| Vezirsuyu Tabiat Parkı

Vezirsuyu Tabiat Parkı

milli parklar

Şahinkaya Kanyon’unda müthiş bir tekne turu gezisinden sonra Sinop iline gitmek üzere hareket ettim. Fakat saat biraz geç olduğundan, kanyona sadece 8 km uzakta yer alan Vezirsuyu Tabiat parkında çadır kurmaya karar verdim. Samsun’da yaşadığım halde Vezirköprü’ye gelene kadar Tabiat Parkının ismini veya reklamı hiçbir yerde görmemiştim. Normalde Samsun Büyükşehir Belediyesi bu tarz reklamlara çok önem veriyor. Her neyse Kanyondan çıkıp, asfalt yolu takip ederek tabiat parkına ulaştım.

Tabiat Parkına giriş yaparken çadır kurmak istediğimi belirttim, görevli de istediğim yere çadır kurabileceğimiz zaten başka kimsenin olmadığını söyledi. Giriş kapısından geçtikten sonra gerçekten parka hayran kaldım. Burada böyle bir tesisin yer alması ve bunu geç öğrenmenin hüznü doldu içime desem yeridir. :))

milli parklar

Vezirsuyu Tabiat Parkı yaklaşık 35 hektarlık oldukça geniş bir ormanlık alama kurulmuş. Parkın içerinde ne ararsanız var. 1 tane kır gazinosu, 1 tane halı saha, 1 tane voleybol, 1 tane basketbol sahası, 2 tane tenis kortu.

Daha aşağı bölümlerde ise kamelyalar, büfeler, mescid, seyir terası, çocuk oyun alanları ve Kanyonun eşsiz manzarası eşliğinde yürüyüş yapabileceğiz yürüyüş yolu bulunmaktadır. Vezirsuyu Tabiat Parkı bunların yanı sıra amatör balıkçılığa, kayık, jet ski, yelken gibi su sporlarına da uygun.

milli parklar
milli parklar

Parkı şöyle bir gezdikten sonra yürüyüş parkurunun hemen yakına çadırı kurmaya karar veriyorum.  Çadırı kurduktan sonra yemek yapmaya başlıyorum, biran önce halletmem lazım çünkü yağmur geliyor. Karnımı doyurduktan sonra bir süre yağmur bastırdı. Rüzgardan durulmuyor, kanyondan esen sert rüzgar ağaçların arasında uğultuya sebep oluyor.

Kamp alanı oldukça güzel ışıklandırılmış fakat gece 24:00’de ışıklandırma kapatılıyor, belki sadece biz olduğumuz için olabilir, ama giriş kapısındaki güvenlik 24 saat bekliyor. Her hangi bir sıkıntı veya aksilik olduğunda güvenliğe gidebilirsiniz.

Sabah uyandığımda geceki kötü havadan eser yoktu. Şahinkaya Kanyonu tüm güzelliğiyle karşımdaydı. Kahvaltımı yaptıktan sonra Sinop şehrine doğru hareket ettim.

milli parklarda kamp

Vezirsuyu Tabiat Parkına Giriş Ücretleri

 • Yaya Girişi: 3 TL
 • Motosiklet: 6 TL
 • Otomobil: 9 TL
 • Çadır Yeri 15 TL

Vezirsuyu Tabiat Parkında Yapabileceğiniz Aktiviteler

 1. Olta Balıkçılığı
 2. Bisiklet Sporu
 3. Piknik
 4. Doğa Yürüyüşü
 5. Fotoğrafçılık
 6. Çadırlı Kampçılık
 7. Yayla Turizmi
 8. Karavan Kampçılığı
 9. Tenis
 10. Basketbol
 11. Futbol
 12. Fotoğrafçılık
 13. Tekne Gezisi

Vezirsuyu Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Karayoluna yakın ve kolay ulaşılabilir olması, sebebiyle özellikle bölge halkı tarafından ziyaret edilen Tabiat Parkı Vezirköprü ilçe merkezine 20 km, Samsun şehrine ise 130 km uzaklıkta yer almaktadır. Vezirköprü – Boyabat yolu üzerinde yer alan tabiat parkına asfalt yolu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Emir Aşkın204 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

4 Yorum

 • Cenk Öztürk Yanıtla

  18/01/2018 at 13:11

  Bu yaz Bartın, Sinop ve Kastamonu üçlemesini kapsayan bir planlama yapmıştım fakat aksilikler yüzünden ertelemek zorunda kaldım. En kısa zamanda buraya bir gezi planlayacağım. Bilgi için teşekkürler.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   18/01/2018 at 17:53

   Umarım en kısa zamanda ertelemek zorunda kaldığınız gezinizi gerçekleştirirsiniz.:)

   • Cenk Öztürk Yanıtla

    05/03/2018 at 11:26

    İnşallah, öncelikli rotalarımdan biri

    • Emir Aşkın Yanıtla

     09/03/2018 at 11:00

     Merhaba Cenk,
     Çok güzel bir yer, en kısa zamanda ziyaret etmelisin.

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register