| Rila Dağı ve Buzul Yedigöller

Rila Dağı ve Buzul Yedigöller

bulgaristan gezilecek yerler

Rila Dağı ve Buzul Yedigöller

Rila dağları Bulgaristan’ın kuzeybatısında başkent Sofya’ya 100 km uzaklıkta yer alıyor.Burayı bu kadar özel yapan ise Rila dağında  yer alan buzul oluşumlu göllerdir. Rila Yedigölleri Trekking yapmak,fotoğraf çekmek,kamp veya balık tutmak için muazzam bir yerdir.Bölgeyi sadece Bulgarlar değil birçok yabancı turiste özellikle yaz aylarında ziyaret ediyor.

Göller deniz seviyesinden 2.091 ve 2.500 metre yüksekliktedir.Her gölün ismi karakteristik özelliğinden gelmektedir. En yüksek olan göl Sılzata (Gözyaşı) ismi dibi görünebilecek kadar berrak olduğundan verilmiştir. Diğer bir göl Okoto (Göz) adını neredeyse mükemmel oval şeklinden kaynaklı almıştır. Okoto Bulgaristan’daki 37.5 metre ile en derin gölüdür. Diğer göller Bıbreka(Böbrek), Göl, insan böbreğine benzediği için bu adı almıştır.Trilistnika (Yonca), Ribnoto Ezero (Balık gölü), Dolnoto Ezero (Alçak göl), Bliznaka (İkiz)’dir. Yaz aylarında sıcaktan göl ikiye ayrıldığı için Bliznaka adını almıştır. Bliznaka aynı zaman en büyük göldür.

Bulgaristan gölleri

Instagram’da Beni Takip Etmek İçin @around.together

Teleferik ile dağın belli bir kısmına kadar geldikten sonra göllere doğru yürümeye başlıyorum.Dağ yapısı itibariyle birçok yerinde kaya parçaları var,bu yüzden sandalet veya altı yumuşak ayakkabılar ayağınızın acımasına sebep olabilir.

Bulgaristan Rila Dağı

Yürüme başlarken ilk dikkatimi çeken şey sahipsiz atlar oluyor.Burada özgürce istedikleri gibi koşturup dolaşıyorlar.Tabii bunu fırsata çevirenlerde yok değil.Turistlerin yaz aylarında gelmesiyle sahipsiz atları yakalayarak göllere kadar at sırtında çıkabileceklerini veya kamp kurmak isteyenlerin eşyalarını taşımayı öneriyorlar.Fiyatlar pazarlığa açık ama 40 Leva dan kapıyı açıyorlar bende söylemesi.

Bulgaristan rila dağı milli parkı
Bulgaristan Rila dağı

Göllere doğru yola koyuluyorum.Havası gerçekten müthiş olsada biraz soğuk.Yürümeye başladıkça göller nerede 7 tane olması lazım diye düşünüyor insan.Ancak zirveye çıkınca bütün gölleri görebiliyorsunuz.Ağustos ayı olmasına rağmen insan, rahatlıkla eldiven ve şapka giyebilir. Güneş batar batmaz dereceler birden bire sıcaklık düşüyor.Gölün etrafında, yer yer neredeyse bulutlara karışan kar yığınları var.

Bulgaristan Rila dağı
Bulgaristan gezilecek yerler
Bulgaristan rila dağı

Arada mola verip göl kenarında dinleniyorum,tabii etrafta at ve köpek den bol bir şey yok.İnsanlara oldukça alışmışlar.Biraz dinlendikten sonra zirveye doğru zorlu bir tırmanışa geçiyorum.Yürürken dikkat etmek de fayda var çünkü yürüyüş yolundaki kayalar  her an bir başkasının dikkatsiz davranışı sonucu düşebilir.

Bulgaristan rila dağı
Bulgaristan milli park rila
Bulgaristan gezilecek yerler

Zirveye  çıkmak yaklaşık 3 saatimi aldı. İnsan zirveden göllere doğru bakınca bütün yorgunluğu gidiyor.Hazır buraya kadar gelmişken keşke çadır ve olta getirerek en az 1 gece konaklayıp gölde balık tutsaydım diye içimden geçirdim.

Bulgaristan rila dağı milli parkı
Bulgaristan yedigöller
Bulgaristan rila

Zirveden aşağıya doğru baktınızda geniş bir düzlükte beyaz noktalarla çizilmiş geniş kalkalar gözüküyor.Direk aklıma ‘’Signs’’ filmi geliyor.Aslında yukarı çıkarken yanından geçtik fakat fark etmez gerçekten zor.Yanımda bulunan birilerine sorduğumda her sene burada yapılan White BrotherHood üyeleri tarafında yapıldığını ve burada ayin yaptıklarını söyleyince şaşırmadım.

Bulgaristan yedigöller

White Brotherhood üyelerinden ve ayinlerinde daha sonra detaylı olarak bahsedeceğim.

Rila dağında  sadece görülecek yer  göller ile sınırlı değil.Rila dağlarının diğer sırtında yer alan  1335 yılında inşa edilen Bulgaristan’ın en ünlü manastırı olanı Rila Manastırına zirveye kadar çıkmışken yola devam ederek  ulaşabiliyorsunuz.Birçok kişi bu şekilde yoluna devam ediyormuş.Benim önceden bilgim olmadığı için bunu gerçekleştiremedim ama yapmayı çok isterdim.Patika boyunca size yolu gösteren işaretli taşlarda bulunmakta.

Rila manastarına nasıl gidilir

Güneşin etkilisini yitirmesiyle hava soğuma başlıyor.Hızlıca dönüş yoluna koyuluyorum.Yokuş aşağı olduğu içim inmesi çıkmasından daha kolay.Teleferik belli bir saatte kapanıyor,sadece tek yön bilet aldığım için teleferiğe kadar yürüdükten sonra yolun geri kalanını da yaya yapacağım,yolum baya uzun yani.Teleferiğe kadar gelince görevli çabuk bin son sefer daha sonra binemezsin biletin olsa da deyince.Bende sesimi çıkarmadan biletsiz biniyorum.O kadar yolu yürümekten kurtuldum en azında.

Sofya’dan Dupnisa’ya nasıl gidilir

 1. Otobüs

Sofya Otogarından sabah 06:10 itibaren Dupnisa’ya otobüsler kalkmakta.Yolculuk yaklaşık 2 saat sürmekte.Yolda çok fazla yere uğradıkları için biraz uzun sürüyor.Sabah erken başlayan minibüs seferleri her 15 dk bir hareket etmektedir.Minibüslere ücreti ise 10 levadır.

 1. Tren

Eğer Otobüsle değil de değişiklik olsun diyorsanız treni tercih edebilirsiniz.Otogarın hemen yan tarafında yer alan tren istasyonundan Dupnisa biletiniz alabilirsiniz.Günde 9 tren seferi bulunmaktadır.Yolculuk tercih ettiğiniz trene göre 2 saat 30 dk ile 1 saat 40 dk arasında değişmektedir.İlk tren seferi 5:20 hareket ediyor.Tren biletinin ücreti de 5,20 levadır.

Dupnisa – Sapareva Banya Arası Ulaşım

Dupnisa Rila dağına 30 km uzaklıkta.Dupnisa’ya geldikten sonra Rila dağına doğru yola koyulabiliriz.Dupnisa’dan en yakın kasaba olan Sapareva Banya kasabasına gideceğiz.Dupnisa’dan her 30 dk bir belediyenin otobüsü hareke ediyor.Biletin fiyatı hakkında bilgim yok ama 2-3 leva bir şey olacağınız tahmin ediyorum daha fazla değildir.Buradan sonra Rila dağına çıkan teleferikle kadar yürüyebilirsiniz.Normal bir yürüme ile teleferiklere ulaşmanız 2 saatinizi alabilir.

Bulgaristan da gezilecek yerler

Sapareva Banya’dan – Teleferiğe Ulaşım

Teleferiklere kadar yürümek istemiyorsanız ki çoğu kişi yürümeyi tercih ettiği için ancak belli saatlerde toplu taşıma mevcut. Bileti ücreti tek yön 2.80 levadır.

 • Giriş Hareket Saatleri;
 • 09:00 – 11 :00 – 13:30 – 15:30 – 18:30
 • Dönüş Hareket Saatleri ;
 • 12:00 – 14:00 – 15:00 – 17:10 – 19:20

 Rila Dağı Teleferik Fiyatları ve Çalışma Saatleri

Teleferik’e kadar ulaştıktan sonra tercih size kalmış,isterseniz teleferikle isterseniz de patika yolu tercih edebilirsiniz.Ben gittiğimde tek yön teleferik bileti almıştım.Yukarı çıkarken teleferik kullanıp aşağı inerken de yürüme gelecekti.İsterseniz sizde bu şekilde tercih edebilirsiniz.

Haftanın Her günü : 9.00 – 16.30

Tek yön: 10 Leva

Çift yön: 18 Leva

Bulgaristan rila dağı teleferik ücretleri

Rila Dağında Konaklama

Rila Dağı Milli Parkındaki tek konaklama yeri Rilski Ezera Hut tesis 2135 metre yükseklikte yer alıyor.Teleferikten indikten sonra direk oteli zaten görüyorsunuz.İsterseniz otelin cafesinde soluklanabilirsenizde.Tesis çok yoğun olduğundan önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.Otelin fiyatları da ortalama 40-60 Leva arasında değişmektedir.

Rila dağı konaklama

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım  @around.together

Facebook Seyahat Sayfam  Aroundtogether Facebook Sayfası 

Seyahat Videolarımı izlemek için Youtube Kanalımı ziyaret edebilirsiniz. → Youtube

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

2 Yorum

 • Serdar Cihan Cesur Yanıtla

  20/06/2017, 11:11

  Nisan ayinda gidipte kar nedeniyle gorememistim golleri :)

  • Emir Aşkın Yanıtla

   23/06/2017, 22:43

   Yüksek bir rakımda olduğu için Nisan ve Mayıs aylarında ziyaret pek mümkün olmuyor maalesef. Bir sonraki sefer insallah ziyaret fırsatın olur.

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register