| Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mencilis Mağarası

Bulak mağarası fotoğrafı

Safranbolu şehrini ziyaret edipte Türkiye’nin en büyük 4. Mağarası Bulak Mencilis’i gezmeden şehirden ayrılmak olmazdı. Safranbolu aslında oldukça ilginç bir yer, şehirde sadece tarihi Osmanlı konakları yer almıyor. Kanyonlar, Mağaralar, Su kemerleri ne ararsanız var bu şehirde.

Safranbolu ilçesinin kuzeyinde bulunan Bulak Köyü’nün yakınlarında bulunan mağaranın toplam uzunluğu 6042 metredir. Birbirine bağlı 3 kattan oluşmuştur. Ana galerinin içinde bir yer altı nehri bulunmakta. Fakat buraya ziyaret etmek için Kültür Bakanlığından izin almanız ve gerekli ekipmanlara sahip olmanız gerekmektedir.

Sarkık, dikit, sütun ve duvar damlataş oluşumları oldukça zengin olan Bulak Mağarası 12. yüzyılda korunma amaçlı kullanılmış. Türkiye’nin en uzun 4. mağarasının ziyarete açık bölümü sadece 400 metredir.[/vc_column_text]

Türkiyede ki en uzun mağaralar
Türkiyede ki en uzun mağaralar
[/vc_column][/vc_row]

Mağarayı ziyaret ettiğinizde insan büyüleniyor, doğa insanoğluna hayal edecek fazla bir şey bırakmamış. Birbiriyle bağlantılı 3 girişi olan mağaranın ziyarete açık olmayan bölümünden bir şelale ve iki ayrı göl bulunmaktadır.  Mağaranın içinde akan nehir, 15 metrelik bu şelaleden dökülerek yeraltına karışmaktadır. Tabi biz bölümleri göremiyoruz, ama gezdiğiniz bölümler bile insanın ağzını açık bırakıyor.

 

Kayalık bir vadinin içinde bulunan Bulak Mağarası’nın girişine ulaşmak için yaklaşık 130 basamaklı merdiveni tırmanmanız gerekiyor. Mağara uzun bir koridor şeklinde ve siz mağaranın içinde yer alan platform üzerinde yürüyorsunuz. Mağaranın girişinden biraz alçak fakat 20 metre falan ilerledikten sonra yükseklik birden 20-25 metreye ulaşıyor.  Birçok yer karanlık ve zemin ıslak olduğundan yürürken dikkatli olmakta fayda var. Yoksa düşmek içten bile değil.

Mağara içerisindeki sıcaklık yaz ve kış + 15 derece’dir. Aynı zamanda mağaranın nefes darlığı, astım ve bronşit hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

safranbolu gezilecek yerler

Mağaranın bir kolu Bizans ve Osmanlılar zamaında, şehir merkezine giden su yolunun kaynağı olmuştur. Ayrıca çevredeki mağaralardan temin edilen küfünk taşının Safranbolu evlerinden baca yapımında kullanıldığı bilinmektedir.

Ziyaret Saatleri: 08.30- 21.00 ( Kış aylarında daha erken kapanabilir)

Giriş Ücreti: Öğrenci 3 TL, Tam 5 TL

Karabük gezilecek yerler

Bulak Mağarası’na Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bulak Mencilis Mağarası, Karabük’e bağlı Safranbolu ilçesinin Bulak Köyü sınırında yer alıyor. Manastır Tepe ile Mağara Deresi’nin başlangıç noktasında bulunan mağara, Safranbolu ilçe merkezine 8 kilometre kadar uzaklıkta. Özel aracınız yoksa ise Eski Çarşı’dan her gün kalkan otobüsler ile ulaşım sağlanabilir.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register