| Şahinkaya Kanyonu, Vezirköprü

Şahinkaya Kanyonu, Vezirköprü

milli parklar

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yer alan Şahinkaya Kanyonu Altınkaya Barajı üzerinde yer alıyor. Samsun’da yaşayan birisi olarak biraz ters bir notlara olan kanyona 2017 yılına kadar maalesef ziyaret etme fırsatım olmamıştı. Samsun Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları ve Samsunum 3 gemisini hizmete sokmasıyla biraz olsun kanyon turizme kazandırıldı. Kanyonda henüz turistik bir tesis yer almıyor, yoğun dönemlerde ise otopark sıkıntısı baş gösterebilir. Tuvalet olmaması ise oldukça sıkıntılı saatler geçirmenize sebep olabilir.

Instagram hesabımı takip edin –> @around.together

Şahinkaya Kanyonuna 2 farklı yerden hareket eden tekneler ile gezebilirsiniz. Samsunum 3 gemisiyle yaklaşık 2 saat süren bir gezi yapıyorsunuz. Diğer yerden kalkan tekne turları ise yaklaşık 45 dakika falan sürüyor. Samsunum 3 gemisi belli saat aralıklarında hareket ettiği için dezavantajları var. Türkmen köyünden kalkan tekneler ise neredeyse her 10 – 15 dk da hareket ediyor ve beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Zaten asıl kanyonun görülmesi gereken yer 45 dk süren tur teknelerinin hareket ettiği nokta.

sahinkaya kanyonu fotoğrafları

Samsunum 3 gemisi kanyonun diğer ucundan hareket ettiği için uzun bir yol kat etmesi lazım bu yüzden de tur 2 saat sürüyor.

10 TL ödeyerek teknedeki yerimi alıyorum, tur sırasındaki çaylarda müesseseden ikram olarak geliyor. Kanyonun içine girmeye başlayınca tekne insan kendisini farklık bir dünyada hissediyor. Nereyi bakacağımı, fotoğraf çekeceğimi bilemedim, teknenin bir sağ tarafına bir sol tarafına koşturdum. En sonunda kendimi kayalıkları yalayarak esen rüzgâra ve manzaraya bıraktım.

Kanyonda gezerken daha küçük boyutlarda tekneler gördüm. Özel olarak kiralayarak aileniz ile güzel vakit geçirebilirsiniz, hatta kanyonun tertemiz suyunda yüzebilirsiniz. Tur bitipte kıyıya döndüğünüz muhtemelen karnınız acıkmış olacaktır. Size önerin Oymaağaç Kebabı.

sahinkaya kanyonu fotoğrafları

Vezirköprü’deki en ünlü yemek olan ve Oymaağaç köyünden adını alan Oymaağaç kebabını tadabilirsiniz. Zaten kanyona giderken bu köyden geçiceğiniz için Oymaağaç Kebabından yiyin diye öneriyorum. Koyun eti tandırlarda yaklaşık 3-4 saat boyunca odun ateşinde pişiriliyor. Bu yüzden Kanyona gitmeden önce sipariş verirseniz, siz döndüğünüz yemeğiniz hazır olacaktır.

Şahinkaya Kanyona Nerede ve Nasıl Giderim?

Kanyona gitmeni 2 yolu var, bunlarda birincisi; Şahinkaya Kanyonuna Samsunum 3 gemisinin hareket ettiği yer Boyabat yönünden gelişte Vezirköprü’ye yaklaşık 6 kilometre kala Şahinkaya Kanyonu tabelasından sola sapan 9 kilometrelik dar asfalt bir yol ile ulaşılan Çeltek Köyüne ulaşmanız gerekiyor. Burada belediyeye ait iskele ve yine belediyenin gemisi hareket ediyor.

İkinci seçenek, Vezirköprü İlçe merkezini geçtikten yaklaşık 1 km sonra Adatepe, Oymaağaç, Türkmen Köylerine giden yol ayrımı bulunmakta. Zaten bu ayrıma gelince direk Şahinkaya Kanyonu levhası ve Samsunum 3 gemisini hareket ettiği yeri gösteren levhada yer alıyor. Köy yoluna girdikten sonra hiçbir yöne sapmadan yaklaşık 15 km kadar takip ettiğimizde bizi doğruca baraj kıyısına ulaşıyorsunuz, Şahinkaya Kanyonu tüm heybetiyle karşısına çıkıyor.

Ayrıca yeni hizmete açılan Şahinkaya Kanyonu’na çok yakın konumdaki Vezirsuyu Tabiat Parkında da piknik yapabilir veya benim gibi çadırınız ile konaklayabilirsiniz.

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

1 Yorum

  • Sevil Mert Yanıtla

    10/08/2019, 17:08

    Merhaba,
    Detaylı paylaşım için çok teşekkürler. Sizin gibi kamp yapmak istiyoruz. Kamp yapmak için uygun alan veya su bulabileceğimiz yerler var mıdır?
    Sevgiler

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register