Vietnam’daki ilk durağım Ho Chi Minh |

Vietnam’daki ilk durağım Ho Chi Minh Şehri

ho chi minh gezilecek yerler

Ho Chi Minh Şehri

Vietnam’daki ilk durağımız Hoi Chi Mie yani eski adıyla Saigon.Şehirde birçok gezilecek yer var.İlk 2 gün Amerika-Vietnam savaşından kullanılan Chu Chi tünellerini ve Mekong Deltasını gezmiştim.Şehirden ayrılmadan önceki son günümde ise;

  1.  Savaş Müzesi(War Remnats)
  2. The Independece Palace
  3. Saigon Merkez Postanesi
  4. Notre-Dame Bazikası
  5. Ben Thanh Pazarı
  6. Saigon Opera Binası
  7. Nguyen Hue Caddesi

Savaş Müzesi (War Remnats)

İlk durağım Savaş Müzesi (War Remnats) oluyor.Amerika-Vietnam savaşı sırasında çekilen acı dolu birçok fotoğraf ,kullanılan silahlar,Amerika’nın ülkeyi terk ederken bıraktığı uçak ve tanklar ve daha fazlasını görebileceğiniz bir müze.Müze toplamda 2 katlı,giriş katında Amerika’nın Vietnam’ı işgal etmesini prostesto eden ülkelerde geçilmiş fotoğraflar, gazete yazıları yer alıyor.Suriye,Norveç, Şili ve birçok ülkesinde savaş zamanında protestolar düzelenmiş.Müzenin 1.katında ise savaş sırasında ülkede bulunan muhabirlerin geçmiş olduğu acı dolu fotoğraflar var.Amerikanın savaş zamanında kullandığı bombaların etkisiyle vücudu yanan ,kolu ,bacağı elleri olmayan birçok kişinin fotoğrafı var.Müzenin son katında ise yine fotoğraflar ve savaşta atılan bombaların sergilendiği bölüm var.Birçok silah, el bombası,bazuka ve düşürülen uçakların parçalarını görebilirsiniz.Müzenin bahçesinde ise helikopter savaş uçakları ve tankların bulunduğu bölüm var.İnsan müzeyi gezerken içi parçalanıyor.Vücudu yanmış bedenin yarısı olmayan ,çocuk yaşta ölenlerin fotoğrafları insanı derinden etkiliyor.

Adres:28 Vo Van Tan st.District 3 ,Ho Chi Minh
Çalışma Saatleri:07:30-12:00 , 13:30-17:00
Ücret: 15.000 vnd

ho chi minh kenti,vietnamdaki-ilk-duragim-ho-chi-minh-sehri
ho chi minh gezilecek yerler
ho chi minh gezilecek yerler

The Independece Palace
Müzeden çıktıktan sonraki durağım The Independece Palace (Bağımsızlık Sarayı).Büyük bir bahçe içerinde bulunan saray şehrin tam ortasında sayılır.Belli saatlerden açık olan sarayı 1-1,5 saatte rahatlıkla gezebilirsiniz.Sarayın içindeki gezebileceğiniz birçok oda var.Toplantı odaları,Yemek salonları,Dilenme odaları,yatak odaları hatta oyun odası bile var. Sarayın çatısında ise helikopter var,çatıya çıkarak görme imkanınız var İsterseniz çatı katındaki ufak cafeteryada dinlenerek bişeyler içebilirsiniz..Sarayın enalt katı  savaş sırasından sığınak ve askeri üst olarak kullanılmış , bu yüzden bina  Amerikan uçaklarının hedefi olmuş.Sığınaklara inerek komuta merkezleri, kullanılan telsiz ve farklı elektronik aletleri görmek mümkün.Sığınakta büyükte bir mutfak var.

Adres: 106 Nguyen Du,District 1 ,Ho Chi Mihn City
Çalışma Saatleri: Hafta içi 07:30-11:00 – 13:00-16:30
Ücret: 30.000vnd

ho chi minh gezilecek yerler
ho chi minh gezilecek yerler
ho chi minh gezilecek yerler
ho chi minh gezilecek yerler
ho chi minh gezilecek yerler

Notre-Dame Bazikası

Saray’dan sonraki durağım Notre-Dame Bazikası.Kilisenin içine giremedim belli saatlerde ziyaretçi kabul ediyor ama ibadete etmek isteyenlere için geç saatlere kadar açık.Benim gittiğimde saatte sadece ibadet edenleri içeri alıyorlardı.Kapıları açık olduğu için dışarıdan içeriyi görme fırsatınız oluyor.Kilisenin dış kadar içi gösterişli değil.İçerisine girmemekle bir şey kaybetmiş olmazsınız.

Adres: Ben Nghe Ward,District 1 ,Ho Chi Minh City
Ziyaret Saatleri:08:00-11:00 ve 15:00-16:00

ho chi minh gezilecek yerler

Central Post Office

Merkez Postanesi binası gerçekten güzel.Buraya kadar gelmişken kartpostal yollayabilirsiniz.Postane’de ucuza birbirinden güzel kartpostallar var vede yurtdışını aramak isterseniz kontürlü telefonlar postahanede mevcut bilginize.

Adres: Notre-Dame katedralin hemen karşısında yer alıyor.

ho chi minh gezilecek yerler
ho chi minh gezilecek yerler

Nguyen Hue Meydanı 

Nguyen Hue meydanı trafiğe kapalı  uzun bir cadde ,akşam üstü giderseniz kalabalıktan dolayı yürümekte zorlanabilirsiniz.Cadde de Ho Chi Mihn heykeli yer alıyor.Heykelin arkasında ise Devlet Başkanlığı binası yer almakta. Caddede şarkı söyleyenler,çeşitli enstrüman çalanlar falan var. Caddede yürürken Saigon Opera binası da görebilirsiniz.

ho chi minh gezilecek yerler
ho chi minh gezilecek yerler

Otele dönmeden son durağım ise Ben Thanh Pazarı.Üstü kapalı olan pazarda ne ararsanız var.Elbise ,meyve sebze,çay,kahve ve birçok restaurant.Turistik olduğu için fiyatlar pahalı siz daha bir şey demeden indirim yaparım sana özel diye bir cümle geliyor hemen.

Pazardan ayrıldıktan sonra otele dönüp çantamı alıyorum.Akşam 20:00 de Nha Trang şehrine hareket eden otobüs ile Vietnam’daki 2.durağıma gidiyorum.

ho chi minh gezilecek yerler

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım  @around.together

Facebook Seyahat Sayfam  Aroundtogether Facebook Sayfası 

Seyahat Videolarımı izlemek için Youtube Kanalımı ziyaret edebilirsiniz. → Youtube

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register