| Abant Milli Parkı

Abant Milli Parkı

Bolu Abant

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Milli parklarından birisi olan  Abant Tabiat Parkı şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin buluşma noktası. Ankara’ya 2 saat, İstanbul’a 3 saat uzaklıktadır.

Abant Tabiat Parkı’nda en çok etkileyen noktalardan biri Abant Gölü.Abant Dağları üzerinde oluşan, krater ve birikinti gölü olan Abant Gölü, 125 hektar genişliği ve yaklaşık 6,5 km’lik çevresi ile doğa severlerin tatil için tercih ettiği,yürüyüş yaptığı ve dinlendiği, ziyaret edilen yerlerinden.  Park alanında 1400 m. den 1700 m. ye kadar yükseklikte olan birçok tepe vardır.Bu tepelerin eğilimi 10-45 arasında.Trekking yapmak ve çadır kurmak isteyenler için oldukça elverişli bir Tabiat parkı.

Abant Tabiat Parkı her mevsim ayrı güzelliklere sahip.İster kış aylarında ,istersenizde yazın ziyaret etmeye uygun.Bende havaların güzel gittiği Şubat ayında ziyaret etmeye kadar verdim.

Abant Tabiat Parkına Giriş Ücretleri

  • Yaya Girişi: 4 TL
  • Motorsiklet: 6 TL
  • Otomobil: 12 TL
  • Çadır Yeri 18 TL

Abant’ta Yapılacak Aktiviteler

Tabiat Parkında birçok Aktivite yapabilirsiniz.Gölün etrafında yürüme,Trekking,Olta balıkçığı ve Kamp yapmak,Ata binmek,Faytonla gezmek bunlarda sadece bazıları.Eğer benim gibi kış aylarında Tabiat Parkını ziyaret ederseniz yapılan parkurlarda kayabilirsiniz.

1.Fayton Turu
Gölün çevresinde Fayton ile turlayabilirsiniz.Yaklaşık yarım saat süren bu turla yeşilin her tonunu görebilir.İstediğiniz yerde Fotoğraf molaları verip, doğayla baş başa kalabilirsiniz.

2.Ata Binmek
Fayton’la gezmek istemem derseniz,Ata binmek tam size göre.Gölün etrafında farklı noktalarda Ata binmek için yerler bulunmakta.Ata binerken fotoğraf çekinmeyi unutmayın.

3.Trekking
Göl çevresinde  1400 m. den 1700 m. ye kadar yükseklikte olan birçok tepe vardır.Tepelerin eğilimi 10-45 arasında ve Trekking için oldukça uygun rotalar mevcut.Size uygun bu rotalardan birini seçerek bol oksijenli ve yeşilin binbir tonu içerisinde Trekkinginizi gerçekleştirmek mümkün.Yorulduğunuz anda bir ağacın altında mola verebilirsiniz.

4.Göl Çevresinde Yürüyüş

Şehrin stresinden gürültüsünden uzaklaştığınızı anlayabileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Abant Tabiat Parkı. Sizde benim gibi göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz.Doğa ile iç içe olmak, stresten uzaklaşıp,enerji toplamak için ideal bir aktiviteye.Göl etrafındaki 7 km parkuru yaklaşık 1.5 saatte yürüyerek gezebilirsiniz.Yorulduğunuz anlarda göl çevrensinde yer alan yerlerde dinlenebilir veya bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

5.Bisiklet Kiralamak

Tabiat Parkının hemen girişinde bulunan ofisten Bisiklet kiralayarak park etrafını dolaşmanız mümkün.Bisiklet kiralamak isterseniz en az 1 saat kiralamanız lazım.Bisikleti teslim saati 15 dk’dan fazla gecikirseniz  extra 2 saatlik ücret ücret ödemek zorundasınız.

Bisiklet Kiralama ve Hasar Ücretleri

  • 1 Saatlik Kiralama 10 TL
  • Zincir Kırılması 20 TL
  • Pedal (Göbek) Hasarı 15 TL
  • Fren Hasarı 10 TL
  • Jant Hasarı 20 TL
  • Lastik Tamiri 15 TL

6.Tanıtım Ofisiniz Ziyareti
Bolu Abant Milli Parkına giriş yaptığınız karşınıza çıkan ilk binadır.Milli Park’a gezmeye başlamadan önce bilgi alabileceğiniz,bölgeye yaşayan yabani hayvanların doldurulmuş hallerini görebilirsiniz.Ofisinin terasında dinlenmek için ideal bir yer.

7.Göl Kıyısında Yemek Yiyin

Abant Gölü’ne kadar gelmişken, göl kıyısında yer alan  kafelerde ya da restaurantlarda oturup, bir şeyler yeyip içmeden ayrılmak olmaz.Yada isterseniz izin verilen yerlerde mangalınızı yapıp ,keyif çayınızı yudumlayabilirsiniz.

8.Köy Pazarından Alışveriş Yapın
Gölün girişinde kurulan pazarda  çevre köylerde ürettiği doğal ürünleri bulabilirsiniz.Eve dönmeden önce mutlaka uğranılması gereken bir yer. Tarhanadan bala, peynirden fındığa kadar geniş bir yelpazede sunulan organik ürünlerden satın alabilirsiniz.

huzurun adresi bolu abant

Abant’a Ulaşım
Ankara – İstanbul D-100 Karayolunun ve TEM otoyolunun 203. Km.sinden ayrılan 22 km.lik asfalt yol ile ulaşılmaktadır.Eğer özel aracınız yoksa merkezden kalkan 22 nolu belediye otobüsü ile Abant Tabiat Parkına ulaşabilirsiniz.

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım @around.together

Facebook Seyahat Sayfam Aroundtogether Facebook Sayfası

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register