| Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır? (Güncel 2022)

Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır? (Güncel 2022)

ermenistan vizesi ücreti

Azerbaycan’ı ziyaret ettikten sonra Ermenistan’a gitmek üzere ülkeden ayrıldım. Ermenistan ile Azerbaycan arasında diplomatik sorunlar olduğu için mecburen Azerbaycan’dan çıkıp Gürcistan’a geçmek sonrasında ise Ermenistan’a gitmek zorundasınız. Veya direk uçak ile Ermenistan’a uçmanız lazım.  Gürcistan’ın Tiflis şehrinden binmiş olduğum dolmuş ile Ermenistan’ın başkenti Erivan’a doğru yola çıkıyorum. Daha öncesinde Ermenistan Vizesi almadığım için sınır kapısında vizemi alacağım.[/vc_column_text]

Instagram hesabımı takip etmek için –> @around.together

[/vc_column][/vc_row]

Ermenistan vizesi almanın 2 yolu mevcut;

 • Sınır kapısında vize başvurusu yapmak
 • Seyahatinizi gerçekleştirmeden önce online olarak E-Vize başvurusu yapmak.

Ben seyahate çıkmadan önce E-Vize almadım, direk sınır kapısında vize almayı tercih ettim. Bu yüzden öncelikle sınır kapısında vize alma işlemini anlatacağım.

Ermenistan Vizesi Sınır Kapısın Nasıl Alınır?

Yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonunda Gürcistan’dan çıkarak Ermenistan sınır kapısına geldik. Vize olmadığı için vize başvurucu yapmak istediğimi öncelik. Pasaportumu alıp, vize başvuru formu verdiler. Form oldukça isim, soy isim, pasaport numarası falan. Ben formu doldururken görevli pasaportumu giriş mührü vuran polise götürdü. Pasaportu inceleyen polis beni gişe çağırdı ve sorular sormaya başladı.

 • Nereye gidiyorsun?
 • Kaç gün kalacaksın?
 • Nerede kalacaksın?
 • Azerbaycan’da ne yaptın?
 • Türk müsün? Kürt müsün?
 • Erivan’dan başka şehre gidecek misin?
 • Ermenistan’dan sonra nereye gideceksin?
ermeni vizesi

Ben bu soruları cevaplarken, polisin yanına gelen diğer bir polis pasaportunuzda sorun olmadığı söyledi. Polis de pasaportumu bana geri vererek vize almam için ödeme yapmamı söyledi. Bana sorular sorarken başka bir polis güvenlik soruşturma yaptı diye tahmin ediyorum. Önemli bir not düşeyim, bu soruların hepsin oldukça nezaket çerçevesinde ve normal sohbet havasında sordular. Ve de birçok web sitesinde yazdığı gibi Azerbaycan’a gidince Ermenistan vizesi almak zor, yok kapı da bir saat tutuyorlar falan tarzı şeyler yok. Benimle aynı zamanda sınıra gelen Rus pasaportu sahibi biriside Azerbaycan’da birden çok kez giriş çıkış yapmış. Ona da aynı tarz da sorular sordular. Yani bu sadece Türklere özgü bir şey değil, bunu bilmenizi istiyorum.

Youtube Kanalımı takip etmek için –> @emiraskin

Güvenlik soruşturmasında geçtikten sonra tekrar vize başvuru yapılan gişeye gittim. Zaten çok küçük bir sınır kapısı. Gişedeki görevli kaç günlük vize istediğimi soruyor.

 • 21 Günlük Vize Yaklaşık 3000AMD = 6 Dolar
 • 3 Aylık Vize 15000AMD = 30 Dolar

21 günlük vize başvurusu yapmak istediğimi söylüyorum. Yaklaşık 6 dolar tutan ücreti Ermeni Dinarı olarak ödemeniz lazım. Yanınızda yoksa polis sizinle birlikte pasaport kontrol bölümün arka tarafına kadar gelip paranızı bozdurana kadar bekliyor. Sonrasında geri vize başvuru gişesine geliyorsunuz. Yanınızda 10 Dolar gibi küçük paraların olmasında fayda var. Para bozdurma işlemini hallettikten sonra, vizemiz basıyor ve pasaporta yapıştırılıyor. Bu sırada pasaportumuzun bir fotokopisi çekilip arkasına hangi giriş- çıkış tarihlerimiz yazıp imza atmamızı istiyorlar. Bunu yaptıktan işlem bitiyor. Pasaport kontrolünden geçip Ermenistan sınırlarına giriş yapıyoruz. Bu işlemlerin hepsi yaklaşık 30 dakika sürdü. Güvenlik soruşturmasından olumlu yanıt gelmesi herhalde 15 dakika beklemişizdir.

Ermenistan tarafına geçince her hangi bir şekilde çanta araması olmadı, direk bizi bekleyen dolmuşa binerek yola devam ettik. Gelelim E-Vize’nin nasıl alındığını anlatmaya.

Ermenistan E-Vize’si Nasıl Alınır?

Kapıda vize ile uğraşmamak isteyenler öncelikle  https://evisa.mfa.am/ sitesine girerek e-vize için başvuru yapabilirler.

Önemli uyarı: Vize ödemesini sadece Paypal ile kabul ediyor.

Vize başvuru yapmadan önce bilgisayarınızda;

 • Pasaportunuzdaki tüm kullanılmış sayfaların taranmış hali.
 • Biometrik ölçülerde vize başvurusuna uygun bir fotoğraf.
 • Uçak bileti, otel rezervasyonu gibi seyahat dökümanları.
ermeni vizesi

Yukarıda bahsettiğim evraklar hazır ise, vize başvuru sayfasına girerek. ‘Apply for e-visa’ butonuna tıklayıp e-posta adresimizi giriyoruz ve gelecek onay postasına tıklayıp vize başvurumuza devam ediyorsunuz. Bazen Spam mail posta kutunuza düşebilir, kontrol etmeyi unutmayın.

 • Sonrasında pasaport bilgilerinin siteye girmeniz gerekiyor.
 • Bilgileri girdikten sonra kaç günlük vize başvuru yapmak istediğinizi seçiyorsunuz. E-Vize başvurusda kapıda vizeye göre 1 dolara daha pahalı.
 • Son sayfada ödeme butonu geliyor ve PayPal sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Ödemeyi yapıp başvurunun sonuçlanmasını bekliyorsunuz.
 • Yaklaşık 1 günde vizenin onaylanmış oluyor.

Ermenistan Vizesi almak bu kadar kolay ve diğer ülkelere göre ucuz. Seyahatim de oldukça güzel geçti, gezilip görülmesi gereken bir ülke. Siz birçok kişinin web sitesinde gitmeden yazdığı şeylere inanmayın ve rotanıza Ermenistan’ı da ekleyin. Yola çıkmadan önce Ermenistan Gezi notlarıma göz atabilirsiniz.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register