| Gülistan Sarayı, Tahran

Gülistan Sarayı, Tahran

Gülistan sarayı iran

Gülistan Sarayı Tahran’da gezilip görülmesi gereken en eski yapılardan bir tanesi. Şuan sarayın bulunduğu yere Safevi hükümdarı I. Tahmasb (1524-1576) döneminde kale olarak inşaa edilmiş. Kale içerisinde ise küçük bir saray bulunmaktaymış. Daha sonraki yıllarda Kaçar Hanedanının Tahran’ı başkent yapmasıyla Gülistan Sarayı hanedanın ikametgah yeri olmuş. Eski yapıya birçok yapı eklenmiş. Özellikle Kaçkar hanedanından Feth Ali Şah ve  Nasrettin Şah saraya yeni bölümler inşa ettirmiş. Pehleviler döneminde ise şehrin tam merkezinde yer alan sarayın Tahran’ın gelişmesine engel olduğu düşünülerek birçok bölüm yıkılmış ve daha modern diye tabir edilen hükümet binaları yapılmış.

Instagram hesabımı takip etmek için –> @around.together

Gülistan Sarayı UNECO Kültür miras listesinde yer alan ihtişamlı ve zarif bir saray. Sarayın bahçesinde rengarenk güllerin yer almasından dolayı buraya Gülistan Sarayı deniliyor. Farsça da ise Kah-e Golistan.

Gülistan Sarayı Pehlevi Hanedanı döneminde resmi törenler ve yabancı heyetlerin üyelerinin ikameti için kullanılan bu saray günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Bu müzeyi gezmek için her bir salon için ayrı ayrı bilet almanız gerekiyor. Saray da toplamda 12 tane salon yer bulunuyor, isimleri ise şöyle;

 • Aynalı Salon
 • Güneş Binası
 • Mermer Taht Salon
 • Kerim Han Salonu
 • Kabul Salonu
 • Müze Salonu
 • Havuz Odası
 • Fildişi Binası
 • Berelyan Binası
 • Badgir Binası
 • Elmas Salonu
 • Ebyez Sarayı

Ben bütün sarayı gezmek için bilet almadım, çünkü oldukça pahalı. Onun yerine gezmek istediğim salonlar için ayrı ayrı bilet almayı tercih ettim. Bilet fiyatlarını yazının sonunda yazdım. Bilet alıp içeri girdiğinizde sizi oldukça güzel bir bahçe karşılıyor. Bahçenin etrafında ise salonlar yer alıyor. Biletinizin olduğun salona girmeden önce görevliye göstererek salonu gezebiliyorsunuz.

Aynalı Salon

Benim ziyaret ettiğim ilk yer Aynalı Salon oluyor. Kesinlikle bilet alıp görmeniz gereken bir yer. Sarayın en güzel salonu burası. Salon günümüze kadar bozulmadan ulaşmış. İsminden den anlaşılacağı gibi odanın her yeri tavan dahil aynalarla kaplı. İnsan içeride gezerken çok farklı hissediyor.

Mermer Taht Salonu

Sarayın en güzel ve eski salonlarından bir diğeri ise Mermer Taht’dır. 1806 yılında yaptırılan salonun genişçe bir terası bile bulunmakta. Terasın bütün duvarları, tavanı ve sütunları ince bir işcilik ile oyulmuş, çini, ahşap ve aynarlar ile süslenmiş. Salonun ortasında büyükçe bir taht da bulunmakta. Mermerden yapılmış olan taht toplamda 65 parçadan oluşuyor. Kaçar hanedanları burada resmi kabulleri, bayramlaşmaları, nevruz kutlamaları ve tahta çıkış törenlerinin gerçekleştirilmesinde kullanmışlar. 1925 yılında Rıza Şah Pehlevi’nin tahta çıkış töreni de yine bu salon da gerçeklemiş

Güneş Salonu

Güneş Binası anlamına gelen bu bina Gülistan Sarayı’nın en güzide eserlerinden birisidir. Nasrettin Şah zamanında Tahran’ı yüksekten bakmak için kullanılmıştır. Salon 1868 yılında Nasrettin Şah tarafından yaptırılmış.

Kerim Han Terası  

Mermer Taht’a benziyor ama biraz daha küçük bir salon. Kerim han tarafından yaptırıldığı için bu isimle anılıyor. Salonun ortasında küçük bir havuzda var. Yer altından çıkarılan sular havuzun doldurulmasında kullanıyormuş.

Kabul Salonu

Kabul Salonu 1870 yılında yine Nasrettin Şah döneminde yapılmış. Nasrettin Şah her çıktığı Avrupa gezisinde Avrupa Müzelerinden ilham alıp Tahran’daki sarayı bölümler ekletiyormuş. Onun sonucu olarak 8 yıllık bir inşaat süreci sonunda Kabul Salonu bitirilebilmiş.

Salon Pehlevi Hanedanı döneminde resmi törenler için kullanılmıştır. Salon daİran’ın en seçkin Ayna işleri kullanılmış. Kabul Salonunda Avşar Hanedanı’nın kurucusu Nedir Şah’ın Hindistan’dan getirdiği ünlü Taht-i Tavus adlı Taht uzun zaman bu binada kullanılmış. Şuan ise Mücevher müzesinde ziyaretçilerini bekliyor.

Salonlar dışında Sarayın bahçeside oldukça gösterişli ve çinilerle süslenmiş. İnsan bahçede gezerken huzur buluyor. Bahçesinde biraz dolaşıp fotoğraf çektikten sonra Saray’dan çıkıyorum.

Gülistan Sarayı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Gülistan Sarayı’nın bütün salonlarını gezmek istiyorsanız ödemeniz gereken ücret 940000 Rial (yaklaşık 94 TL) biraz pahalı bir ücret olduğu için ziyaret etmek istediğiniz salonlar için tek tek bilet alabilirsiniz. Her bir salonun giriş ücreti 150000 Rial, bahçeye giriş ise ücretsiz.

Ziyaret Saatleri: Hergün  09.00 – 17.00

Gülistan Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Gülistan Saray şehrin tam merkezinde yer alıyor. Ben metroyla gitmedim ama metro ile gitmek issterseniz  Panzdeh Khordad durağında inmeniz gerekiyor. Yürüyerek gitmek isterseniz, telefonuzdan Google Offline Map kullanarak internetiniz olmadan da kullanabilirsiniz.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register