| Cennet Ada: El Nido, Palawan

Cennet Ada: El Nido, Palawan

filipinler adaları

 

Coran’dan sonraki durağım El Nido. Filipinlere gelmeden önce El Nido ile ilgili birçok yazı ve video izlemiştim. En çok merak ettiğim yerlerden birisi burasıydı. Karstik kireç kayaları,bembeyaz un gibi kumları, sizi kendisine hayran bırakan rengarenk resifleri, gözalıcı lagunlerı ve plajlarıyla Palawan Adası’nın kuzeyinde yer alan muhteşem bir kıyı kasabası.

El Nido Adasına nasıl gidebilirim sorularınıza daha önce yazdığım yazıdan ulaşabilirsiniz.[/vc_column_text]

Instagram hesabımı takip edin –> @around.together

Coron adasıdan kalkan 70 kişilik tekne ile El Nido şehrine varıyoruz. El Nido oldukça küçük bir yer, adaya gelir gelmez otel arıyorum.1-2 yere sorduktan sonra yerleşiyorum. Kaldığım yeri beğenmediğim için önermiyorum. Sahil tarafındaki Oteller tercih edilebilir. Otele yerleştikten sonra ertesi gün için tur almaya çıkıyorum,kaybedecek bir günüm bile yok. İstemiş olduğunuz tura göre fiyatlar değişiyor. Turlar 4 ayrı güzergahta yapılıyor, en popüler olanı Tur A ve C. Bende birkaç yere sorduktan sonra en uygun fiyatlı olan Armada Tour’dan satın alıyor. Sadece bir adet tur satın alacağım için hangi turu tercih etsem konusuna gelince birazda tur rehberinin önerisiyle C’yi tercih ediyorum.

el nido fotoğrafları
[/vc_column][/vc_row]

Tur fiyatlarına genelde 1000 Peso ( 1 dolar=46 Peso) biz 3 kişi aynı anda aldığımız için birazda pazarlık ile kişi başı 800 peso’ya kadar indirdik. Bu fiyata snorkel ve gözlük dahil sadece ben 50 peso fazla vererek palet kiraladım. Tur satın alma işinide hallettikten sonra ertesi gün 8:30 da turu satın aldığımız yerde buluşmak üzere anlaşarak ayrılıyor.

filipinler el nido ada turları rotası

Güzelce karnımızı doyurduktan sonra sahilde biramızı yudumlayıp dolunay eşliğinde sessizliği dinliyorum. İşte huzur bu diyor insan. Ertesi gün erken kalkamamız lazım bütü güb yolculuk yaptım onunda vermiş olduğu yorgunlukla çok geç olmadan hostele gidip yatıyorum.

Ertesi gün anlaştığımız gibi Armada Tur şirketinin önünde buluşuyoruz. Tekneyi kullanıcak kaptanla birlikte sahile gezip turu yapacağımız teknemize geçiyoruz. Teknede kaç kişi olacağımız diye sorduğumuzda başka kimse yok sadece siz 3 kişi cevabıyla oldukça sevinmiş. Etrafımızda diğer teknelerde 8-10 kişilik kalabalık gruplar halinde hareket ettiler. Biz ise özel tekne kiralamış gibi sadece 3 kişiyle yola çıktık. Özel tekne kiralamak istesek 6000-7000 peso civarında bir parayı gözden çıkarmak gerekliydi.

Benim tercih ettiğim C turunun güzergahı: Helikopter Island,Hidden Beach,Star Beach,Secret Beach ve Talisay Beach.

Tur A daha çok lagoon ağırlıklı olduğu için onu tercih etmedim çünkü El Nido’ya gelmeden önceki durağım Coron Adasıydı. Coron adasında katıldığım turlarda Lagoonda yüzme imkanım olmuştu.Bu yüzden C turunu tercih ettim. Tabikide zamanız varsa A ve C turlarını yapmanızı şiddetle öneririm.

Saat 9 ‘da denize açılmaya başlıyoruz. Yaklaşık 30 dakika sonra ilk durağımız olan Hidden Beach’e varıyoruz. Yol boyunca insan nereye bakacağını şaşırıyor. Kaptan Hidden Beach’e ulaştığımızı ve içeri yürümemiz gerektiğini söylüyor.Tekne’nin durduğu yerden sahili göremiyorsunuz. Ama içeriye yürüdükten sonra sizi bembeyaz un gibi kumların olduğu harika bir sahil karşılıyor. El Nido için birçok kişiden duyduğum Saklı Cennet kelimesinin hakkını daha ilk durağımızda fazlasıyla hakkettiğini anlıyorum. Hidden Beach’de yaklaşık 40 dk falan zaman geçirdikten sonra tekneye dönüp ikinci durağımız olan Star Beach’e gidiyoruz.

El nido adası fotoğrafları
el nido tekne turu
el nido adası fotoğrafları

Star Beach’de hem yemeğimiz yeyip hemde dalış yapacağız. Grubumuz da fazla kişi olmadığı için biz yüzmeye başlamadan önce yemeğimiz sahildeki masalar yerinde teknede yermisiz diye sorduğu bizde ok dedik. Sahilde zaten daha kalabalık gruplar masaları kullanıyor.
Biz denizin keyfiniz çıkartık dalış yaparken yemeğimiz hazırlanıyordur. Star Beach’de müthiş bir yer resiflere dalıyoruz. Deniz yıldızları rengarenk balıklar ,adını bilmedğim ve ilk kez gördüğün deniz canlarıları olağanüstü bir yer. İnsan denizden hiç çıkmak istemiyor.
Yemek hazır olunca kaptan yemek için çağırıyor. Tekneye çıkıtğım da hayatımda bir turda yediğim en güzel öğle yemeğini hazırladıklarını görüyorum. Sadece bu yemeğin fiyatı bile sahilde 300-400 peso civarında olacağına hiç şüphem yok.

El nido adası fotoğrafları
el nido adası fotoğrafları

Yemeğimizi yedikten sonra kaptan’a biraz daha yüzelim burası süper diyoruz. Zaten 3 kişi olduğumuz için kaptan tamam diyor. Yemekten artan ekmekleri denize bırakmamızla etrafımız bir anda yüzlerde balık geliyor. Resifleride biraz daha yüzdükten sonra yolumuza devam ediyoruz.

Star Beach’den sonra Talisay Beach gidiyoruz burası diğer plajlara göre daha büyük fakat plajı ziyaret edenler plajı temiz bırakmamışlar. Plajda biraz gezdikten sonra denizde yüzüyoruz havada bir anda sertleşiyor. Yaklaşık 30 dk felan zaman geçirdikten sonra kaptan Secret Beach gitmemizi havanın sertleştiğini söyleyince Secret Beach gidiyoruz. Talisay Beach’den tahmini 15 dk uzaklıkta birçok tekne dalgalardan dolayı hareket etmeye başlamışlar.Oldukça şiddetli rüzgar var.Kaptan yaşamayağız diyince biraz üzülüyoruz.Kaptan’ın uğraşları sonunda en azından hiç şekilde görün fazla bu şekilde duramayız deyince Secret Beach’e giriyorum.Arkadaşlardan birisi dalgalardan dolayı teknede kalmayı tercih ediyor.15 dk kadar zaman geçirdikten sonra dönüş yoluna doğru geçiyoruz.

el nido adası dalış

EL Nido’ya dönüş yolunda son durağımız Helikopter Adası. Adanın fiziki yapısından dolayı Helikopter ismini almış. El Nido’ya döndüğümüz saat 16:30 olmuştu. Müthiş bir gün maalesef bitmişti.Oldukça da yorucuydu.

Otele geçip dinlendikten sonra turada birlikte katıldığım Fransız arkadaşla yerel halkın yemek yediği bir yere gidiyoruz.Fransız arkadaşım Thibaut Çinde okuyormuş,ülkesine dönmeden önce Filipilnlerde gezmeye başlamış.Hoş sohbet sonrasında sahilde takılıyoruz.
Ertesi gün El Nido’yı keşfetmeye vede bir sonraki durağım olacak Puerto Princesa’ya bilet almak üzere otogara gidiyorum.Otogar yolunda farklı yerel halkın yaşadığı yerleri ve yaşayışlarını görebilirsiniz.

El Nido’da Yapılacak Diğer Aktiviteler

1-Kayaking: El Nido ‘da isterseniz Ada turları dışında Kayaking yapabilirsiniz. Birçok firma tur satıyor.Sabah 9-17 tam gün kayaking yapmak isterseniz 900 peso,yarım gün 13-17 arasında isterseniz 500 peso’ya istediğiniz gibi takılabiliyorsunuz. Veya geniş zamanız varsa rehber eşliğinde 1 veya2-3 günlük konaklamalı kayaking turları var yeme, 3 günlük süren turlarda her gecefarklı bir adada konaklıyorsunuz. 1 gecelik turlar içme konaklama 6000 peso civarında.

2-Motor Kiralama: Pasaportunuzu verip 400 peso ödeyerek tüm gün boyunca motorla adanın keyfini çıkarabilirsiniz. Motor kiralarken Ehliyet falanda soran olmuyor. Ada da gezerken Polis görmedim bile zaten adada polis oldukça az.

Motor kiralarken iyice inceleyin yoksa sonrasında teslim ederken sıkıntı çıkartabiliyorlar.

El Nido için Kaç Gün Yeterli ?

En az 5 gün kalmalısınız. Ben 3 gün kaldım ama ilk gün geç saatte kasabaya geldiğim için fazla bir şey yapamadım. Eğer 5 gün kalırsanız, turlardan en az iki tanesine katılıp kayaking ile 1 gece konaklamalı tura katılabilirsiniz. Diğer günde ise motor kiralayıp civardaki köyleri görme imkanınız olur.

El Nido’ya Ne Zaman Gitmeli

Aralık-Mayıs arası en ideal dönem. Neredeyse bütün Filipinler’de en ideal dönem. Özellikle Mayıs ayından sonra Filipinler’de tayfun mevsimi. Durum böyle oluncada tatilimizi tatsız bitebilir.

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım @around.together

Facebook Seyahat Sayfam Aroundtogether Facebook Sayfası

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

4 Yorum

 • Sequ'nun Seyahatnamesi Yanıtla

  19/03/2017 at 22:09

  Emir hocam, yazılarını zevkle takip ediyorum. Bir sorum olacak. Bu tarz cennetvari yerlerde fotoğraf ve video olarak hangi ekipmanları kullanıyorsun? GoPro falan mı?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   19/03/2017 at 22:47

   Takip ediyor olmanız beni memmnun etti.Evet seyahatlerimde sizin de tahmin ettiğiniz gibi Gopro kullanıyorum özellikle su geçirmez olmasının büyük faydası var.Diğer kullanıdığım ekipmanlarıyla ilgili detaylı yazı yazdığım zaman okuyabilirsiniz.

 • ölüdeniz yamaç paraşütü Yanıtla

  07/05/2017 at 19:06

  palawan gerçekten çok muhteşem bir yer, eşimle para biriktiyoruz, bu kış (orada yaz olacağı için) tatile gitmeyi planlıyorken sizin yazınızı okuduk ve daha da hayran kaldık ve gitme planımız kesinleşti, teşekkürler

 • halis ekinci Yanıtla

  06/05/2018 at 21:49

  Emir bey, öncelikle deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.
  Bir arkadaşın tavsiyesi üzerine, Filipinlere 3 aylık dil okuluna gitmeyi düşünüyorum (ingilizce) sizce mantıklı bir kararmı ve kabaca ne kadar para biriktirmeliyim ?

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register