| Hamsilos Koyu, İnceburun ve Akliman

Hamsilos Koyu, İnceburun ve Akliman

sinop inceburun

Sinop şehir merkezini gezdikten sonra ki duraklarım Hamsilos, Akliman ve İnceburun oluyor. Sinop’a kadar gelmişken buraları ziyaret etmeden kesinlikle dönmeyiniz. Yola çıktığınızda sizi ilk karşılayan yer Akliman oluyor, yola devam ettiğinizde ise karşınıza Hamsilos Koyu (Hamsaroz) çıkıyor.

Instagram hesabımı takip edin –> @around.together

Akliman

Yolu koyulduğunuzda ilk olarak Akliman karşınıza çıkıyor. Yol boyunca size eşlik eden kum şeridi Akliman’da son bulur. Denize girmek ve piknik yapmak için ideal bir noktadır. Aracınız ile Akliman’a girmek istediğinizde 15 TL giriş ücreti ödemeniz gereklidir.  Akliman’dan durmayıp yolunuza devam edersiniz Hamsilos koyu karşınıza çıkacaktır.

sinop gezi rehberi

Hamsilos Koyu (Hamsaroz)

Yemyeşil ormanı, denizin bir nehir gibi kara içine girdiği Hamsilos Koyu (Hamsaroz) ve civarı tam bir doğa harikasıdır. Hamsilos koyu denize girmek, yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için biçilmiş kaftan. Manzaraya karşı oturup huzur dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Hamsilos’un bu kadar önemli olmasının sebebi ise Türkiye’nin tek Fiyordu olmasıdır. Develi Deresi Vadisi’nin aşağı kesiminin, karada oluşan çöküntüler sonucunda sular altında kalması sonucu olmuştur. Bu oluşum şekli ile Dünya’da sadece Norveç ve Sinop’ta yer alan ‘’ria’’ tipi bir kıyıdır.

sinop gezi rehberi

Hamsilos koyuna gelene kadar ki yolculuk da çok keyifli. Araçla giderken yolda pek çok yerde resim çekmek isteyeceksiniz. Hamsilos ve Akliman’dan sonra gezdiğiniz yolu yaklaşık 3-4 km geri dönerek İnceburun’a ulaşabilirsiniz. Yol boyunca size levhalar eşlik edecektir zaten.

İnceburun

Sinop’a gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok görmek istedikleri yerlerin başında, Türkiye’nin en Kuzey ucu olan İnceburun gelmektedir. Bozulmamış doğal kıyı yapısı ile Millî park niteliğindedir. İnceburun’da deniz seviyesinden 38 metre yükseklikte inşa edilmiş bir deniz feneri bulunmaktadır. İnceburun özellikle günbatımında fotoğrafçılar için güzel fırsatlar sunuyor. İnceburun’da fener bekçisi ailesi dışında yaşayan kimse bulunmuyor. İnceburun ve çevresi geyik, sülün ve karaca gibi hayvanlarda koruma altındadır.

sinop havadan fotoğrafları

İnceburun, Hamsilos ve Akliman Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sinop şehir merkezine oldukça yakın konumda olan Hamsilos ve Akliman Sinop’a 11 km uzaklıktadır. Hamsilos ve Akliman gezdikten sonra yaklaşık 3 km geri dönerek, Türkiye’nin en kuzey noktası İnceburun yaklaşık 10 km yol kat ederek ulaşabilirsiniz.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register