| Fas’taki ilk durağımız Fes şehri

Fas’taki ilk durağımız Fes şehri

fas gezi rehberi

Barselona Girona dan bindiğim ryanair uçağı sorunsuz bi şekilde Fes iniş yapıyor.Uçakta dağıtılan formlarda basit bilğiler isteniyor  sonrasında bu formu  pasaport kontrolünde veriyorsunuz.Pasaportuma Q1234729 gibi sayıları içeren mühür vuruyorlar.Bu daha sonra otelde lazım oluyor.Pasaport kontrolünden sonra para bozduruyorum. 1 euro= 10.64 bozdurduk.Dışarda bekleyen taksiler merkeze 120 dh isteyince otobüs bekliyorum.Çıkışta sağda krem  ve kahve rengi çizgili  otobüslere 1 kişi başı 20 dh  verecek nereye gitmek istediğinize göre şehir merkezinde  indebiliyorsunuz.Bu yüzden nereye gitmek istediğiniz bilmekte fayda var. Mohammed 5  bulvarı yakın bir yerde iniyorum.Couchsurfingden ayarladım kişinin evine gitmek istiyorum ama otobüs şöforü taksiciler vede yoldan sorduğum 2-3 kişide bu adresin tehlikeli olduğunuz neden oraya gitmek istediğimi söleyince otel aramaya başlıyoruz.CS deki arkadaşı arıyorum ama kendisinin ingilizcesi çok kötü olduğundan telefonda anlaşamıyoruz. Israrla verdiği adrese gelmemizi söleyincede kalıcak bi yer aramaya başlıyorum.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir taksiyle anlaşıp ucuz bi otel için yola koyuluyorum. Otel 2 kişi 150 dh 1 kişi 100 dh. Hemen Gare De Fes yanında vede Mohammed 5 bulvarına 5 dk yürüme mesafesi. Taksiye de 30 dh veriyorum. Otelde internet vede kahvaltı yok sıcak su da sadece sabahtan öğlene kadar. Adı otel :D ama mecbur kalıcam. İlk günün verdiği bi şaşkınlık sokaklarda geziyorum.Yolda 17-18 yaşlarında bir çifte görünce  nereden fes haritası alabilirim. Medina yani  Eski şehire nerede nasıl gidebilirim gibi sorular soruyorum.

Gerçekten çok yardımcı oldular, tren istasyonunu, yemek yiyebilceğim 4-5 restaurant gösterdi. Ertesi gün sabahtan medina gitmemizi şuan kapalı olduğunu söylediler. 1-2 saat birlikte gezdikten sonra marketten kahvaltılık bişeyler alıp yemek yemek için restaurantlardan birisine oturdum. Bütün her yerde arapça vede fransızca  yazıyor İngilizce maalesef bile yok. Menuden  fotoğraflar bakarak bişeyler sipariş ettim 1 tane döner  tarzı sandiviç içinde et var vede yeşillik 25 dh verdim. Yemek yedikten sonra etrafı biraz daha gezdikten sonra otelime dönüp erkenden yattıyorum

meknes notları

Sabah 10.30 gibi dışarı çıkıyorum.Tren istasyonunun biraz internete giriyorum ( Bedava).Malum otel odam da internet yok .12.30 beni gezdirecek olan dün tanıştığım kamil okuldan çıkmasını bekledim.Ama işi olduğu için gelemeyeceğini söyledi beni etki kısaca.12.30 kadar onun okuldan çıkmasını bekledim çünkü :)  Bende petit taksilere binerek medina ya doğru yola çıktım.Medina  girişinde turist rehberleri var sehri gezdirdikleri,çok büyük olduğunu tek gezemeyeceğinizi vede turistlerin bilmediği yerleri gösterceğini söylüyorlar.Hemen ondan kurtulup şehre giriş yapıyorum.Birisinde kurtuldum derken başkabir  tane rehber şehri gezdirme için 75  dh istiyor.Tabikide vermem öğrencisin heralde 50  dh olsun diyor.Yol boyu benimle yürüyor.Yürüdükçe fiyatta düşüyor haliyle,en son 25 DH’ı kabul ediyor ve şehri gezmeye başlıyoruz.

fas fotoğrafları
fas fotoğrafları

Tur rehberiyle anlaştıktan sonra başlıyoruz gezmeye.Gerçekten de hiç turistlerin olmadığı çok dar sokaklardan,ailelerin yaşadığı yerlerden geçiyoruz.İlk durak enstitü giriş 10 dh verdim içeride ders yapan ögrencileri görme fırsatınız var.Enstitünün çok güzel bahçesi ve  manzarası var.Bahçesinde dolaşıp ağaçtan portakal alıyorum :) Ara sokaklardailerlerken  kaktüsün çiçeğinden ipliklerin nasıl yapıldığını görme fırsatım oluyor.Sonraki durak ise birbirinden farklı halıların satıldığı bir dükkanın terasından medina manzarasını izleme zamanı.Terastan Medina şehrini izledikten sonra halıların nasıl yapıldığını,kullanılan aletkeri göstererek muhabbete giriyorlar ,sonra tabiki de halı satmak için pazarlık başlıyor :D Büyük birşey alamayacağımı söleyince yastık kılıfları çıkıyor ortaya illa satacaklar.45 euro dan el yapımı yastık kılıfı ki buraya gelmeden önce sokakta görmüş olduğum  Guava’dan ( Kaktüsden yapılan ipin ismi ) yapılıyor.Bunda pahalı diyince her zaman olduğu gibi ne kadar verirsiniz diyorlar.Benden size öneri kesinlikle almayacaksanız fiyat sölemeyin.Yoksa tamam o fiyata verelim diyorlar.Halıcıdan birşey almayıp çıkıyorum.

fas gezi rehberi
fas fotoğrafları
fas fotoğrafları

3. durak deve derilerinden yapılan ürünlerin satıldığı yere gitmekte .3-4 katlı bir binaya giriyoruz ,içerdi sadece deve derisinden yapılmış ürünlerle dolu. Önce çatı katına çıkıp deve derisinin  nasıl işlendiğini hangi işlemlerden geçtiği görme fısatı yakalıyorum. Kuyulardan oldukça uzakta olmama rağmen oldukça yoğun pis bir konu var. Deve derileri önce temizleniyor, sonrasında sıkılıp hangi renk elde değilmek isteniyorsa o kuyuya koyuyorlar ve ayaklarının altında çiğneniyor.

Sonrasında mağazayı geziyorum, deve derisi ceketler gerçekten çok güzel fiyatlarıda 150-300 euro arasında değişiyor. Beğenmiş olduğunuz bir ürünün fiyatı  300 euro  felan ise  rahatlıkta 200 euro düşer. Vede gerçekten bu fiyata değer.Benim bütçem olmadığı için almıyorum. Çanta bakıyorum 35 euro  yine deve derisinden.Kendime en alt katta yer alan  terlik bakıyorum 22 euro çok geliyor fiyatı. Vazgeçince çanta vede terlik 45 euro olur deyince alıyorum.

fas gezi notları
fas fotoğrafları
fas deve derisi ürünler

4. ve sonraki durak ise baharat sabul  vede parfüm satan bir dükkan. İçerde çeşit çeşit kokular,otlar,baharatlar vede sabunlar var.Burdada küçük bi Show sonunda satmak istiyorlar bişeyler ama hiç bir şekilde rahatsız edici değil.Buradan çıkınca anlaştığım gibi 25dh veriyorum.Sonrasında Cafe Clock doğru gidiyorum( Şans eseri buluyorum) .Hemen karşısında camii var ismini unuttum ama Kavayina olabilir.Cafe Clokc gerçekten hoş dizayn edilmiş  fresh portakal içiyorum 15 dh.Camel burger var menüde en pahalı olan da zaten bu yiyecek 95 dh. Cafenin terasında medina izliyorum vede hemen karşıdaki camiye giriyorum giriş 10 dh.Burda biraz zaman geçirdikten sonra Medina’daki merkezinde yer alan parka gidiyorum ama geç kalmışım 17:00 kapanmış.Dışarıdan resim çekip Medina’nın ara sokaklarında gezmeye başlıyorum.Akşam üstü olduğu için seyyar satıcılar her yerde.Üçgen şeklinde tatlı alıp  2 dh  verdikten sonra yürümeye devam ediyorum.Her yerden  farklı farklı yemek kokusu geliyor.Ara sokakların birinde yaşlı bi teyzenin yaptığı hamur islerini görüp tadıma bakmak için 3 dh verip alıyorum.

fas gezi notları
fas fotoğrafları
fas gezi rehberi

Yolun sonunda sadece kuyumcuların bulunduğu bi sokağa var..Altından yapılmış kemerleri çok güzel.Saat 19:00 gibi Medina şehrinin giriş kapısından petit taksimize biniyorum.Yol kenarında boşuna beklemeyin çünkü sadece şehrin giriş   kapılarından biniliyor.Taksiye binip otelime dönüyorum.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register