum yer şehir merkezine uzak o yüzden otelin ücretsiz bisikletlerinden faydalanıyorum.Bişeyler yiyip para bozdurduktan sonra şehir merkezindeki tapınağa gidiyorum.İşten çıkan herkes bu küçük tapınağa gelmiş gibi müthiş kalabalık.Tapınağın olduğu yerde birde park var.Park aslında bakımlı olsa çok güzel ortasında bir adet havuz var ,terk edilmiş lunapark ve küçük bir hayvanat bahçesi.Hayvanat bahçesinde bulunan 5-6 kafeste ise maynumlar var.Vietnamlı bir aile maymunları besliyor,isterseniz 10 vnd karşılında maymunları yakından görebilirsiniz.

Parkı ve tapınağı gezdikten sonra otele dönüyorum.Ertesi gün erken kalkıp asıl gezilmesi gereken yerlere gitmem gerek.

ninh-binh-gezilecek yerler
ninh-binh-gezilecek yerler
ninh-binh-gezilecek yerler
ninh-binh-gezilecek yerler

Ninh Binh Gezilecek Yerler;

 1. Hoa Lu Temples of the Dinh
 2. Bai Dinh Tapınağı
 3. Trang An Grottoes
 4. Tam Coc
 5. Mua Mağarası

Trang An Grottoes

Sabah otelin yanındaki vietnamlı ailenin işlettiği restaurantta kahvaltı yapıp yola çıkıyorum.Ninh Binh şehrinde gezilecek yerler şehre uzak.Ben ise bisiklet ile yola çıkıyorum,şansıma hava bulutlu yoksa güneşte yanmam içten bile değil.İlk durağım şehir merkezine 10 km uzaklıktaki Trang An Grottoes perfume nehrinde tekne turu.yaklaşık 1,5 saat pedal çevirdikten sonra ulaşıyorum.Tekneler 4’er kişilik tur yaklaşık 2 saat sürüyor.Teknenin arkasındaki bayan yavaş yavaş küreklere asılıyor ve yola çıkıyoruz.Teknede fazladan kürek var isterseniz kürek çekerek yardımcı olabilirsiniz.Gezi boyunca 2 mağaradan geçiyorsunuz ve 1 tapınak ziyareti var.Özellikte mağaralar müthiş güzellikte,mağaralar uzun olduğundan dolayı içerisinde aydınlatma yapılmış ve sarkıklar başınıza çarpmasın diye birçok yerde eğilmeniz lazım.Dönüş yolunda ki mağarada ise teknede yere oturmak zorunda kalıyoruz ,çünkü oldukça küçük bir mağara ve teknede yere oturmazsanız eğilseniz bile başınız sarkıklara çarpar.Oldukça eğlenceli ve güzel bir nehir turu sonunda geldiğimiz yere dönüyoruz.Hafta içi ve düşük sezon olduğu için çok fazla turist yoktu.Birçok boşta bekleyen tekne var.

Ücret:150.000vnd

Bisikletimi park ettiğim yerden alıp sürmeye devam ediyorum.Yol üzerinde gördüğüm tapınağı gezmek için durduğumda görevli kadın tekne turuna çıkmak isteyip istemediğimi sordu.Biraz önce tekne turu yaptım önce tapınağı gezeyim sonrasında belki tekne turuna takılırım deyip.Tapınağı geziyorum.Tapına gerçekten güzel dağın içine oyularak inşaa edilmiş 4 katlı bir yapı.Ben gezerken vietnamlı bir budist kafilesi geliyor.Dualar çeşitli şarkılar söyledikten sonra onlarda birlikte tekne turuna çıkıyorum.Bindiğim tekne daha büyük ortalama 10-12 kişilik 3 tekne yola çıkıyoruz.Teknelerin 1 tanesinde rehber var,hopörler eşliğinde geçtiğimiz yerlerler ilgili bilgiler veriyor.İlk olarak 20-25 dk uzaklıkta ada tapınağa gidiyoruz.Burada çeşitli bilgiler veriyor rehber ama Vietnamca tabikide :) Tapınağı gezdikten sonra nehrin iki yakasındaki evlerin arasında ilk bota bindiğimiz yere geliyoruz.Normalde Budist kafilesi olmasaydı tapınak güzergahta yokmuş.Sadece 1 mağaranın içinden geçip nehir boyunca gezdikten sonra tur bitiyormuş ama şansıma kafileyle birlikte katıldığım gibi extradan tapınağı da ziyaret etmiş oluyorum.

İlk tekneye bindiğim yerde büyükçe bir mağara var,mağaranın giriş kısmında ise çok eskiden mağaranın duvaarlarına kazınmış sigürleri gösteriyor rehberimiz.Mağara oldukça geniş.Şarkılar eşliğinde mağaradan geçiyoruz.İsteyenlere rehber mikrofon vererek şarkı söyletiyor.Oldukça eğlenceli bir tur oldu.Vietnamlı teyzeler ikram ettiği erikleri yerken budist şarkıları eşliğinde Parfüm nehrinde yolculuk etmek müthiş bir duyduydu.

Ücret: 45.000 vn

Tekne turu sonrasında hava yavaştan kararmaya başlamıştı ki benim daha dönüş yolu için yaklaşık 12 km pedal verirmem gerekli.Karanlığa da kalmak istemiyorum.Köylerin arasından geçerek ana yola ulaşıyorum.Otelin çevresinde restaurant olmadığı için köylerin bir tanesinde durup yemek yemeğe karar verdim. Biraz zorda olsa anlaştık ve kızarmış ördek siparişi verdim yanına da pilav.Karnımı tıka basa yudurdum. Ördek Coca Cola ve pilav için 150 vnd ödeyip yola devam etme vakti.Akşam 21:00 civarı oteldeyim.Yorucu bir gün oldu benim için duş alıp direk yatıyorum.

ninh-binh-gezilecek yerler
ninh-binh-gezilecek yerler
ninh-binh-gezilecek yerler
ninh-binh-gezilecek yerler

Bai Dinh Tapınağı

Ertesi gün ise daha uzakta olan Bai Dinh Pagoda gideceğim.Şehre yaklaşık 15 km uzaklıkta.Dün vakit kalmadığı için ziyaret edememiştim.Geze geze yaklaşık 2,5 saatte varıyorum tapınağa.Tapınağın ana giriş kapısı ziyaret ettiğim tarihte binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen törenler düzenlendiği için ana kapıya 3 km uzaklıktaki diğer kapıdan giriş yapmak zoruna kalıyorum.Bisikletimi parka bıraktıktan sonra Bai Dinh Tapınağına giriş yapıyorum.B kapısından giriş yaptığımız,ana kapıya gitmek isterseniz direk n elektrikli araçlara 30 vnd ödemeniz gerekli.Ben yürüyerek gitmeye karar veriyorum.Yaklaşık 15 dk yürüdükten sonra ilk olarak tapınaktaki kuleye geliyorum.Kuleye toplamda 13 kattan oluşuyor.3-6-9-12 katlarda seyir terasları yapmışlar.Asansörler ile çıkıbiliyorsunuz.giriş 12. ve 13. kat gezilebiliyor.Buda heykelleri var.Diğer katlarda ise tadilat işlemleri devam etmekte.12 .kattan büyük tapınağı kuş bakışı görmeniz münküm mükemmel bir manzarası var.Kuleden indikten sonra gülen buda heykeline ziyaret edip.İnsanların tören yaptıkları ana tapınağa gidiyorum.Binlerce insan dua ediyor.Bir kısmı ise tapınağın uzun ve geniş koridorlarından kağıtlara dilekleri ve dualar yazıyor.Tapınağa gelme fırsatı olmayan insanlarında mektup yazarak ulaştırdıkları dilekleri ve dualarınında kağıtlara yazılıp sonrasında yakılıyor.

Bai Dinh Tapınağındaki tören her sene Ağustos aynın ilk haftasın düzenleniyor ve 3 gün sürüyor.Tapınakta otele bulunuyor fakat pahalı olduğu kesin çünkü insanlar havada sıcak olduğu için gündüzleri törenlere katılıp akşamlarıda tapınağın koridorlarında yatıyorlar.

ninh-binh-gezilecek yerler
ninh-binh-gezilecek yerler
ninh-binh-gezilecek yerler
ninh-binh-gezilecek yerler
ninh-binh-gezilecek yerler
ninh-binh-gezilecek yerler

Tapınakta düzenlenen törenleri izledikten sonra uzun koridorlar yürüyorum.Koridoların duvarlarında her biri diğerinden farklı budist heykelleri var.Törenin yapıldığı alandan sonra diğer tapınakları geziyorum.İçeride devasa büyüklüte Altın sarısı Budist heykeleri var genellik her tapınakta 3 adet ve her birisi diğerinden farklı.

Tapınakta birde konferans salonu var.Törenin son gününe gösterileri olan çocukların gösterilerini izleyip dinlendikten sonra tapınaktan ayrılmak üzere giriş yaptığım kapıya geri dönüyorum.Tapınak oldukça  geniş bir alana kurulmuş  olan bir yapı ortalama 4 saatte geziyorum.

Otele akşam 20:00 civarında dönüyorum.Toplamda 3 günde Ninh Binh şehrinde 85-90 km bisiklet sürümüş oldum.Vietnam’a gelmeden önce heralde en son 10 sene önce felan bisiklete binmiştim.Yorucu ama bir o kadar da zevkli bir gezi oldu.

ninh-binh-gezilecek yerler
ninh-binh-gezilecek yerler

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım  @around.together

Facebook Seyahat Sayfam  Aroundtogether Facebook Sayfası 

Seyahat Videolarımı izlemek için Youtube Kanalımı ziyaret edebilirsiniz. → Youtube

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

3 Yorum

 • Simge Yanıtla

  13/05/2017, 12:01

  Nihn Binh şehrine gitmeden önce yazınızı okuyarak kafamdaki bütün soru işaretlerine cevap buldum. Oldukça detaylı yazmışsınız. Teşekkürler

 • Berna KARAURGAN Yanıtla

  30/10/2018, 13:15

  Instagramda takip ediyordum sizi. Bloga ilk bakisim. Yaza Vietnam planim var. O kadar beklentimi karsiladi ki yazdiklariniz emeginize saglik demek istedim. Bir de bir kac sene evvel ig uzerinden minik bir yarisma yapip magnet yollamistiniz. Sevgiyle kalin

  • Emir Aşkın Yanıtla

   30/10/2018, 21:28

   Yazılarımın beklentilerinizi karşılamasına çok sevindim. Şimdiden size iyi tatiller dilerim.

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register