| Amerikalıları Çıldırtan Tüneller: Cu Chi

Amerikalıları Çıldırtan Tüneller: Cu Chi

vietnam savas tunelleri

Cu Chi Tünelleri

Vietnam’ın Ho chi Minh şehrinde Amerika- Vietnam savaşının Vietnamın kazanmasındaki en büyük etkenlerden olan tünelleri gezmeye gidiyorum.Bu Tüneller şehrin dışında olduğu için ya kendi imkanlarınızla gitmeniz lazım otobüse veya motor kiralayıp felan,yada tünellere düzenelenen turlara katılmanız lazım.District 1 de birçok tur şirketi var hepsini dolaşıp tek tek fiyat almakta fayda var.

Cu Chi Tünellerine Nasıl Gidilir?

Cu Chi Tunel Kompleksine gitmek için ilk önce 13 numaralı Cu Chi otobüsüne Ton That Tung ve Le Lai caddelerinin birliktiği yerden binmeniz gerkiyor.Otobüse binerken bozuk paranız olmasında fayda var,yolculuk 1-1,5 saat sürüyor.Ücreti 7000 vnd
Son durakta inip Cu Chi Tunel Kompleksine( Ben Dinh ve Ben Duoc tünelleri) giden 79 numaralı otobüse hangi tüneli gezmek istiyorsanız orda inin. Bu yolcuklukta 30-40 dk sürmekte ve ücreti 6000 vnd.

Tur Şirketi ile Cu Chi Tünellerine Gitmek!

Ben Cu chi tünellerine 4 dolar karşılığında alıyorum.fiyatlar 6-7 hatta 8 dolara kadar çıkabiliyor. Turların hepsi aynı yarın günlük sabah 8:00 civarında sizi otelinizden alıyorlar.öğlen trafik durumuna göre 14-14:30 gibi dönüyorsunuz.Sabah 8:15 de otelden ayrılıyorum.yaklaşık 1 saat yolculuğun sonunda hem kahvaltı etmek, hemde el emeğiyle yapılan tabloları,tabakları, vazoların nasıl yapıldığını görebileceğiniz ilk mola yerimizde duruyoruz.Gerçekten çok ilginç birçok tabloda ördek yumurtasının kabuklarını kullanıyorlar.

vietnam savas tunelleri
vietnam savas tunelleri

Saat 10 gibi Cu Chi Tünel Kompleksine varıyoruz. Bizim gezdiğimiz Ben Duoc Tüneli.İçeri girdikten sonra kısa bir film izliyorsunuz bilgilendirme amacıyla.Zaten rehberimiz olduğu için,filmi izledikten sonra rehberimiz eşliğinde gezimize başlıyoruz.İlk olarak ormanın içindeki küçücük tünel girişleri rehberimiz savaş zamanında askerin nasıl içeri girdiklerini ve tünelin girişini yapraklarla kamufle ettikleri gösteriyor.Vietnamlı askerlerin savaş zamanında ormanlık alana yerleştirmiş oldukları birbirinden ilginç tuzakları anlatıyor rehberimiz.Belki 10 farklı tuzak çeşidini bizzat görebiliyorsunuz.

Savaş zamanından kalma Amerikan Tankının yanındayız isteyenler tankın içine girip fotoğraf çekiyor.Ormanın içinde ilerlerken birçok Vietnam askerinin heykelini görmeniz mümkün hepsinin boynunda şal tarzı bez var sebebi ise yaralanma durumunda kanı durdurmak için kullanıyorlarmış.

vietnam savas tunelleri
vietnam savas tunelleri
vietnam savas tunelleri

Tünelleri gezerken savaştan kalma el bombaları füzeler ,roketler de görebiliyorsunuz.Tünellerde isteyenlerin atış yapabilecekleri bir peronda var.1 şarjör mermi 2 dolar karşılında atış yapabiliyorsunuz.

Savaş zamanında Amerikalılar bu dar ve bir o a kadar da karmaşık yapıya sabit tünelleri keşif için ince zayıf minyon yapılı askerler seçmişler hatta tünellere köpekleri bile yollamışlar.Tabii savaş zamanı zaten yiyecek sıkıntısı var bu köpekler Vietnamlı askerler için iyi bir protein kaynağı olmuş.

Askerler günlerce hatta haftalarca tünellerde çıkmadan yaşadıkları için bir diğer önemli unsur tünellerde yemek pişirme bunun içinde farklı bir baca sistemi inşaa etmişler yemeği pişirdikleri yerden daha uzaktan duman çıkıyor vede Amerikalıların yerlerini tespit etmesi zorlaşıyor.

vietnam savas tunelleri
vietnam savas tunelleri
vietnam savas tunelleri

Ormanın neredeyse her yerinde yaprakların altında küçücük tünel girişleri görebilirsiniz.Tünel girişlerinin özellikle tahtadan yapılmasının sebebi Amerikalı askerler yürürken farklı bir ses çıkartıp girişi tespit etmelerinin engellemek vede zamanla yağmur ,toprak ve yapraklar ile tahtanın ormanın renkleriyle uyumu.

Sıra bu dar tünelleri girme vakti,aslında şuan girecek olduğumuz tüneller turistler için genişletişmiş.Savaş zamanındaki tüneller bizim girdiklerimizin neredeyse yarısı kadarmış.Bu genişletilmiş tünelde bile 3-4 dk geçirmek insanı yoruyor.Nefes zorluğu ve klostrofobik olanların girmemesinde fayda var.

Savaş zamanında ayakkabı olmadığı için kullanılmayan araba lastiklerinden yapılan sandaletlerin nasıl yapıldığı izleyebilirsiniz.İsterseniz satıl almakta mümkün.Rehberimiz Vietnamlı askerlerin,Amerikalıları yanılmak için zaman zaman sandaletleri ters giydiklerini ve bu şekilde Amerikalıların ayak izleriniz takip ederek onları bulamadığından bahsediyor. Oldukça zekice bir hareket.

vietnam savas tunelleri
vietnam savas tunelleri
vietnam savas tunelleri
vietnam savas tunelleri

Tur yaklaşık 45 saat sürüyor. Bittiğinde haşlanmış Tapioca ikram ediyorlar. Savaş zamanlarında köylüler bu şekilde besleniyormuş.

Trafik günün her saati yoğun olduğu için yaklaşık 2 saat sonra şehir merkezine geliyoruz.İsteyenleri savaş müzesinde veya katedralde indiriyorlar.Eğer otelinize dönmek isterseniz.

Giriş Ücreti:110.000 vnd
Çalışma Saatleri:07:00-23:00

vietnam savas tunelleri

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım  @around.together

Facebook Seyahat Sayfam  Aroundtogether Facebook Sayfası 

Seyahat Videolarımı izlemek için Youtube Kanalımı ziyaret edebilirsiniz. → Youtube

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register