CouchSurfing Nedir? Ne İşe Yarar? |

Couchsurfing Nedir, Nasıl Kullanılır?

CouchSurfing Nedir? Ne İşe Yarar?

CouchSurfing (CS) ile tanışmam üniversite yıllarımda gerçekleşti. Bir arkadaşımın İngilizcemi geliştirmem ve de yeni insanlarla tanışmam için önerdi. Peki, nedir bu CouchSurfing? Kısaca şöyle tanımlasam yanlış olmaz diye düşünüyorum. Yaşadığınız şehirde eviniz müsaitse, şehrinizi ziyarete gelen insanları ücretsiz olarak misafir ediyorsunuz. Yaşadığınız şehre gelen turist sayına göre değişiyor ama eğer İstanbul, İzmir gibi turistler tarafından çok tercih edilen illerde yaşıyorsanız hemen her gün sizin evine gelmek isteyen olabilir. Peki, bu uygulama nasıl çalışıyor.

CouchSurfing’de Profil Oluşturmak

Öncelikle siteye ücretsiz üye olup profilinizi oluşturmalısınız. İlk önce kendiniz ile ilgili bilgileri yazın. Peki, nedir bu bilgiler;

 1. Kısaca kendiniz tanıtın. İş güç, okul tarzı bilgiler.
 2. Bildiğiniz dilleri ve seviyeleri belirtin. Öğrenmek istediğiniz dillerini belirtmeyi unutmayın.
 3. Seyahat ettiğiniz ülkeler varsa onları belirtin.
 4. Sevdiğiniz müzik, film veya diğer hobileriniz belirtin.

Bunları belirterek evinize gelmek isteyen misafirlere kendiniz ile ilgili bilgi vermiş olursunuz. Sizin öğrenmekte olduğunuz dili bilen bir misafir gelirse pratik yapma imkanınız olur veya sevdiğiniz bir diziyi profilinizde belirttiğinizde evinize gelen misafirde takip ediyorsa güzel bir sohbet konusu açılabilir. Kendiniz ile ilgili bilgileri yazdıktan sonra sıra ne tür misafir istediğinize ve misafirin kalacağı yer ile ilgili bilgiler vermeye geliyor.

Evinize gelmek isteyen doğru kişiyi bulmak için bu bilgileri yazmak çok önemli. Sizin evinize gelmek isteyen bir kişi nerede kalacağınız doğal olarak bilmek isteyecektir. Bu yüzden evinizle ilgili detayları yazmanız gerekiyor. Açık adresiniz falan yazmak zorunda değilsiniz. Sadece misafir olarak gelecek kişinin bilgisi olması açısından misafirin kalacağı yerle ilgili bilgiler yazabilirsiniz. Peki, nedir bu bilgiler;

 1. Misafir nerede yatacak? Yerde mi, yatakta mı, yoksa çekyatta mı?
 2. Misafirin kalacağı yerin fotoğrafı koyabilirsiniz.
 3. Misafirin paylaşımlı bir oda da mı kalacak yoksa misafirinizi ağırlayabileceğiniz özel bir odanız var mı?
 4. Evinizde hangi cinsiyetten misafir kabul ediyorsunuz. Bayan, Erkek veya fark etmiyor şeklinde yazmalısınız.
 5. Misafirlerinizi hangi günler de ve maksimum kaç gün ağırlayabilirsiniz. Sadece hafta sonu veya maksimum 3 gün misafir edebilirim şeklinde.
 6. Evinizde kalacak kişiler mutfağı kullanabilir mi? Evinizde internet var mı? Yakınlarda gezip görülecek yerler tarzı bilgiler misafirlerin profiliniz de aradığı bilgiler arasında.

Evinizle ilgili profilinize yazmanız gereken bilgiler bu şekilde. Sizin şartlarınıza uygun daha farklı şeyler varsa bunları yazmalısınız.

Tanımadığım Birisinin Evinde Nasıl Kalırım veya Evimde Kalmasına İzin Veririm?

Kendi profilinizi ve evinizle ilgili bilgileri yazdıktan sonra en önemli soruya geliyoruz. Tanımadığınız bir insanı nasıl evinizde misafir edeceksiniz? Veya tanımadığınız birisinin evinde nasıl kalacaksınız? Haklısınız hırsızı var, sapığı var, katili var, belki böbreğimizden bile olabilirsiniz. İşte bu konularda devreye CS sitesindeki referans bölümü devreye giriyor.

Sistem söyle çalışıyor, ücretsiz kayıt olduğunuz siteye belli bir para ödeyerek onaylı (adresi teyit edilmiş) kullanıcıları evinizde kabul etmeye veya bu insanların evinde kalmaya özen gösterin. Tabii bu tarz kullanıcı çok az, kimse para vermek istemiyor ama yenide CS onaysız üyelere haftalık 10 mesaj yollama hakkı sınırı getirdi ki bu da sizin seyahat ederken kalacak yer bulmanızın zor olması anlamına geliyor. Diyelim ki size Fransa’dan birisi sizin evinize gelmek için davet gönderdi. İlk dikkat etmeniz gereken Request üzerinden mi, yoksa mesaj olarak mı size istekte bulunmuş. Bu önemli çünkü Request üzerinden yazışmalar CS sitesi tarafından yaklaşık 2 ay kayıt altında tutuluyor. Herhangi bir sıkıntı olursa mesajlaşmalarınız güvenlik güçleri ile paylaşılıyor. Mesaj olarak gönderdiyse Request olarak talepte bulunmasını söyleyebilirsiniz. Request olarak talepte bulunduysa kişinin profilini okuyun, en önemlisi de daha önce referans yazısı var mı? Referansı yoksa daha önce hiçbir kimseyi evinde misafir etmemiş veya şehrine gelen birisine yardımcı olmamış demektir. Yardım sadece konaklama şeklinde olacak diye bir şey yok. Eviniz birisinin kalması için müsait değilse şehrinize gelen kişiye şehri gezdirebilir veya birlikte bir kahve içebilirsiniz. Bu şekilde de referans elde edebilirsiniz.

Ben şahsen hiçbir profil bilgisi olmayan veya evinde kimseyi misafir etmeden sırf seyahatinin bir bölümünü bedava getirmek için evime gelmek isteyenleri kabul etmiyorum. Çünkü CouchSurfing bedava konaklama mantığı şeklinde işlemiyor. Asıl amaç kültür alışverişi olmalı, evinize gelen misafirin dili, dini, yemek kültürü hakkında karşılıklı alışveriş yapılması gerekli. Sabah kalk şehri gez, akşam gel direk yat. Evimi otel gibi kullandırmıyorum, ben kendim gittiğimde de bu davranışları sergilemiyorum. Bu amaçla siteyi kullanan gerçek CS kullanıcıları referansı olmayanları kabul etmiyor.

couchsurfing kullanma

CouchSurfing’de Referansın Önemi

CouchSurfing’de yeni kullanıcı iseniz öncelik kendi evinizde insanları misafir etmeye veya şehrinize gelen insanlarla iletişime geçerek onlarla vakit geçirmeye çalışın. Sonrasında karşılıklı olarak birbirinizin profiline yorum yazıyorsunuz. Bu yorumlarda birlikte geçirdiğiniz şeylerden bahsedebilirsiniz. Sizin için yazılan referans sizin tarafınızdan silinemiyor. Karşı taraf sizin için ‘’olumlu, olumsuz veya nötr’’ şeklinde yorumda bulunabilir, sizde aynı şekilde karşı taraf için referans yazarken gerçekçi olmanız gerekiyor. Sizin yazmış olduğunuz referans notu bir sonraki CS kullanıcıları için önem teşkil ediyor olacak. Belki de sizin yazdığınız referansa göre bir sonraki CS kullanıcısı evine gelmek isteyen kişiyi kabul veya ret edecek.

Profilinizde referansınız olursa gittiğiniz yerlerde CS kullanıcıları sizin taleplerinizi kabul etme oranı daha yüksek olur. Bu yüzden direk birilerinin evine gitmek yerine önce siz birilerini misafir edip referans elde ediniz.

CouchSurfing Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

 • Ev sahibinin evine gitmeden profilini kesinlikle okuyun.
 • Kesinlikle siyaset veya dini konulara gitmeyin.
 • Kedi, Köpek gibi hayvanlara alerjiniz varsa, ev sahibine besliyor mu diye sormalısınız.
 • Evine misafir olacağınız kişiye yanınızda ufak hediyeler götürebilirsiniz.
 • Ev sahibine yemek yapabilirsiniz veya bulaşıkları yıkayarak yardımcı olun.
 • Ev sahibiniz çalışırsa, kendisi evde yokken evde olmanızı sıkıntı olup olmadığını sorun. Benim evinde kaldığım birçok kişi evinin anahtarını bana verip erkenden dışarı çıkmama gerek olmadığını söylemişti.
 • Ev sahibiniz çalışıyorsa birlikte bir şeyler yapmak için plan yapın veya teklifte bulunun.
 • Ve en önemlisi misafir olduğunuzu unutmayın.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

4 Yorum

 • Mesut yaşar cansever Yanıtla

  12/02/2018 at 10:55

  Oldukça faydalı sosyal bir site bravo başarılarınızın devamını dilerim.

 • cagata sevince Yanıtla

  05/03/2018 at 08:52

  Ücretsiz bir kullanici olarak evime davet ettigim birini iptal ettim. Tekrar davet etmeyi nasil yaparım? Mesajda “you cancelled your offer” yazisi var. Bunu iptal etme tekrar ayni kisiyi davet etmeyi nasil yaparım. Yani cancelled yapilan bi istek nasil geri alinir.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   06/03/2018 at 09:28

   Bildiğim kadarı ile sizde kalmak için request yollayan kişiyi red ettikten sonra geri davet edemiyorsunuz. Ama davet etmek istiyorsanız, kişiye mesaj atın. Müsait olduğunuzu yeniden request yollamanısı söyleyin. Bu şekilde kabul edebilirsiniz. Misafir sizde kaldıktan sonra size referans yazabilir.

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register