Mekong Deltası Turu |

Mekong Deltası

Mekong Deltasi gezi rehberi

Mekong Deltası

Mekong Nehrini belki ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Mekong Nehri Tibet platosundan doğup Çin’i aştıktan sonra Güney Batıya doğru yönelip Burma, Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnam ülkelerini adete hayat vererek Güney Çin denizine ulaşıyor. Mekong Lao ve Thai dillerinde Suyun Anası Khmer dilinde Büyük Nehir, Vietnam dilinde ise ” Dokuz Ejder nehri ” olarak geziyor.Toplam uzunluğu 4350 km ile Dünya’nın 12. Güney Doğu Asya’nın ise 7.büyük nehri konumundadır.

Mekong Deltası Vietnam’ın Ho Chi Mhi şehrinin güneyinde yer almaktadır.Vietnam’daki 3. günümde Mekong Deltasına gitmeye karar veriyorum.Şehir merkezinde birçok tur düzenleyen firma var, günübirlik veya konaklamalı seçenekler mevcut.

Benim tercihim günübirlik uzun tur pazarlık ile 14 dolara anlaşıyorum.Sabah 7.30 da otelden gelip sizi alıyorlar ve diğer turistler ile yola çıkmamız 8.15’i buluyor.Günübirlik turda da 2 seçenek var kısa veya uzun delta turu fiyat farklı 5 dolar.Rehberimizin bilgilendirmesiyle yola çıkıyoruz.saat 11 gibi herkes araçlardan inip bizi bekleyen bota biniyoruz ortalama 40 kişilik bir bot. Mekong Deltası insanların hayatının ayrılmaz bir parçasını olduğunu ilk anda anlıyorsunuz.Bütün evler ve dükkanlar nehrin kıyısına paralel vede birçoğu hepsinin 4-5 metre içine inşa edilmiş.Nehirde ilerlerken görüyorsunuz ki ciddi bir tekne trafiğimi var ki rehberimiz hafta sonu çok daha fazla kalabalık olduğundan bahsediyor.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mekong Deltasi gezi rehberi
Mekong Deltasi gezi rehberi
Mekong Deltasi gezi rehberi

İlk durağımız deltada yaşayan halkında kendi yaptıkları içkileri tatlıları hamur işlerinin nasıl yapıldığını öğrenmeye vede aynı zamanda tatmaya.Hindistan cevizinden yapılan şekerlemeler .Kendilerinin damıtarak elde ettikleri  %69  alkol oranına sahip bir çekip rakıyı ve pirinçten gevrek popcornun nasıl yapıldığını izlemeyip ikram ettikleri şeyleri tadıyoruz.İsteyenler beğendikleri tatlılardan veya hamur işlerinden alabiliyor, fiyatlar normal vede başka yerlerde katıldığım turlar gibi zorla satmaya çalışıp insanı boğmuyorlar. 15-20 dk burada zaman geçirdikten sonra tekrar botumuza binip Mekong Deltasındaki yolculuğumuza devam ediyoruz.Yaklaşık 1 saat falan yolculuğumuz sırasında insanların deltadaki yaşamlarına dair bilgiler ediniyoruz.Delta o kadar büyük ki uçsuz bucaksız.Kayıklarıyla sebze , meyve satanların arasından geçerek sonunda yerel haklın kullandığı deltanın daha küçük kollarında ilerlememek için teknemizden inerek 4’er kişilik küçük kayıklara biniyoruz.Eğer kısa tur alırsanız bu küçük kayıklara binme şansınız olmuyor.

Mekong Deltasi gezi rehberi
Mekong Deltasi gezi rehberi
Mekong Deltasi gezi rehberi
Mekong Deltasi gezi rehberi

Küçük kayıklar ile 20 dk lık huzur dolu bir yolculuk sonunda yemeğimizi yiyeceğimiz yere geliyoruz.Burada kısa tura katılan diğer turistler sizi bekliyor oluyor.Yemek olarak çorba pilav tavuk ve meyve var.İsterseniz Mekong Deltasında tutulan balıklardan da sipariş verebilirsiniz.Fiyatı biraz yüksek 185.000vnd. Rehberimiz bizim turu aldığımız şirketin yemek listesinde balık da olduğu için ücretsiz balıktan da yiyoruz :))

Vietnam’da en çok beğendiğim şehir Fenerlerin Aydınlattığı Şehir,Hoi An 

 

Mekong Deltasi gezi rehberi
Mekong Deltasi gezi rehberi
Mekong Deltasi gezi rehberi
Mekong Deltasi gezi rehberi

Yemeğimi de yedim karnımı da doydu isteyenler ücretsiz bisiklet ile gezebiliyor.Biraz bisiklet ile etrafı keşfediyorum.Döndüğümde rehber önce biz arkada bota gitmek için bisikletlerde yola çıkıyoruz.Bisiklet sürmeyi bilmeyenleri motorla bota kadar götürüyorlar.10 dk falan bisiklet ile gittikten sonra bota biniyor.Bindiğimiz bot bizi Mekong nehrinin karşı kıyısına geçiriyor. Bottan indikten sonra  büyük bir pazarın içinden geçiyoruz burada  deniz ürünleri ve sebze – meyve alabilirsiniz normalde ki şehir fiyatlarının 3-4 katı daha ucuz, dönüş yolu için otobüsü binip Ho Chi Mhi şehrine dönme vakti.Sabah 8 de başlayan tur 19:30 da bitmiş oluyor.

Mekong Deltasi gezi rehberi
Mekong Deltasi gezi rehberi

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım  @around.together

Facebook Seyahat Sayfam  Aroundtogether Facebook Sayfası 

Seyahat Videolarımı izlemek için Youtube Kanalımı ziyaret edebilirsiniz. → Youtube

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

2 Yorum

 • Kemal Kaya Yanıtla

  13/03/2017, 17:17

  Kaç ülkeyi besliyor Mekong Nehri, hayat kaynağı. İlginç ve zengin bir kültürü de içinde barındırıyor. Vietnam’da deltalar arasında sizin gibi kayıklarla gezmiştim.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   13/03/2017, 17:25

   Evet Kemal Bey haklısınız,Mekong insanlar için nehirden öte hayat kaynağı.Yazılarınızdan gezilerim sırasında oldukça faydalanmıştım.

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register