| Ha Long Bay

Ha Long Bay

Ha long bay

Vietnam’a gelipte Ha Long Bay körfezini görmeden dönmek olmaz. Ha Long Bay,  Hanoi’dan 176 km uzaklıkta yer almakta. ‘’Halong’’ ejderhaların denize girdiği yer anlamına geliyor.Ejderhaların çevre dağlarda ve mağaralarda yaşadığına inanılıyor. Dünya’da görülmesi gereken listelerinde her zaman yerini alan bir yer. Halong Bay’ı anlatmak için kelimeler çoğu zaman yetersiz kalıyor. 3000’e yakın inanılmaz limestone’dan oluşan adacıkların “Tonkin Körfezi” içerisinde dağılarak oluşturdukları manzara akıllardan kolay kolay çıkacak gibi değil. Benimde Vietnam’da en çok görmek istediğim yerlerden birisiydi.

Hanoi şehrinde Ha Long Bay için tur satan birçok firma var. Tur seçenekleri fiyat aralığınıza ve kaç gece kalmak istediğimize göre değişmekte ama genel olarak fiyatlardan bahsetmek gerekirse ;

 1. Günübirlik tur 40-50 dolar
 2. 2 Gün 1 Gece  Teknede konaklamalı 75-90 dolar
 3.  3 Gün 2 Gece  Teknede Konaklamalı  135-150 dolar
 4. 3 Gün 2 Gece Konaklamalı Tur; 1 Gece teknede 1 Gece Monkey Adasında konaklamalı 120-145 dolar

Tabii bu yazdığım fiyatlar benim sormuş olduğum 3-4 tane farklı tur şirketinden almış olduğun fiyatlar. Turgüzergahları genel olarak aynı. Fiyat farkları ise Budget tekne ,2 yıldızlı ve 3 yıldızlı diye ayrılmasından dolayı fakat 2 ve 3 yıldız arasında fiyat farkı olsada standartlar genel olarak aynı. Tekneler genel olarak 2 katlı ve 38-45 metre arasında değişiyor. Benim tur satın aldığım şirket SeaSun Cruise. Benim tercihim 3 gün 2 gece konaklama şeklinde. Ha Long Bay’a gitme günü geldiğinde otelimden sabah 8:10 da alıyorlar. Diğer yolcuları da toplayarak yaklaşık 100km uzaklıktaki tekneye bineceğimiz Ha Long Bay‘a 3 saatte ulaşıyoruz. Yol üstünde  Heykel ve tablolar satan büyük bi yerde duruyoruz. Buradan aldığınız heykelleri isterseniz gemiyle İstanbul veya İzmir’e 35 günde gönderiyorlar. Kargo ücreti ise 55 dolardan başlıyıp parçanın büyüklüğüne göre değişiyor.[/vc_column_text]

Vietnam halongbay fotoğrafları
[/vc_column][/vc_row]

Öğlen 12:10 gibi tekneye bineceğimiz limana varıyouz. Tekne Tur şirketinin kataloğunda gösterilen gibi değil zaten öyle olmayacağını düşündüğüm için sıkı bir pazarlık yapmıştım. Tabii benim bindiğim tekneden daha kötüleri de var. İzlenimlerime göre Bhaya, Pelican, Paradigma Luxury ve Emeraude şirketin tekneleri diğerleri göre daha bakımlı  büyük ve lüx. Fiyatta ona göre daha yüksek olabilir diye tahmin ediyorum. Tekrar gelicek olsam Bhaya şirketini tercih ederim diye de ekleyeyim.

Saat 12:30 gibi tekneye diğer turistler ile birlikte biniyoruz. Öğle yemeğine başlamadan önde herkese odalarının anahtarlarını veriyorlar. Ben özellikle 2. katta olmasını istediğim için 201 nolu odaya yerleşiyorum. Üst katta 4 oda alt katta 6 olmak üzere toplamda 10 oda ve 20 yolcu kapasiteli teknemizde öğle yemeğimizi yerken yola çıkıyoruz. Tabii diğer yolcularla tanışma faslı. Yolcular genellikle Fransız ve İspanyol ağırlıklı. Yemeği yedikten sonra 2 saatlik bir serbest zaman isteyenler en üst kattaki sezlonglarda güneşlenebilir veya Ha Long Bay’ın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Vietnam halongbay fotoğrafları

Saat 15:30 da ilk durağımız kayaling aktivitesi. Herkes 2 şerli olarak kayakinglere biniyor  ve ortalama 1 saat sürecek olan kayaking için yakınlardaki mağaranın içinden geçerek başlangıç yerine dönüyoruz. Herkes tekneye binince 2.durağımıza doğru tekne hareket ediyor.

Surprising Mağarası

Benim en çok merak ettiğim yer olan  Surprising mağarasına gidiyoruz. Mağaraya yaklaşık 50-60 merdiveni tırmanarak çıkıyoruz.Şimdiye kadar birçok ülkede birçok mağara ziyaret ettim ama gördüğüm en büyük ve en güzel mağara  kesinlikle bu diyebilirim.İçerisinin ışıklandırması da bir o kadar profesyonelce yapılmış bence.Mağara 2 milyon yıllık bir geçmise sahip.Mağara dağın içinde uzunlamasına gidiyor ve bazı yerlerde merdiven çıkıyorsunuz.Rehberimiz ise bize neden burasının Ha Long Bay dendiğini mağaradaki figürleri anlatırken bahsediyor.Mağaranın duvarındaki Ejderha figürlerinide ziyaretimiz sırasında göstermekten geri kalmıyor.Mağaranın içindeki sarkıklar tıpkı bir ejderhanın kuyruk kısmı şekil almış.Mağara’nın giriş ve çıkış güzergahı farklı 2 tane büyük göz şeklinde oyuk mağaranın girişini oluşturuyor.Bu oyuklardan mağaraya giren güneş ışınları mağarayı aydınlanıyor.Yaklaşık 1 saat mağarada geziyoruz.Sırt bu mağarayı tekrar gezmek için bile gelebilirim Halong Bay’a gelebilirim. Mağaradan sonraki durak ise bir ada.

Tiptop Adası

Son olarak Tiptop adasındaki plaja gidiyoruz. Küçük bir adadaki kumsalda isteyenler güneşleniyor, isteyenler yüzüyor. Ada ismini Rus birisinden alıyor. Ho chi minh ile birlikte Ha Long Bay gezisi sırasında bu ada da durup dinlenmişler. Sonrasında ise bu adaya Rus şahsın ismi ve heykeli yapılmış. En azından anlatılan bu ama sonrasında araştırdığıma göre doğruluk payı fazla değil.

Adaya geç gitmemizden dolayı çok fazla vakit geçirmedik zaten havada biraz kapalıydı. Herkesin üstünde günün yorgunluğuda olunca herkes yüzmek yerine kumsalda uzanmayı tercih etti. Filipinlerden sonra Halong Bay’a ziyaret ettiğim için beni tatmin etmedi ama gün batımı gerçekten müthiş bir yer.

Tekneye binip gün batımında yol alıyoruz. Demir attıktan sonra herkes üstüne değiştirene kadar akşam yemeği hazırlanıyor. Sonrasında serbest zaman, akşam 20:30 gibi Karaoke başlıyor. Ben uzaktan şarkı söylüyenleri dinliyorum. Sesim iyi olsa belki karaokeye katılırdım. 1 saat felan süren karaoke den sonra ertesi gün erken kalkacak olacağımızdan dolayı herkes odasına çekiliyor.

Ertesi sabah 07:00 de kalkıyoruz kahvaltı sonrasında teknede kalacak olanlar ile Monkey adasında kalacaklar için farklı organizasyon var. Monkey adasında kalacaklar adaya doğru yola çıkıyor. Ben ve 3 İspanyol bayan daha küçük tekne ile Tiptop adasına gidiyoruz. Burada bizim gibi 2 gece teknede konaklayanlar ile birlikte sadece restaurantı olan başka bir tekneyle açılıyoruz. Yakşalık 1,5-2 saatlik yolculuk sonunda farklı bir yerde kayaking yapıyoruz. Kayaking yaklaşık 2 saat  sürüyor, oldukça efor harcatan bir spor. Dinlenmek üzere kayakingle çıktığımız bir plajda durup yüzüyoruz. Sonra tekneye dönme vakti. Öğlen yemeğini için koylardan birisinde durup yemek yedikten sonra teknedeki herkes denize atlıyor. Yediklerimiz eritmek lazım. Sonraki durak

Fishing Village ( Balıkçı Köyü )

Koyun ortasında kurulmuş bir çiftlik desek daha doğru, farkı ise insanlar kendilerine yapay adalar yapmışlar ve burada yaşıyorlar.Kendileride balık tutuyor  ama genellikte kurdukları büyük balık çiftliklerinde balıkları satıyorlar.Koyda söyle bir tur atıp durmadan yola devam ediyor kaptan.Balık çiftlikleri çok fazla ilgi çekici değil fakat bütük variller ve pet şişeler ile kendilerine inşaa ettikleri adacıklar gerçekten müthiş.Gün içinde adaya yaşayan insanlar genellikle bayanlar ve çocukları küçük tekneleri ile turistlerin olduğu büyük tekneleri ziyaret ederek yiyecek, içecek veya hediyelik eşya satmakla uğraşıyorlar.Balıkçı köyünden sonra ise yolculuk başka bir yere.

Pearl Farm ( İnci Tarlaları )

Ha Long Bay’da birçok ada var durum böyle olunca  bir başka koyda ise incilerin nasıl  üretildiğini yakından görmeye gidiyoruz. Denizin ortasında Bidonların üzerinde inşaa edilmiş bir Farm. İncilerin ilk aşamadan son aşamaya kadar nasıl istiridyelerin içine yerleştirildiğini hangi renklerde elde ettiklerini, sonrasında nasıl bir aşamalardan geçerek satışa sunulduğunu göreceğimiz bir köy burası.

İstiridyelerin içine incinin oluşmasını kolaylaştırmak için küçük plastikten bir bilye koyuyorlar. İstiridyenin içine yerleştirmeden önce bu bilyeyi istiridyenin bir parçası olan kırmızı bir yapıyla sarıyorlar. Bu istidriyenin bilyeyi yabancı bir madde olarak algılamamasını ve etrafında bir tabaka oluşturması işlemini kolaylaştırıyor. İçine bilye yerleştirilen istiridye köyün etrafındaki denizde oluşturdukları tarlalara bırakıyor. Yaklaşık 9 yıl sonrasında bırakılan istiridyeler toplanıp içi açılıyor. Rehberin söylediğine göre bazen kaliteli bazen yapısı bozuk kimi zaman ise lekeli inciler elde ediliyormuş. İstiridyeler içinde inci oluşmadığıda olmuyormuş. Bunu ancak 9 yılın sonunda öğreniyoruz diye de ekliyor.

Turun sonunda ise buradaki tarlalarda elde edilen incilerden almak isteyenler için mağazalar yapmışlar. Sonrasında Tiptop adasına geri dönüyoruz. Bizi adaya bırakan küçük tekne ile konaklağımız teknemize dönüyoruz. Tekneden ayrılırken ben ve 3 ispanyol yolcu ve mürettebad var. Tekneye yeni yolcular geldiğini teknedeki personellerden öğreniyoruz. Bizim ilk gün yaptığımız aktiviteleri şuan yaptıklarını onlar da gelince akşam yemeği servisi başlayacak.

Yeni yolcularla tanıştıktan sonra yemeğe geçiyoruz. Sonrasında balık tutmak isteyenler için olta veriyorlar. Bazı yolcular balık tutma konusunda oldukça hevesli fakat balık yok. Teknenin en üst katına çıkıp sessizliği dinliyorum. Sadece etraftaki tekneleri ışıklarını aydınlatıyor koyu.

Dün gece tekneye birlikte geldiğimiz ve 1 gece tekne de 1 gece Monkey adasında kalmak tercih eden yolcuları Monkey adasına bıraktıktan sonra biz gün boyu aktiviteler yaparken konakladığımız tekne yeni yolcular almak için anakaraya dönmüş ve yeni yolcular almış. Böylelikle tekne asla boş kalmıyor.

Ertesi gün sabah aynı şekilde Monkey adasına gitmek isteyenler tekneden ayrılıyor. Benim gibi 2 gece kalacak olanlar küçük tekneyle Tiptop adasına ve balıkçı köyüne doğru yola çıkıyor. Bizim ile ilk gün tekneye binen ve 1 gece monkey adasında konaklayanları ise biz seyir halindeyken küçük bot ile tekneye  getiriyorlar. Onlarıda alıp Ha Long Bay limanına dönüyoruz. Tekneden ayrılmadan önceki son aktivite ise Yemek kursu.

Teknenin restaurantında Spring Roll nasıl yapıldığı önce rehberimiz anlatıyor ve gösteriyor. Sonrasında herkes sırayla Spring Roll yapmaya başlıyor. Bizdeki güllaç gibi ince ve yarı şeffaf hamurun içine sebzeve  et ile karıştırılmış iç malzemesi koyulup sigara böreği gibi sarılıyor. Sonrasında yağda kızartılarak servis ediliyor.

Yemek kursunda yolcuların yaptıkları Spring Roll da öğlen yemeğinde ikram ediliyor. Öğlen yemeğini yemediği yerken dönüş yolundayız. Biz daha inmeden zaten odaları temizlemeye ve bizden sonra tekneye binecekler için hazırlıklar başlıyor bile.

Ha Long Bay Tekne turuyla ilgili düşüncelerime gelince;

 1. Aynı teknede sizden 50 dolar daha fazla veya az ödemiş birisiyle yolculuk ediyor olabiliriniz. Pazarlık şart !!
 2. Tur sırasında yemekler gerçekten müthiş ve lezzetliydi. Yemeklerde alınan içeçekler ücrete tabii
  Coca Cola:1,5 dolar ,Bira 2 dolar,Kokteyler:3 dolar civarında
 3. Ha Long Bay körfezinde güneşin batışını ve doğusunu izlemek müthiş, en az 1 gece konaklamanız gerekli.
 4. Tur alırken yazıda belirttiğim firmaların tekneleri tercih edilmesi diğer firmalar daha kötü.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

3 Yorum

 • murat erkoca Yanıtla

  22/02/2017 at 20:44

  Mükemel bir yermiş, teşekkürler Emir Hocam, ayağınıza sağlık

  • Emir Aşkın Yanıtla

   05/03/2017 at 12:32

   İnsana huzur veren bir yer.Sağlıcakla..

 • Servet ARICI Yanıtla

  27/02/2018 at 19:12

  Emir bey merhaba, Ho chi Minh den Ha Long Bay’a gitmek istersen nasıl bir yol izlememiz gerekir? uçak? tren? kara?
  Selamlar
  Servet

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register