| Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağı Milli Parkı

kastamonu ılgaz dağı

Ilgaz Milli Parkı

Kastamonu şehir merkezini gezdikten sonra geceyi geçirecek olduğum Ilgaz Milli parkına doğru hareket ediyorum. Yollar oldukça rahat, bu güzergah üzerinde seyahat eden fazla araçta olmadığı için yollar sakin. Ilgaz Milli Parkı levhanı gördükten sonra yaklaşık 10 dk süren virajlı ama asfalt yolu giriyorum. Milli Park içerisinde isterseniz çadır kurabiliyorsunuz, bende geceyi burada kuracağım çadır da geçireceğim. Girişteki görevliye çadır kurmak istediğimi, ücretin ne kadar olduğu sordum. Sağ olsun kendisi sadece Milli parka araçla giriş ücreti aldı. Çadır kurmak için ekstra bir ücret ödemedim.

Milli parka giriş yaptıktan sonra aracı park edip biraz etrafta gezdikten sonra çadır için en uygun yer olan yeri bulmaya çalışıyorum. Zaten her yer boş, suya ve tuvalete yakın olan yere çadırı kurdum.

ılgaz dağı kayak merkezi
Çadırımı kurduktan sonra normalde kayak pisti olan tepeye çıkıp etrafı gez atmaya başlıyorum. Milli park içerinde yürüyüş rotaları mevcut, bazı noktalarda yol güzergahlarını gösteren levhalar yer alıyor. Ben uzun soluklu bir yürüyüşe çıkmak istemediğim için 2 saat falan etraf da yürüyüp, biraz da Drone ile çekimler yaptıktan sonra çadırın olduğu yere geri dönüyorum.

Ilgaz Dağında 4-5 tane tesis bulunuyor. Oldukça lüks villaların olduğu otelde mevcut, fiyatları hakkında bilgim yok ama internetten rahatlıkla bilgiye ulaşılabilir. Milli Park içerisinde Kara Kuvvetlerinin tesisleri de yer aldığından genelde askeri personeller ve aileleri ziyaret ediyor. Ben gittiğimde birçok askeriye emeklisi ve ailesi milli park da geziyordu. Bunun dışında birkaç devlet kurunun daha tesisi var

ılgaz dağı otelleri
Çadır kurduktan sonra milli park da yer alan Jandarma’ya kimlik bilgilerinizi vermeniz gerekiyormuş. Ben giriş yaparken böyle bir bilgi kimse vermedi ama orada sohbet ettiğim otel çalışanı, gece ormanda gezmemem, ayıların bazen otelin arkasına kadar geldiğini söyledi ve gece burada çadır kurup konaklayacağımı jandarmaya bildirmediysen bildirmemi söyledi. Akşam hava kararınca Mobese kameralarından milli park içerisinde çadır kuran olup olmadığını kontrol ediyorlarmış. Konaklama için bilgilerimi bildirmeyenler için kendileri gelip kimlik bilgilerini istiyorlarmış, onlar gelmeden sen söyle istersen deyince, hemen yakında yer alan Jandarma binasına gidip, geceyi burada geçireceğimi söyledim. Boş bir kağıda verip ismini falan yaz, gece de çok uzaklara gidip kaybolmayın, ateş yakarsan da dikkat et şeklinde kısa bir konuşma sonrasında binadan ayrıldım.

Akşam yemeği için bir şeyler hazırlayıp, çayımı demleyip içtikten sonra çadırıma giriyorum. Ağustos ayı olmasına rağmen hava oldukça soğuk. Uyku tulumum ve çadırım oldukça iyi, geceyi çok rahat üşümeden geçirdim. Her ikisi de Husky marka, kullandığım çadır ekipmanlarını detaylı olarak yazacağım, göz atabilirsiniz.

ılgaz dağı milli parkı
Ilgaz Milli Parkının Sunduğu İmkanlar;

Milli park içerisindeki en yaygın faaliyetler herkesin bildiği gibi Kayak ve Snowboard. Bu iki faaliyet dışında yaz, kış piknik yapabilir, doğa yürüyüşüne çıkıp, yaban hayatı ve kuşları gözlemleyebilirsiniz.

Alan çoğunlukla kış aylarında ziyaret edilmektedir. Ilgaz Dağı’nda ortalama 4,5 ay süre ile kış sporları yapılmaktadır. Kayak için en uyun zaman 1 Aralık-15 Nisan tarihleri arasıdır. Park alanı içerisinde yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek isteyen ziyaretçiler içinde yaklaşık 13 km uzunluğunda yürüyüş parkuru bulunmaktadır.

 • Kayak Pisti
 • Çadırlı Kampçılık
 • Koşu, Bisiklet ve Orman Yolları
 • Piknik Alanları
 • Seyir Terası ve Telesiyej
 • Orman
 • Konaklama Tesisleri
ılgaz dağı kayak merkezi
Ilgaz Milli Parkında Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 1. Yaban hayvanları ile karşılaşabilirsiniz.
 2. Ağaç devrilmesi ve dal düşmesi gibi olaylar olabilir.
 3. Yaban hayvanları ile karşılaşmamak için gezerken sessiz yürümeyiniz
 4. Gün batımından sonra orman için girmeyin.
 5. Bilmediğini bitkileri veya mantarları yemeyiniz.
 6. Her türlü duruma karşı tedbirli olun.

Ilgaz Milli Parkına Giriş Ücretleri

 1. Şahıs: 4 TL
 2. Bisiklet: 4 TL
 3. Motosiklet ve ATV: 8 TL
 4. Otomobil: 12 TL
 5. Midibüs: 45 TL
 6. Otobüs: 60 TL
 7. Çadırlı Kamp: 25 TL
lgaz Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Ilgaz Milli Parkı, Kastamonu ile Çankırı illerinin sınırında bulunmakta olup, 2850 metre rakımdadır. Kastamonu il merkezine 45 km, uzaklıkta yer almaktadır. Ilgaz Milli parkına, Kastamonu havalimanı üzerinden ulaşmak mümkündür. Havalimanı ile Ilgaz Milli park arası 40 km. mesafededir. Bunun dışından Kastamonu şehir merkezinden yer alan seyahat acenteleri tarafından düzenlenen turlar ile ulaşma şansıda bulunmaktadır. Özel araçları ile gelenler için, milli park içerinde özel otopark alanları da yer almaktadır.

Ilgaz Milli parkı İstanbul’a 485 km, Ankara’ya 220 km, Samsun’a ise 315 km uzaklıkta yer almaktadır.

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register