| Kharkiv

Kharkiv

Kharkiv Gezi Rehberi

Kharkiv

Odessa’dan bindiğim gece treni ile Kharkiv şehrine geliyorum.Aslında Kharkiv yerine Donetsk gitmek planım var.Sonrasında değişiklik yaparak Kharkiv’a gelmeye karar verdim Kharkov Ukrayna’nın ikinci büyük şehri konumunda.Kharkiv  görürüp gezilesi bir şehir.100 yıllık metrosu,Eski sovyet binaları ki bazı binalarda hala mermi izleri görebilirsiniz.Dünyanın  7. büyük şehir meydanı da burada yer alıyor.

Kharkiv’a gelmeden önce Booking’den yer ayırtmıştım.Otele yerleştikten sonra önceden planladığım yerleri keşfetmek için dışarı çıkıyorum.Kharkiv’da sadece 3 gün kaldım.Kharkiv’u 2 tam günde rahat rahat gezebilirsiniz.

Kharkiv’da Gezilecek Yerler:

  • Özgürlük Meydanı
  • Kharkiv Tarih Müzesi
  • Annunciation Katedrali
  • Dormition Katedrali
  • Shevchenko Park
  • Taras Shevchenko Anıtı
  • Sumska Caddesi
  • Gorky Park

Özgürlük Meydanı
Ukrayna’nın Kharkiv şehrinde bulunan Avrupa’nın en geniş üçüncü meydanıdır. 1926-1996’yakadar Dzerzhinsky Meydanı ismini taşıyordu. Bu ismi Bolşevik gizli servisinin kuran Feliks Dzerjinski’den almıştır. 1964 yılında meydana Lenin’in heykeli dikildi. Meydan 690-750 metre uzunluğunda, 96-125 metre genişliğindedir.Meydan’da görkemli büyüklüğü ile Üniversite de yer almakta.

Kharkov Tarih Müzesi
Kharkiv Tarih Müzesi, Ukrayna’nın en büyüklerinden biridir. 1886 yılında Belediye tarafından sanat müzesi olarak açıldı.1920’de Tarih müzesi olarak ismi değiştirilen müzde 4 kattan oluşuyor ve her hatta farklı bölümlere yer verilmiş.Müzede Arkeolojik,Etnografik koleksiyonlar yanı sıra, silahlar ve bayraklar,Resimler, Sovyet ve Alman amblemi ve savaş dönemi ödülleri ile o dönemden çok ilginç başka şeyler bulabilirsiniz. Müzenin dışında T-34 tankını ve 1941-1945’te Kızıl Ordu tarafından kullanılan dört topu sizi karşılıyor.

Sumska Caddesi
Sumska Caddesi, Kharkiv kentinin en işlek caddesi konumda.Tarih müzeside bu caddede bulunmaktadır.Birçok otobüsün durduğu oldukça büyük birde durak var.Caddenin köşesinde yer alan Puzata Hata Restoranın da birşeyler yemenizi tavsiye derim.

Annunciation Katedrali
Ukrayna’nın en büyük katedrali olan Kharkiv’in ana Ortodoks kilisesi. Özellike 80 metrelik çan kulesi ile dikkat çekmektedir. Mikhail Lovtsov tarafından 2 Ekim 1888’de başlana inşaat 1901’de bitmiştir.

Katedralin dışı çizgili şekildedir.Rus İmparatorluğu’nun egemen olduğu tarihlerde en büyük ve en uzun Katedrallerden birisidir. Katedral 1930 yılında ibadet edenlere kapatıldı, Ancak 1943’te Alman işgali sırasında yeniden ibadete açıldı.

Dormition Katedrali
Dormition Katedrali 1901 yılında Annunciation Katedrali inşa edilinceye kadar Rus İmparatorluğu’nun (Bugün kü Ukrayna) Kharkiv’in ana Ortodoks kilisesi idi. Katedral, Lopan Nehri’nin kıyısında Üniversite Tepesinde duruyor ve tümü hakim ediyor. Şehir merkezinde. 1820’li ve 1830’lu yıllarda 90 metre yüksekliğe kadar inşa edilen Neo klasik Katedralin çan kulesi 21. yüzyıla kadar şehrin en uzun binasında kaldı.

Katedralleri gezdikten sonra bir şeyler yemek için otelin karşısında yer alan restoranta gidiyorum.Oldukça şık bir yer.Yemeğimi yedikten sonra otele geçip dinleniyorum.Akşam bir iki mekan gezmekte fayda var.Daha sonra detaylı olarak Eğlence hayatıyla ilgili yazı yazacağım.

Ertesi gün güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra  metroya binmek yeri yürüyerek Kharkiv sokaklarında dolaşıyorum.Artık her ülkede Aşk köprüsü var.Olmayan şehir yok desek yeridir.
Shevchenko ve Gorky parkına gidiyorum.Schevchenko parkı deyince özellikle erkeklerin aklına futbolcu Shevchenko gelmesin.

Peki kim bu diyorsanız tam adı Taras Grigoroviç Şevçenko 9 Mart 1814 – 10 Mart 1861 arasında yaşamış, Ukraynalı hümanist şair ve ressam. Geride bıraktığı eserleri ile modern Ukrayna dili ve edebiyatının temeli olarak gösteriliyor.

Shevchenko Parkı
Park Kharkov un en eski ve en büyük parklarındandır. 1804-1805 yılları arasında ünlü Kharkov Üniversitesi’nin kurucusu Vasiliy Karazin tarafından kuruldu.Shevchenko Parkında Ukrayna’nın en eski hayvanat bahçesi bulunmaktadır.Parka genelinde yükseklikleri 16 metre olan birçok heykel görebilirsiniz.

Gorky Parkı
Parka metro ile ulaşabilirsiniz.Gorky parkının içinde birbirine paralel ağaçlarla bağlanmış parkurlarında yürürüş yapabilir veya parkta yer alan lunaparka benim gibi zaman geçirebilirsiniz.Parkta oldukça büyük bir de dönme dolap yer almakta.Şehir manzarası gerçekten görüşmeye değer. Yine Gorky park’tan kalkan teleferiğe de binebilirsin.Biraz eski olsa da ilginç bir tecrübe olabilir.

Kharkiv sokaklarında gezmeye devam ettik sonra otelime dönüyorum.Yarın erken saatte  uçağım var.Şehir merkezinden  Havalimanına taksi ile gitmek isterseniz  tahmini 150 Grivni tutmaktadır.Taksi dışında 115E nolu otobüsü tercih edebilirsiniz. Sumska Caddesinden kalkan otobüslerde Havalimanına gitmeniz mümküm.

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım @around.together

Facebook Seyahat Sayfam Aroundtogether Facebook Sayfası

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register