| Savaş zamanı Ukrayna’ya gitmek:Kiev

Savaş zamanı Ukrayna’ya gitmek:Kiev

Savaş zamani Ukrayna'ya Gitmek Kiev

Kiev’i ziyaretim tam da Ukrayna’da hükümete karşı yapılan protestoların gerçekleştiği zamana denk geldi.Önce gitmesem mi diye düşünsem de sonrasında gitmeye karar verdim.Peki Ukrayna’da neler oldu.Bilmeyenler için yazımdan önce kısaca bahsetme isterim.Ukrayna’da Kasım 2013’te Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç‘e karşı büyük bir protesto başladı. Sebebi Ukrayna hükümetinin Avrupa Birliği ile anlaşma imzalamak yerine, Rusya ile ilişkilerini güçlendirmek istemesiydi. Avrupa Birliği yanlısı Ukraynalılar ise bu meydanda toplanarak büyük bir protesto başlattılar.

Göstericiler devlet binaları işgal etti ve hükümet bu konuda yasa çıkarttı. Çıkan yasa (tüm tutukluların serbest bırakılması ve şartları) ortamı yumuşatmaya yetmedi ve gösteriler 2014 Ocak ayında giderek şiddetlendi. Gösteriler sırasında çok sayıda ölen ve yaralanan insan oldu.Sonuç olarak Rus yanlıları Ukrayna’nın doğusunda ki bölgeleri işgal etti ve Kırım Rusya’ya bağlandı.Bende tam bu olaylarım ortasında 10 günlük Ukrayna gezimi gerçekleştirdim.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Savaş zamanı ukrayna'ya Gitmek,Kiev

28 mart Cuma günü saat 11:00 de Kiev havalanına iniyorum.Pasaport kontrolünden hiçbir soru sorulmadan geçtikten sonra Olga’nın gelmesini bekliyorum.Beni havaalanında karşılayacak.Onu beklerken 10 dolar bozdurup bişeyler atıştıyorum.Havalimanında 1 dolar 10.60 grivni’den bozdurdum.Arkadaşım taksiyle  gelip beni alıyor ve Bookingden ayırttığım otele gitmek üzere en yakın metro istasyonun gidiyoruz.Ukrayna’da taksimetre pek kullanılmıyo.Binmeden önce gitmen istediğiniz yeri söylerek fiyat sormak gerekli.Havalimanından hareket eden taksiden tren istasyonunda 75 grivni ödeyerek iniyoruz.Buradan Metroya binip M1 hattıyla otele doğru yola çıkıyoruz.Metroyla ulaşım çok ucuz 2 grivni.Yer ayırttığım Otel oldukça büyük bir apartmanda yer alan.Apartmanda çeşitli katlardaki daireleri var.2 gece için 800 grivni ödüyorum yaklaşık 70 dolar felan ediyor.Eşyalarımı otele bıraktıktan sonra şehri gezmek için sokağa çıkıyoruz.Aslında gittiğim ülkelerde CS’den kalacak yer veya şehri gezdirecek birileri arıyorum fakat bu sefer CS’den şehri gezdirebilecek birisine ihtiyaç duymadım,çünkü arkadaşım bana şehri gezdireceği için gerek yoktu.Metroya binip Kiev şehir merkezine gidiyoruz.

Maidan Nezalezhnosti ( Bağımsızlık Meydanı )

Sonra zamanlarda Televizyonlarda gördüğümüz Kiev’in ve Ukrayna’nın ana meydanı. Meydanın simgesi “özgürlük” anıtı, Kiev’e gelen turistlerin fotoğraf çektirmek için seçtikleri başlıca anıtlardan olan meydanı tam bir savaş alanı her yerde barikatlar var.Meydana bağlı caddede araba lastikleri,çöp kontreynırları,kum çuvalları yığılmış durulma hatta mancınık bile gördüm.Caddelerde kurulan çadırlar halen duruyor.Nöbet tutan insanlar halen bu çadırlarda konaklıyor,yemeği yiyip ısınmaya çalışıyorlar.

Savaş zamanı ukrayna'ya Gitmek,Kiev

Sokakta biraz yürüdükten sonra Olga arkadaşı Saşa ile buluyoruz.Saşa arabasıyla bizi şehirde gezdirdikten sonra bişeyler yememiz için bir yere otuyoruz.Self-servis olan Ukraina yemeklerini tadabileceğimiz bir restauranta oturuyoruz.İstediğiniz herşeyde alıyorsun.Borsh yemek istiyorum ama domuz etinden yapılmış o yüzden şimdilik tatma imkanım olmadı.Yemeğimizi yedikten sonra Saşa arabayı park edip tren istasyona gidiyoruz Saşa Kiev’e yakın bi yerde yaşıyor.İş yerine trenle gidiş geliş yapıyormuş onu tren vaktini beklerken tren istasyonunu geziyorum gerçekten muazzam.Hava soğuk rüzgarda fena, sıcak bişeyler içmek istiyorum.Tren garının hemen dışarında yer alan stand da çay 5 grivni essperso 10 grivni Saşa yolcu ettikten sonra metroya binip otele dönüyorum.Yarın Şehri gezmeye devam…

Kiev gezi rehberi
Kiev gezi rehberi

Hryshko Botanik Parkı

Sabah kahvaltı yaptıktan sonra ilk durak Hryshko Botanik Parkına gidiyoruz.Parkın girişini biraz zorda olsa buluyoruz.Kış olduğu için rengarek çicekler felan yok doğal olarak.Botanik parkı oldukça büyük bi alana kurulmuş.Parkın içinde birde egzotik bahçe diye ayrı birbölüm var.Botanik parkına girişte egzotik bahçesinin broşürünü vermişlerdi.Giriş 40 grivni normalde 5 grivni indirim yapıyorlar.İçerisi gerçekten  doğal ortam oluşturmuşlar.Gelmişken buraya girelim bari deyip bilet alıyoruz.Kapıdan içeri girer girmez içerisnin sıcak havanı insanı ısıtıyor.Bahçe oldukça farkı Kuşlar yılanlar kelebekler kaplumbağalar ne ararsanız var desem yeridir.

Botanik Park Giriş Ücreti: 20 Grivni
Çalışma Saatleri: 08:30-21:00
Adres:  Timiryazev Boulevard, 1, Kyiv, Ukrayna, 01014

Savaş zamanı ukrayna'ya Gitmek,Kiev

Andryevskiy Katedrali

Botanik bahçeden çıkınca taksiye atlayıp Andryevskiy Katedrali doğru yol alıyoruz. Andryevskiy katedraline çıkan yokuşta  inip kiliseye doğru yürüyoruz.Katedral o kadar gösterişli ki insan daha içerisine girmeden hayran kalıyor.Katedrali 1747-1754’te, İtalyan mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından bir tasarıma inşa edildi. Katedralin tam karşısında güzel bir yemek yediktren sonra hediyelik eşya bakıyorum.Hediyelik eşya yatan yerle c adde boyunca devam ediyor.Bişeyler almak isterseniz gönül rahatlığıyla pazarlık edebilirsiniz.Caddenin sonunda çok güzel çikolatalar kahveler yapan cafe var ismi Lviv Handmade Chocolate oturup bişeyler yiyip içiyoruz.

Adres: Andriivs’kyi descent, 23, Kyiv, Ukrayna, 04070

Kiev gezi rehberi
Savaş zamanı ukrayna'ya Gitmek,Kiev

Mihaylovskaya Manastırı

Kafeden çıktıktan sonra yola devam ediyoruz.Bir sonraki durağımız Mihaylovskaya Meydanı’nda, Sofiyskaya Manastırı’nın karşısında yer alan manastır, altın kaplama kubbeleri, Ukrayna barok tarzdaki mimarisi ile görenleri hayran bırakan Mihaylovskaya Manastırı. 1713 yılında inşa edilen manastırın bir bölümü 1930 yılında yıkılsada,1990 yılında yeniden inşa edilmiş.

Manastırı gezdikten sonra  manastırın kulesine çıkıyoruz 8 grivni vererek çıkıyoruz.Şansımaza yeni başlayacan çan çalma törenine denk geliyoruz.Manastırda görevli 2 kişi değişik büyüklükte ve  küçüklükte yaklaşık 40-50 çanı elleriyle çalıyorlar.Manastırı gezdikten sonra Kiev sokaklarında gezme vakti.

Manastırdan çıktıkran sonra  ziyaret edebileceğiz bir diğer yer ise Kukla tiyatrosu.Bizim şansımıza o gün tiyatro gösterisi mevcur değildi.Tiyatro binasının hemen arkasında birde müze yer almakta.Su müzesi  her gün saat 17.00 kadar açık.Biz geç gittiğimiz için içeri giremedik ama çok ilginç bir müze olduğunu ögrendim.İlginizi çekerse gidersiniz.

Savaş zamanı ukrayna'ya Gitmek,Kiev

Mariinsky Parkı

Biraz dinlemek vede Kiev’i  izlemek için ziyaret edilmesi gereken oldukça büyük ve temiz bir park.1874 yılında kurulan parkı ismi uzun süre “Tsarsky” olarak anılmış.Daha sonrasında Mariinsky Park’a devrimin ardından yakınındaki saraydan esinlenilerek şu anki adı verilmiş. Sakin atmosferiyle yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için ideal. Üstelik parkta yürürken çeşitli dönemlerde gerçekleşen önemli olaylara adanmış anıtları ve bu olaylarda ölen kişilerin defnedildikleri mezarlıkları ziyaret edebilirsiniz.Park’ta dolaştıktan sonra  Aşk köprüsünden geçiliyoruz.Birçok kişi köprüye isimlerinin yazılı olduğu kilitlerde taktıkları için bu isimle anılıyor.

Havada soğuk olduğundan kapalı bir mekana kendimizi atmalız lazım,hafiften karnımızda açıktı zaten.Ne yiyekim diye düşünürken Suşi reklamı görüyoruz.Kievde hatta bütün Ukrayna’da Susi çok fazla terch ediliyorHer restauranta kesinlikle Suşi menüsü var.Bizde Arbaski meydanındaki 3 katlı mekanda Suşi yiyoruz.Dahalı değil 2 kişi 230 grivni felan ödüyoruz.Saat geç oldu eve dönme vakit yarın sabah Kiev’e 2. 5 saat uzaklıktaki Uman’a geçiyorum.

Kiev gezi rehberi
Savaş zamanı ukrayna'ya Gitmek,Kiev

Ukrayna’da yapmış olduğum diğer gezilerime dair yazıları okuyarak devam edebilirsiniz ;

KISA KISA UKRAYNA NOTLARI

UMAN GEZİ NOTLARIM
ODESSA GEZİ NOTLARIM
LVİV GEZİ NOTLARIM

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım @around.together

Facebook Seyahat Sayfam Aroundtogether Facebook Sayfası

Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın204 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register