| Yanı Başımızdaki Şehir Batum

Yanı Başımızdaki Şehir Batum

Batum Gezisi

Uzun zaman sonra yıllık iznimi alıp otobüsle Gürcistan’daki ilk durağım olarak olan yer Batum’a doğru akşam saat 23.30’da Samsun’dan bindiğim metro otobosü ile yola çıkıyorum.Sabah 7.30 gibi sınırda oluyoruz.Otobüs sınırın Türk tarafından hiç beklemeden 15 dk gibi kısa bir sürede gürcü tarafına geçiyor.Sınırın Gürcü tarafına geçince çantalarını alıp X-ray cihazından geçerek pasaportunuza mühür vurdurduktan sonra otobüsün sınırı geçmesini bekliyorsunuz.Sınırın yoğunluğuna göre bekleme süreniz değişiyor.Yaklaşık 30 dk sonra otobüs geliyor ve çantamı tekrar bagaja koyuyorum.Fakat otobüste kimse yok.Herkes biletini sınıra kadar almış.Demek ki daha ucuz :)

Sınırda inenlerin bir kısmını akrabaları almaya gelmiş.Bazıları da sınırda bekleyen minibüslerle Batum’a veya diğer şehirlere devam ediyor.Sizde sınıra kadar gelip sonrasın da Batum’a minibüs veya taksi ile geçebilirsiniz.Minibüsler 2’lari.Taksi ile şehre ulaşmak isterseniz yabancı olduğunuzdan 50 lari den kapıyı açıyor.Pazarlık şart :)

Otobüs de benden başka kimse olmadığından dolayı biraz yavaştan takılıyor kaptan. Yolda benzin istasyonunda duruyoruz.Depoyu dolduruyor nede olsa benzin bedava gibi bişey.Bide kahve içelim sonra yola devam ederiz,acelen yok demi falan diye soruyor.Neyse 20-25 dk daha yola devam ettikten sonra nerede ineceğimi sorup otelime yakın merkezi bir yerde beni bırakıyor.

Batum’a ilk gelişim ve Booking den ayırtmış olduğum Hostel Cash arıyoum.Sokakta birkaç kişiye sorarak Hosteli buluyorum.Hostel çok merkezi bir yerde ve oldukça ucuz.Sırt çantalı gezginler için tavsiye ederim.Eşyalarımı bıraktıktan sonra Batum sokaklarında geziyorum.

Bu arada Batum bizden 1 saat ilerde.Paranızı bozdurmak isterseniz sınırda 2.50 civarinda. İlk otobüste inince elimde para olsun diye düşünürseniz 10 dolar falan bozdurabilirsiniz.Batum merkezde kur daha yüksek 2.55 den bozuyorlar.

Çantamı hostele bıraktıktan sonra Batun sokaklarını keşfetmek için dışarı çıkıyorum.Sınırda para bozdurmadığım için ilk iş olaral biraz para bozdurup,sonrasında önceden planladığımı yerleri görmek üzere gezmeye başlıyorum.

Batumda Gezilecek Yerler:

  • Batum Bulvarı
  • Alfabe Kulesi
  • Sanat Müzesi
  • Batum Botanik Parkı
  • Piazza Meydanı
  • Orta Camii
  • Batum Ortodoks Kilisesi
  • Ali ve Nido Heykeli
  • Batum Fener Kulesi
  • Teleferik ile Batum manzarası

İlk durağım Batum bulvarı vesahil oluyor.Sonrasında otelime yakın sayılacak Sanat müzesi Orta Camii ve Katedral derken baya zaman geçiyor.

Batum Bulvarı
Batum’un kalbi burada atıyor. Kent merkezinin tüm güzelliğini hareketliliğini görmek için plaja paralel uzanan 7 km uzunluğunda palmiyelerle süslü bulvarda yürümeniz yeterli.Bulvarda kafeler, çeşmeler, ve park alanları ile dikkat çekiyor.Alman botanik uzmanı ve peyzaj mimari Ressler tarafından 1881 yılında başlanmış ve ardından Fransız mimar Michael D’alfons tarafından tamamlanmış olan harika bir yerdir.

Sanat Müzesi
Yol üzerinde görüp girmeye karar verdiğim müze.İçeride gerçekten güzel Sanat eserleri mevcut.Eğer biraz ilginiz varsa gezmenizi tavsiye ederim.Üstelik giriş ücretsiz.

Avrupa Meydanı
Şehrin en turistik yeridir.Sıcak yaz aylarında meydanda bulunan havuzun etrafındaki mekanlarda dinlenebilrisiniz. Meydanda Güçlü, güzel ve herkese tepeden bakan bir kadın heykeli var.Evet Medea Heykelinden bahsediyorum.Yaklaşık 1,5 milyon lariye inşa edilen Medea Heykelinin bir elinde altın koyun postu var.Mitolojide Medea Antik dünyanın en büyük büyücülerinden biri, ilaç ve zehir yapım ustasıdır. Yer ve Ay Tanrıçası olarak tapılmıştır.

Alfabe Kulesi
Belkide Batum’un simgelerinden birisi olan kuledir.2010-2012 yılları arasında inşa edilmiş olan kule 130 metre yüksekliktedir.Kulenin üzerinde 4 metre büyüklüğünde 33 harfi kolaylıkla görebilirsiniz.

Aşk Heykeli (Ali ve Nino )
Sahilde bulunan Aşk heykeli 2007 yılında Gürcü heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından yapılmıştır.7 metre yüksekliğindeki eser Azeri genç Ali ve Gürcü kız Nino arasındaki aşkı anlatmaktadır.Her akşam 7 de hareket etmeye2 metal heykelin birleşmesi 10 dakika sürüyor. Karanlıkta bu heykellere yönlendirilen spot aydınlatmalar dramatik renklerde yanarak eserin öne çıkmasını sağlamaktadır.

Orta Cami
19. yüzyılın sonlarında Osmanlılar döneminde inşa ettirilen Orta Camii, bugün Batum’daki tek Müslüman ibadethanesi. İçerisinde canlı renklerden oluşan motiflerle süslenmiştir. Caddede iki taraflı Türk lokantaları var.

Batum Ortodoks Kilisesi
1898-1902 yılları arasında inşa edilmiş olan Kilise Gotik mimarisiyle dikkat çekiyor.Belki şansınız varsa Evlenen bir çiftin düğüne rastlayabilirsiniz.

Hostele dönüp biraz dinleniyorum gece otobüste fazla uyuyamadığım için başım fena ağrıyor.2-3 saatlik uyku iyi gelecektir.Uyuduktan sonra akşam vakti Batum’u görmek için dışarı çıkıyorum.

Hostelden çıktıktan sonra ilk durağım Teleferik.8 kişilik kabinlerler yaklaşık 2650 m yüksekliğe çıkıyorsunuz.Batum’u seyredebileceğiz seyir terası yapmışlar.Batum ayaklarınızın altında.Bir yanda yüksek oteller,casino diğer tarafta fakir yoksulluk içindeki halkın yıkık evlerini daha net görebileceğiz bir nokta.Seyir terasında biraz takıldıktan sonra teleferikle geri iniyorum.

Hemen teleferiğin altındaki 24 açık olan restauranta var.Olurda gecenin bir yarısı karnınız acıkırsa aklınızda olsun.Restauranta ingilizce menü var.Siparişiniz kolaylıkla verebilirsiniz.Bende Khinkali yani Gürcü mantı siparişi veriyorum.Tercihinize göre etli sebzeli,patatesli gibi birçok seçenek mevcut.Farklı Khinkalilerin tadına bakmak isterseniz karışık olarakta sipariş verebilirsiniz.Birçok farklı gürcü mantısını yedikten sonra hesabı ödüyorum.Fiyat uygun sayılır.20 Lari.Batum’da birçok yerde gördüm siz bahşiş verin yada vermediğim direk %10 ekliyorlar hesaba.

Yemekten sonra sahilde dolaşmaya başlıyorum.Sahil kenarında bizim İzmir saat kulesini andıran ,hatta birebir aynısını görebilirsiniz.Sana kulesinden sonra yönümü bir diğer kuleye, Astrolojik saat kulesine doğru çeviriyorum.

Astronomik Saat Kulesi
Prag’daki astronomik saatlerin bir benzerini de Batum’da buluyor.Memed Abashidzade Caddesi üzerinde eski Gürcistan Milli Bankası binasında bulunan Zodyak takım yıldızlarının ve gezegenlerin konumlarını belirtmesi ve ayın tüm özellikleri yansıtması ile ünlü olan saat çalan farklı melodileri ile de ünlüdür.

Piazza Meydanı
Astrolojik saat kulesinin 2 sokak arkasında Piazza Meydanı ve Oteli yer alıyor. Meydandaki yer alan altın renkte kulesi uzaktan çok rahat görebilirsiniz.Her saat başı kukla çıkıyor saatin içinden ve müzik çalıyor.Kulesin altında güzel bir restaurant ve bar mevcut.Woman Pubs ismindeki barda biraz zaman geçirip biramı yudumlardan.Fiyatlar Türkiye’ye göre ucuz.400 ml2lik bira 7 Lari.

Batum Botanik Bahçesi
Botanik parkına zamanım olmadığı için gidemedim .Şehre yaklaşık10 km uzaklıkta yer alıyor. Eğer sizin fırsatınız olursa gitmenizi öneririm. Dünyanın en büyük botanik parklarından birisidir. 1880’lerde özellikle Güney Fransa’dan bitkiler getirilip bitki dikilerek yapılmaya başlanmıştır. Botanik parkta farklı iklimlerden 2000’i ağaç olmak üzere 5000’den fazla bitki türü bulunur.

Yolun ve günün vermiş olduğu yorgunlukta otele dönüyorum.Yarın saah 8:00 gibi Gürcistan’ın eski başkenti Kutaisi geçicem.

Batum’u bu kadar anlaşmışken Batumda klibi çekilen ” Batumi” şarkısıyla şehri keşfedebilirsiniz. :)

Natalia Lesz - Batumi

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım  @around.together

Facebook Seyahat Sayfam  Aroundtogether Facebook Sayfası 

Seyahat Videolarımı izlemek için Youtube Kanalımı ziyaret edebilirsiniz. → Youtube

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register