Fakıllı Mağarası |

Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası

Fakıllı mağarası Düzce’nin Akçakoca ilçesine 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1.Derece sit alanı olan mağara bulunduğu köyün ismini almış. Mağaranın toplam uzunluğu 1017 metre, fakat ziyarete açık alan sadece 350 metredir.

Mağara hemen köyün girişinde yer alıyor. Giriş ücretini ödedikten sonra mağaranın ışıklarını açıyorlar ve tek başıma aşağı doğru iniyorum. Mağaranın bulunduğu yere güzel bir salıncakta yapmışlar piknik falan bile yapabilirsiniz.

Mağaranın gidişi uzun bir koridor şeklinde. Belli bölümlerde eğilerek geçmek zorunda kalabilirsiniz. Mağara 2 Ana galeri bölümünde oluşmaktadır. Bu tip mağaralara kafes tipi deniliyormuş. Fakıllı mağarasının yarı aktif bir mağara olduğunu da gezerken öğreniyorum. Mağara’nın ziyarete kapalı bölümleri oldukça dar ve gezilecek gibi değil.

Fakilli Magarasi

Doğal özellikler taşıyan mağaranın içinde çeşitli yönlere giden galeriler, sarkıt ve dikitler yer almakta. Mağara beyaz oda diye anılan galeride sarkıklar oldukça hoş bir görüntü oluşturmuş. Mağaranın giriş bölümünden mağaranın içine su doğru akan bir sur var. Mevsime ve yağış durumuna göre önemli oranda su girişi olabiliyormuş. Benim ziyaret ettiğim de  mağaranın içine doğru akan  2 koldan su vardı. Mağarayı gezerken insana huzur veren bir ses yankılanıyor.

Fakıllı mağarasını yüzeye yakın bir noktada bulunması sebebiyle yaz ve kış mevsimlerinde nemli,sıcak ve serin bir havaya sahiptir.

Mağaranın astım ve nefes darlığı hastaları için iyi geldiğini de köylüler tarafında söylendi.Ne kadar doğru bilmiyorum.

Giriş Ücreti: 3 TL
Çalışma Saatleri: 09:00-19:00

Düzce'de gezilecek yerler

Fakıllı Mağarasına Nerede,Nasıl gidilir ?

Fakıllı mağarası Düzce – Akçakoca arasında bulunan Fakıllı köyünde yer alıyor. Aracınız yoksa Düzce’den Akçakoca’ya giden minibüslere binip,ana yolda indikten sonra köye doğru yürüyebilirsiniz. Mağara ana yoldan 2 km uzaklıktadır. Yolun bazı bölümleri yokuş eğer yürüyerek gidecekseniz yanınızda su almanızda fayda var.

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım @around.together

Facebook Seyahat Sayfam Aroundtogether Facebook Sayfası

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

2 Yorum

 • Sefer Bozokluoglu Yanıtla

  04/05/2017, 15:04

  Annem bir yerden okumuş astıma iyi geldiğini sakarya’da idik babamı ikna etti gittik bu mağaraya.Astıma ne kadar iyi gelir bilmiyorum ama serin taze ve insanın içini okşayan bir havası var bu mağaranın.O salıncağın hala durduğunu görünce gülümsedim baya bi sallanmıştım o salıncakla :)

  • Emir Aşkın Yanıtla

   04/05/2017, 16:19

   Evet haklısınız Astıma iyi geldiğine dair bilgi mağaranın girişindeki panoda yer alıyor.Salıncağa gelince,bende sallanarak bir süre zaman geçirmiştim. :)

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register