Rabat | aroundtogether.com | Gezi Rehberi & Travel Blog

Rabat

rabat fotoğrafları

 13.41 Rabat’ta tren istasyonunun üstü katındaki cafede 2 kahve içip nete giriyorum vede yakınlarda otel soruyorum 2 kahveye 28 dh verip tarif edilen tren garının aşağısındaki otele doğru yürüyorum.İlk Otel Balima 3 yıldızlı 750 dh istiyor hemen yanında ki Otel Central ise 200 dh diyince hemen yerleşiyorum. Eşyalarımı bırakıp  önceden belirlediğim yerlere gitmek için Fas genelinde kullandığım petit taksi durduruyorum.Oteldeki haritadan gördüğüm ama benim listemde olmayan Le jarden diye bi parka gidiyorum.Şehir merkezinde yer alan park oldukça ilginç ağaçlar yer alıyor .15-20 dk felan dolaşıp fotoğraf çektikten sonra parktan çıkıyorum[/vc_column_text]

rabat fotoğrafları
rabat gezi notları
[/vc_column][/vc_row]

Parktan çıktıktan sonra  mavi sokaklarıyla ünlü Kasbah of the udayas gidiyorum. Sokaklarda amansızca dolaşıp resim çekmeye başladım ki yanıma düzgün giyimli orada oturduğunu ve bir süre sonra kapanacak hızlı gezmem gerekli diye bizimle muhabbete başlıyor sonra ben sizi gezdireyim diyor ben anlıyorum bu durumun sonunda gezdirdim para verin olayına doğru gidecek olay ama ya paras istemezse diyede düşünüyorum. Birlikte hızlıca sokakları geziyoruz.Sonunda tabii para istiyor.Aklınızda olsun herşey para Fas’ta verdiğim parayı begenmeyip bu hiç birşey diyor.Zaten parayıda ayıp olmasın düşüncesiyle verdim. Böyle davranınca ver paramı geri diyince kendi kendi konuşarak yada küfür ederek gidiyor :D Çıkışta merdivenlerden inerken şırıngayla dövme yapanlar hemen etrafımızı sarıp moninin eline sarılıyor başlıyorlar ücretsiz yapalım çok güzel olacak demeye.İstemiyoruz dövme felan desekte yapıyor.Tabii ücretsiz lafı yalan 10 dh istiyor yoksa silerim izi kalır kötü gözükür felan diyince sil o zaman diyorum hemen taman 5 dh ver diyorlar 3 dh verip def ediyorum.

rabat gezi notları

Taksiye binip Tour Hassan gidiyoruz ama şansımıza kapalı içerde Cuma günü olduğundan sadece davetli olanlar girebiliyor. Dışardan resimlerini çekip hemen tour hassanın ordan L1 tramvayıyla Medina Rabat doğru gitmek için bekliyoruz. Tramvay 1 kişi 6 dh. Gişeden alabilirsiniz. Taksiyle daha ucuza gidebilirsiniz ama tramvayıda denemek için biniyoruz. 4-5 durak sonra Medina (Eski Şehir) Rabat da iniyoruz.

rabat gezi notları

Rabat’da 2 tane medina (eski şehir ) var medina rabat ve medina Sale. Otelde Medina Rabat daha güzel dediğinden ilk durak Medina Rabat oluyor. Her yerde olduğu gibi burdada curcuna var her yerden et ızgara kokusu geliyor. 2 tane ekmek arası ızgara köfte benzeyen bişey yiyoruz 10 dh. Sokaklarda gezerken portakal suyu içiyoruz 2 dh. Kaktüs bitkisin meyvesini görünce tatmaya karar veriyorumtanesi 1 dh.5 tane yedim. Bu meyvesi karadeniz yaşanan birisi olarak Samsun’da yemem olanaksız. Başka ülkelerde de Kaktüs bitkisi görmüştüm ama meyvesnini yenildiğini bilmiyordum kısmet Fas’ta yemekmiş tanı gerçekten güzel. Ara sokaklarda ilerlerken haşlanmış sülük yiyenleri görüyoruz kokusu gerçekten berbat. Her ne kadar kokusu berbat olsada tanı yiyenlerin söylediği kadarıyla lezzetliymiş. Az ilerde Hindistan cevizi  yiyoruz dilimlenmiş tanesi 1 dh. Her Köşede görülecek şeyler var.

Baharat vede parfümeri satan oldukça büyük bir dükkan dikkatimi geçiyor ve  dükkana gidiyorum. Bize Fes de satılmak istenen sabun vede baharattan bakıyoruz. İsmini bilmediğimizden soramıyoruz tabii. Bişeyler satmak için ne varsa gösteriyor vede buluyoruz aradığımızı 2 tane sabun 20 dh vede baş ağrısına iyi gelen siyah susam gibi bişey (Çörek Otuna benzeyen) elinizde ezip kokluyorsunuz 100 gr 20 dh veriyoruz. Toplamda 40 dh. Fes’de aynısını 50 eurodan başlayıp 20 euro kadar düşmüştü fiyat :D Çalışanlarda resim çekinip çıkıyorum.

Günün verdiği yorgunlukla artık otele dönme vakti. Yarın sabah Chellah.

rabat gezi rehberi
rabat gezi notları

Sabah 7.30 kalkıp Chellah gidiyoruz taksiyle 12 dh tutuyor.İçerisi gerçekten çok güzel bi atmosfori var içeride her yerde leylekler var ilk kez bu kadar çok leyleği bir arada görüyorum tahminen 50’den fazla leylek yaşıyor, değişik sesler çıkartılarlar. 1 saat felan içeride geziyoruz bizden başka kimse yok eski fas yapıtları var içeride. 10 gibi otelimize görüyoruz 13 dh hemen çantalarımızı alıp 10.30 trenine yetişiyoruz sırada Casablanca var..

Giriş Ücreti : 10 DH
Çalışma Saatleri : 08:30-18:30

rabat gezi notları
rabat gezi notları
rabat gezi rehberi

Emir Aşkın197 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register