| Uman Şehri, Ukrayna

Uman Şehri, Ukrayna

Uman Gezi Rehberi

Güzel bir uykudan sonra güne Kiev’deki son günüme merhaba diyorum.Kahvaltı yaptıktan sonra otelden ayrılma vakti geliyor.Metroya binerek Uman’a giden otobüs terminalie ulaşıcam.Kiev’deki ulaşım oldukça ucuz.Biletiniz bizdeki gibi makinadan kendiniz alabilirsiniz.Bilet alırken yanınızda bozuk para olmasında fayda var.Metro biletleri 2 grivni ve makinalar en büyük para olarak 5 grivniyi kabul ediyor.Metroyla Otogar ulaşıp Uman’a 65 grivni vereke otobüs bileti alıyorum.Otobüsün kalkmasına yaklaşık 15-20 dk otobüs var.Otobüs çok konforlu olmasada kötüde değil.Yollar için ise aynı şeyi söyleyemeceğim, berbat gerçekten.Daha Kiev’den çıkmamış olmamıza rağmen her yer çukur .Yolda zigzag çizerek gitmeye çalışsakda çukurlara girmekten kurtulamıyoruz.Yolla 2 defa 5 dklık mola veriyor.Mola yerinde tuvalet 5 grivni isteyenler özellikle kamyon tır soförleri için olsa gerek duş kabinleride var.25 grivni  vererek duş alma imkanınızda mevcut.

Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonunda, Uman şehir merkezinde iniyoruz. Kiev’den Odesa’ya geçmeden önce Uman şehrinde arkadaşımı ziyaret edip onlarda kalacağım. Olga ailesiyla yaşıyor ve ailesinin yanına  gitmeden önce pasta şarap falan alıp evlerine doğru gidiyoruz. Ailesi yemeğe bekliyor. Uman aslında küçük bir şehir ve görülecek çok fazla yeri yok aslında. Şehirde güzel bir Üniversite vede oldukça bakımlı düzenli ve büyük bir park yer alıyor. Sofienski parkı var.Uman şehrinde daha çok Ukrayna’da insanların nasıl yaşadığını yakından görme fırsatım olacak.

Marketten bir şeyler aldıktan sonra otobüse binerek evin  geçiyoruz. Olga’nın ailesi benim geleceğini bildiği için Babası ve komşuları kapının önünde mangal yapıyorlar. Ben domuz yemediğim düşündükleri içinde tavuk almışlar. Kapıda ayak üstü tanışıp yukarı çıkıyorum. Ailesi ve komşuları çok cana yakın. Direk yemeğe geçiyoruz, içtikçe muhabbette koyulaşıyor. Türkiye ile alakalı  merak ettikleri her şeyi soruyorlar. Yaşam şartlarının nasıl olduğunu ve Türkiye’nin çok güzel olduğunu da ekliyorlar. Bende aklıma gelen merak ettiğim şeyleri soruyorum. Saatlerce uzun uzun konuşuyoruz. Ailesi özellikle ben geleceğim diye yaptıkları Borsh çorbası yapmışlar. Genellikle domuz etinde yapılıyor, fakat bana özel tavuktan yaptıkları çorbada oldukça lezzetliydi.

Uman Gezi Rehberi

Olga’nın ailesi küçük bir kasabada yaşayan kendi  yağında kavrulan mutlu bir aile. 1980 yılında Komünist rejim  zamanında yapılan devletin ücretsiz verdiği evde yaşıyorlar. 1 salon 1 yatak odası mutfak ve banyo. Anne ve Babası salonda gündüz oturuyor gecede salondaki koltuğu açarak yatıyor.

Ukrayna’da hayatın çok zor olduğunu 3 kişi çalıştıkları halde geçimin ne kadar zor olduğunundan bahsediyorlar. Olga üniversitede Ekonomi okumuş bir Gıda fabrikasında muhasebeye bakıyor. Aldığı maaş  ise oldukça düşük 240 dolar civarında. Annesi de aynı fabrikada çalışmakta. Ama bu insanların kocaman sevgi dolu yürekleri var. Hayatımda ilk kez gördüğüm bir ailenin yanında sanki kendi evimdeymiş gibi hissediyorum.

Uman Gezi Rehberi

Odessa Gezi Notlarımı Okumak için Tıklayın

Sabah kahvaltı yaptıktan sonra şehri gezmek için çıkıyoruz ilk durak şehirdeki Üniversite ve Sofiyivsky parkını gezmek. Sofiyivsky Parkı 179 hektar üzerine kurulmuş bir Arboretumdur. (Bir çeşit Botanik bahçe türü)  Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisinin bilimsel araştırma enstitüsüdür. Park, Kamianka Nehri yakınlarında, Uman Şehri’nin kuzey kesiminde yer almaktadır. Parkın bazı alanları bir İngiliz bahçesini andırıyor. Bugün park, yılda 500.000 ziyaretçinin ziyaret ettiği popüler bir alanıdır.
Sofiyivka, 19. yüzyılın başlarında dünya bahçe tasarımının doğal bir dönüm noktasıdır. Parkta, taksonomi (bataklık selvisi), Weymouth Çamı, lale ağacı, platanoz, ginkgo ve diğerleri olmak üzere 2000’den fazla ağaç türü (yerel ve egzotik) yer almaktadır.

Uman Gezi Rehberi
Uman Gezi Rehberi

Şehir merkezinden saat 14.40 da Odessa’ya giden otobüse 90 grivni verip bilet alıyorum. Yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor vede yol boyunca otobüste çay kahve su ücretsiz. Ukrayna’da 3. durağım olacak Odessa şehrinde beni neler bekliyor. :)))

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım @around.together

Facebook Seyahat Sayfam Aroundtogether Facebook Sayfası

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

2 Yorum

 • Bülent Yanıtla

  13/01/2017, 22:07

  Valla bende merakla bekliyorum Emir bey :) paylaşımlarınızı sürekli takip ediyor ve yeni gezi yazılarınızı dört gözle beklemekteyim.

  • Emir Aşkın Güvendi Yanıtla

   13/01/2017, 22:18

   Teşekkürler ederim zaman ayırıp yazılarımı okuduğunuz için :)
   Sağlıcakla kalın!!

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register