| Hanoi Şehri

Hanoi Şehri

hanoi da gezilecek yerler

Hanoi Şehri

Ninh Binh şehrinden öğlen binmiş olduğum otobüs akşam üstü Vietnam’ın Başkenti olan Hanoi şehrine ulaşıyor.Otogar şehrin girişinde olduğu için Taksi’ye biniyorum.Otellerin yoğunlukta olduğu Old city’e 90.000 VND karşılığında ulaşıyorum.Taksilere binmeden önce km başına ne kadar ücret aldıklarını gösteren arka kapılardaki tarifeyi kontrol etmekte fayda var.

Otel rezervasyonum olmadığı için birkaç otele fiyat soruyorum.En son 13 dolar’a Funny Hostel’e yerleşiyorum.Hanoi şehrinde toplamda 5 gün kaldım.Şehri ilk ziyaretim de 3 gün kaldım.Sonrasında Ha Long Bay Crusie turu yapıp Sapa ‘yı ziyaret ettim.Sapa dönüşü Laos’a geçmeden önce Hanoi’a ikinci kez ziyaret ettim ve 2 gün daha kalıp.Laos’un başkenti Vientiane’ye devam ettim.

Hanoi şehrini aslında iyi bir planlama ile 2 tam günde gezebilirsiniz.Benim Avustralya vizesi için bazı evraklara ihtiyaçım olduğu için 2.kez Hanoi şehrinde konakladım.

Hanoi şehrinde gezilecek başlıca yerler ise;

  1. Ho Chi Minh Müzesi
  2. Ho Chi Minh Palace
  3. Ho Chi Minh Mozalesi
  4. Temple of Literature
  5. One Miller Tapınağı
  6. Hoa La Hapishanesi
  7. Hoan Kiem Gölü ve Ngoc Son Tapınağı
  8. Polis Müzesi
  9. Quan Su Tapınağı

Benim ziyaret ettiğim yerler,bunların dışında ziyaret edilebilecek 3-4 tane daha müze mevcut.

Ho Chi Minh Müzesi

Eski Şehir merkezine yürüme 20 dk uzaklıkta.İçeriye girdiğiniz binanın her yerinin mermer olduğunu görüyorsunuz ilk etapta.Girişte merdivenleri çıkınca sizi Ho Chi Minh’nin heykeli karşılıyor.Bir üst kata çıkıp gezmeye başlıyorum.Müze biraz ilginç dekoru felan gerçekten orjinal olarak düşünülmüş.İçeride yazışmalar, silahlar, takılar,bombalar ve daha fazlasını görebiliyorsunuz.Şimdiye kadar ziyaret ettiklerimin arasında en çok hoşuma gidenlerden birisi bu müze.

Çalışma Saatleri: P.tesi ve Cuma Kapalı 08:00 -11:30 ve 14:00 -16:30
Giriş Ücreti:
40.000 vnd

Hanoi gezi rehberi
Hanoi gezi rehberi
hanoi gezi rehberi
hanoi gezi rehberi

Ho Chi Minh Palace ( Sarayı )

Ho Chi Minh Mozalesinin hemen yanında yer alan Büyük sarı renkteki bina Ho chi Minh’in 1954-1969 yılları  arasında 15 yılını geçirdiği anılarla dolu bir bölgede yer alıyor.Bu bölgeyi gezdikçe bu büyük insanı daha iyi tanıyorsunuz.En son yaşadığı yer ağaçtan yapılmış altı boş bir bina.Gelen herkeze burayı ziyaret ettiriyorlar.Müzeyi sadece turistler değil Vietnamlı birçok yaştan insanda ziyaret ediyor.

Çalışma Saatleri: P.tesi ve Cuma Kapalı 08:00 -11:30
Giriş Ücreti:
25.000 vnd

hanoi şehri
hanoi gezi rehberi

Ho Chi Minh Mozalesi

Ho Chi Minh Mozalesinin yanında Ho Chi Minh Sarayı ,arkasında ise Ho Chi Minh Müzesi yer almakta.Mozalenin karşsında ise törenlerin yapıldığı alan ve Ba Dinh Meydanı bulunmakte.Mozalenin giriş kapısının her iki yanında Beyaz renkteki üniformalarıyla nöbet tutan 2 adet asker var.Mozaleyi görmeden önce daha büyük diye düşünmüştüm. Belki de Anıtkabir bile bir kıyaslama yaptım.

İleri girmeden önce dikkat edilmesi gereken şeyler var şort ,kısa etek,kolsuz veya askılı tişort  veya parmak arası terlik yok Hee kıyafetiniz uygunsa eüer mozaleye girebilirsiniz.İçeri girincede yasaklar devam ediyor.Gülmek , Konuşmak durmak yasak.Zaten telefon veya fotoğraf makinası içeriye sokamıyorsunuz.Ziyaretinizden önce sizden alıyorlar.İçerisiye merdivenler girip mumyanın sergilendiği yerinde önünden geçerek diğer merdivenden çıkıyorsunuz.Tabii siz mumyanın sergilendiği yere gelene kadar her köşedeki beyaz uniformalı askerlerin gözleri heran sizin üzerinde oluyor.

Ho Chi Minh bedeni yarı karanlık bir odada bulunan camdan lahitin içerinde bulunuyor. Ho Chi Minh mozolesi her yıl Eylül-Aralık ayları arasında kapalı.Ho Chi Minh mumyalanarak ölümsüzleştirilen bedeniz Rusya’ya gönderilerek bozulmasını engellemek için bakıma alınıyor.

Mozaleden çıktıktan sonra soluklanmak için mozalenin arkasında yer alan parka gidebilirsiniz.

Çalışma Saatleri: P.tesi ve Cuma Kapalı 08:00 -10:30
Giriş Ücreti:
Ücretsiz

hanoi mozalesi
hanoi gece hayati

Temple of Literature

Literature Tapınağı Ho Chi Minh Kompleksinin bulunduğu yere yakın sayılabilicek bir yerde.Tapınak ibadete açık olsada diğer ziyaret ettiğim yerlerdeki gibi Monahların eğitimi veya konaklaması söz konusu değil.Tapınağın ana kapısından içeri girdiğinizde sizi büyük bir havuz karşılıyor.Havuzu geçip diğer bir kapıdan içeri girdiğinizde ise büyük bir avlu ve karşınızda tapınak.Tapınağın içerinde çok büyük olmayan Buda heykeli ve buda’ya hediye edilen yiyecekler göze çarpıyor.Tapınağın arkasına doğru dolaştığımda ise bir başka avlu ve daha büyük bir tapınak var.Tapınağın iç avlusunun her iki tarafından kaplumbağaların sırtında yer alan kitabelerde 15.yüzyıl imparatorunun emriyle burada eğitim gören ve başarılı olanların isimlerinin yer aldığı.Vietnamlılar için Bilim ve Araştırma merkezi diye adlandırdıkları yer mezun olan ögrencilerinde fotoğrafı çektirmeye geldikleri bir yer haline gelmiş. Daha büyük olan tapınak 2 katlı ve 2. katına çıkabiliyorsunuz.Tapınağın tamamı tahtadan inşaa edilmiş.İçerisi tapınaktan çok müze gibi Tapınağın yanında ise büyük bir park var çıkınca gezilebilir.

Çalışma Saatleri: 08:00-17:00
Giriş Ücreti:
30.000 vnd

hanoi gezi rehberi
hanoi gezilecek yerler

Hoa La Hapishanesi

Hapishanene Fransız sömürgecileri tarafından 1886-1901 arasında inşaa edilmiş. İnşaa edilme sebebi ise Vietnamlı politik esirleri tutulması amacıyla.Takma ismi‘Cehennem Deliği’ olan hapishane Amerika -Vietnam savaşı sırasında esir düşen Amerikalı pilotların tutulması için kullanılmaya başlanmış.Hapishanede Amerikalı askerlere acımasızca işkence yapılıyor ,düzenli olarak dövülüyormuş.Hapishanenin duvarları herhangi bir kaçma girişimini engellemek için 6 metre yüksekliğinde de duvarın üstünde dikenli tek ve kırık camlar bulunmakta.

Amerikalı Pilotlara işkence yapılması ve düzenli dövülmesinin sebebi olarakta askerlerin direncini kırarak ABD hakkkında bilgi almakmış.Gardiyanlar yeni gelen Amerikalı esirlere

Burada ölmek kolay ama yaşamak zor.Size yaşamanın ne kadar zor olduğunu göstereceğiz

diyerek karşılakları biliniyor.Hapishanede neler yokki:İşkence odaları,işkence aletleri ve giyotin.Hapishane tarihinde 12 mahkum giyotin cezasına çarptırılmış. İşkence yapılan odalar haken bile güneşin zor girdiği her daim karalık yerler.Hapishanein kule bölümğnde yaşayan yarasaları görünce şaşırmadım desem yalan olur.1990 yıllarda hapishanenin kapasitesi geniştilmiş ve ek binalar yapılmış.Amerikalı askerler buraya Hanoi Hilton dermiş.1987 yılında çekilen Hanoi Hilton filmi hapishane geçen olayları konu alıyor.

Adres: Hoả Lò, Trần Hưng Đạo, Hoàn Kiếm, Hà Nội, Vietnam
Ziyaret Saatleri : 08:00-17:00
Giriş Ücreti: 30.000 VND

hanoi hapishanesi
hanoi hapishanesi
hanoi hapishanesi

Police Museum( Polis Müzesi )

Hao La hapishanesi gezdikten sonra yol üzerinde şansa gördüğüm bir müze.3 katlı müzede Vietnam polis teskilatının kullandığı motorsikletler,arabalar,ekipmanlar ve operasyonlarda ele geçirilen birçok uyuşturucu ve kaçak malzemeler sergilenir.Müzede oldukça büyük bir binada yer alıyor ve 3 katlı.Vietnam polis teşkilatının müdahale ettiği sokak olaylarında ele geçirilen malzemeler oldukça ilgimi geçti.Değişik bir müze vede en önemlisi Ücretsiz olması bu müzeyi ziyaret edilmesi gerekenler listesine sokuyor.

Adres : 67 Lý Thường Kiệt, Trần Hưng Đạo, Hoàn Kiếm, Hà Nội,
Ziyaret Saatleri : 08:00-18:00
Giriş Ücreti : Ücretsiz

hanoi police museum
hanoi police museum

One Miller Pagoda (Tek Sütunlu Pagoda)

Ho Chi Minh Müzesinin yanına yer alan Pagoda hanoi gezilmesin gereken ilginç yerlerde birisi.Yapıyı ilginç yapan şey işe pagodanın havuzun içinde yer alması ve üstüne inşaa edilen sütunun 4-5 metre boyundaki tek kayadan oyularak şekil verilmesi.Sütunun üzerindeki pagoda’ya çıkmak için dik merdivenleri kullanmak gerekli.Pagoda küçük olduğu için ibadet etmek isteyenler merdivenleri çıkmak zorunda.

Adres : Hùa Một Cột, Đội Cấn, Ba Đình, Hà Nội, Vietnam
Ziyaret Saatleri : 06:00-19:00
Giriş Ücreti : Ücretsiz

hanoi gezi rehberi


Hoan Kiem Gölü ve Ngoc Son Tapınağı

Şehrin tam ortasında yer alan Hoan Kiem gölü şehrin havasını değiştirmeye yetiyor.Gölün etrafındaki parkta gezip hediyelik eşya alabilir veya dinlenebilirsiniz.Gölün tam ortasında ise Ngoc Son Tapınağı yer alıyor.Tapınğa köprüden geçerek girebiliyorsunuz.Tapınağın içinde mumyalanmış devasa büyüklütte kaplumbağa yer alıyor.

Tapınaktan çıktıntan sonra tam karşısında yer alan tiyatro salonunda su kuklası gösterisine bilet alarak izleyebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri : 08:30-17:00
Giriş Ücreti : 30.000 vnd

hanoi gezi rehberi
hanoi gezi rehberi
hanoi gezi rehberi

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım  @around.together

Facebook Seyahat Sayfam  Aroundtogether Facebook Sayfası 

Seyahat Videolarımı izlemek için Youtube Kanalımı ziyaret edebilirsiniz. → Youtube

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register