| Kazablanka

Kazablanka

kazabkanka gezi notları

Rabat’tan sonraki durağım Kazablanka. Her ne kadar oldukça ünlü bir şehir olsada gezilecek yeri fazla yok. Daha önce Fas’a gelen kişilerle konuştuğumda sadece Hassan 2 caminin görülmesi gerektiği onun dışında şehirde vakit geçirmek zaman kaybı olduğundan bahsettiler. Bende sadece Hassan 2 camini ziyaret etip sonrasında yoluma devam etmeye karar veriyorum. Rabat‘tan bindiğim tren 11.45 de Kazablanka’ya varıyor. Kazablanka’da 2 ade tren istasyonu var benim Rabat’tan bindiğim tren Kazablanka Port’a gidiyor. Eğer Hassan 2 camisini gezecekseniz bu tren istasyonunda giden trene bilet alın çünkü  camiye çok yakın. Camiye 3 km uzaklıkta olan tren istasyonuna indikten sonra hemen taksiye atlayıp Hassan 2 camisine gidiyorum. Taksi ücreti 8 dh tutuyor.Her şehirde taksimetre açılış ücreti farklı Kazablanka’da 1.70 açılıyor. Rabat meknes ve fes de 1.40 açılıyordu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

kazabkanka gezi notları
kazabkanka gezi notları

Hassan 2 camisini gezmek üzere caminin avluna giriyorum. Caminin içine günün her vakti müslümanları alıyorlar. Benimle birlikte caminin avlusuna giren Fransız turistler girmek isteyince saat 14.00’den sonra ücret ödeyerek girebileceklerini sölüyor görevli. Hemen içeri girip camiyi gezeme ve  fotoğraf çekmeye başlıyorum. Hassan 2 cami gerçekten muazzam şekilde yapılmış. Caminin avlusunda oturup okyanusu izledikten sonraç. Hemen caminin karşısında kalan caddeye doğru yürümeye başlıyorum. Cadde de ilk sağda ki arada Espaca Makaila adlı resturantta oturup tavuklu vede balıklı tajin yiyorum. Menü şeklinde yapmışlar önce yöresel bir çorbası peşine Tajin vede Avokada içiyorum. Toplam 86 dh hem ucuz hemde lezzetliydi.

kazabkanka gezi notları
kazabkanka gezi notları

Taksiye binip Marrakesh gitmek için Casa Voga tren istasyonuna gitmek istiyorum. Ama durdurduğum hiçbir taksi gitmek istemiyor. Fransızca birşeyler söyleyip devam ediyorlar .En son bi taksi beni görüp kendi duruyor yolcusu var önce onu sonra beni bırakıyor. Taksi ücreti olarak 30 dh veriyorum biraz fazla ama yapacak bişey yok. Marakeş’e giden ilk tren saat 14.50’da.90 dh. vererek tren biletini alarak vaktin gelmesini bekliyorum.

kazabkanka gezi notları
kazabkanka gezi notları

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register