| Siem Reap, Angkor Wat Tapınağı

Siem Reap, Angkor Wat Tapınağı

Dünya’nın En Büyük Tapınağı Angkor Wat

Khon Kaen ‘den bindiğimiz otobüs gece 23:20 de hareket ediyor.Sabah Bangkok Mo Chit otogarına indikten sonra direk Kamboçya’ya geçmek için otobüs biletini internetten alıyoruz. ThaiTicketMajor firmasından sabah 9 için Siem Reap şehrine bileti 750 baht.Tam saatinde kalkan otobüsümüz Akşam 17:00 da Siem Reap’a ulaşıyor.(Tayland-Kamboçya Sınır geçisinin detayları)
Otobüs firmasının yazıhanesinde inince sizi ücretsiz tuk tuk ile kalacağınız otele götürüyorlar.Otelimiz anayol üstünde Turistlerin uğrak yeri olan Old Market’e yürüme 15 dk. Tuk tuk ile 1 dolara ulaşım sağlayabilirsiniz.Otele yerleştikten sonra Old Markete gidiyorum.Fiyatlar pahalı daha ucuzdur diye tahmin ediyordur.1 dolar 4000 Riel para bozdurmanıza gerek yok, her yerde dolar geçiyor.Para üstünü dolar olarak geri veriyorlar. Old Market’e oturup bişeyler yiyip içeyim deseniz kişi başı 12-15 dolar felan ki Asya’da birçok ülkeye göre pahalı bence.Otele dönüp günün yorgunluğuyla erkenden yatıyorum.

Otelden Tapınakları ziyaret için bilgi alıyoruz.2 seçenek var tur olarak ;

 • Küçük Tur 13 Dolar
 • Büyük Tur 15 Dolar

Aslında tek günlük bilet alıyorsanız küçük tur ideal. Bende Küçük turu yapmak istiyorum ama görmek istediğim Tapınaklardan birisi olan Preah Khan büyük tur güzergahında.Tuk Tuk şöforüyle konuşup küçük tura dahil ediyorum.Biletiniz bir gün önceden almanız lazım aldığınız bilet ile aynı gün gün batımını izlemenize izin veriyolar.Bizde bilet almaya gidip sonrasında gün batımını izlemek için Angkor Wat gidiyoruz.Bunun için tur haricinde 5 dolara anlaşıyoruz.Gün batımını tam olarak izleyemiyorsunuz çünkü saat 17:30 itibariyle herkezi tapınağın bahçesinden çıkarmaya başlıyorlar.Ertesi gün uzun olacağından bişeyler yiyip otele dönme vakti.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Angkor Wat Tapınağı

Kral II. Suryavarman (1113-1150) adına yapılmış bir tapınaktır. Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tapınak 12. yüzyılda inşa edilmiş olmasına karşın günümüze dek oldukça iyi bir korunma altında ulaşabilmiştir. Bölgedeki tek dinsel yapı olarak günümüze kalmış olup, önce Vişnu adına bir Hindu tapınağı olarak, daha sonraki dönemlerdeyse bir Budist tapınağı olarak kullanılmıştır.

Angkor 100 yakın, tapınak, mezar veya antik kalıntının bulunduğu 1000 km karelik bir alanı inşaa edilmiştir.Angkor wat 12 .yüzyılda 1 milyon insanın yaşadığı Avrupada bütün katedralden daha geniş bir alana inşaa edilmesinden dolayı.Dünya’nın en büyük tapınağı ünvanını koruyor.

Angkor aslında Khmer İmparatorluğu’nun dinsel eserlerle dolu bir şehri ve Khmer dilinde Angkor şehir anlamına geliyor, Wat ise tapınak demektir. Angkor Wat  ise bu eski şehrin en önemli tapınaklarından birisini anlamak gerekir.

Khmer mimarisinin en önemli örneklerindendir. Kamboçya ile özdeşleşen yapı ülkenin ulusal bayrağının üstünde de yerini almıştır. Bu mühendislik harikasını her yıl 2 milyondan fazla turist ziyaret etmektedir.

Bu müthiş tapınağı gezmek için Sabah saat 04:30 kalkıyorum, ilk durak olarak Angkor Wat tapınağından güneşin doğusu.Otelden saat 05:00 çıkıyorum. 20 dklık yolculuk sonunda tapınağın bahçesindeyiz.Saat çok erken olmasına ragmen gerçekten kalabalık.Güneşin doğusunu izledikten sonra Angkor Wat tapığanın içini geziyorum. Duvarlara tek tek incelikte işlenmiş figürler insanı kendine hayran bırakmakla kalmıyor bu yapının yüzyıllar önce nasıl yapıldığını düşündürüyor.

Angkor Thom Tapınağı

Angkor Thom, Kımer İmparatorluğu’nun son başkenti. Çok gelişmiş bir şehir olan Angkor Thom 12. yüzyılın sonlarında kral VII. Jayavarman kurulmuştur.Kentte bulunan yazıtlardan birisi Jayavarman’ı damat kenti ise onun gelini olarak anmıştır  Yaklaşık 9 km² büyüklüğünde bir alanı kaplayan kentin içinde daha önceki dönemlerden kalanların yanı sıra kral Jayavarman ve daha sonra gelen kralların yaptırdığı birçok anıt bulunmaktadır. Kentin merkezinde Jayavarman’ın resmî (devlet) tapınağı, Bayon bulunur. Angkor Thom’da inşa edilmiş bilinen en son tapınak 1295 tarihli Mangalartha’dır. Tapınak diğerlerine göre oldukça büyük ve içinde birden fazla yapıyı görme şansınız var. Burda Bakong ve Bayon Tapınakları ziyaret ediyoruz

Phnom Bakheng

Tapınak anayoldan biraz uzak yürüyerek 10-15 dk da ulaşabiliyorsunuz.Yol üstünde olmadığı için çok fazla ziyaret edende yok zaten hummalı bir resterasyon çalışması mevcut.Tapınağa çıkarken ormanın içinden geçiyorsunuz maymum tahmini 10-15 cm uzunluğunda 40 ayak , değişik kuş ve böcekleri fotoğraflı ayarak tapınağa ulaşıyorum. Tapınağı gezdikten sonra Angkor Thom gitmek yüreme tuk tuk’dayım.

Bayon Tapınağı

Bayon Kamboçya’da Angkor Thom’un merkezinde yer alan zengin süslemeleri olan bir Khmer tapınağıdır. 12. yüzyılın sonları veya 13. yüzyılın başlarında Mahayana Budist Kral Jayavarman VII tarafından devlet tapınağı olarak inşa edilmiştir. Jayavarman ölümünün ardından, sonraki gelen kralların dinlerine göre Hindu ve Theravada Budist inançları doğrultusunda değiştirilmiştir.  Bayon’un en önemli özellikleği merkezi zirve ve etrafındaki 37 kulenin üzerindeki devasa yüz figürleridir.

Preah Khan Tapınağı

Angkor Thom’u gezdikten sonrasında Preah Khan Tapınağı için mini tur güzergahından çıkıyoruz.Bu tapınağa ulaşmak için Angkor Thom’un Kuzey kapısından çıkış yapmak lazım.

Preah Khan gerek fazla turist olmamasından gerekse diğer tapınaklara göre daha güzel ve bozulmamış olduğundan benim favori tapınağım oluyor.İçerde 1 saat felan geziyoruz. Saatte öğlen oldu güneş tepede insan resmen yanıyor, nem çok fazla yanınıza extra t-shirt almakta fayda var.

Bir sonraki durak olan Tom Raider filminden hatırlayacağımz meşhur tapınağı;

Preah Khan Tapınağı

Angkor Thom’u gezdikten sonrasında Preah Khan Tapınağı için mini tur güzergahından çıkıyoruz.Bu tapınağa ulaşmak için Angkor Thom’un Kuzey kapısından çıkış yapmak lazım.

Preah Khan gerek fazla turist olmamasından gerekse diğer tapınaklara göre daha güzel ve bozulmamış olduğundan benim favori tapınağım oluyor.İçerde 1 saat felan geziyoruz. Saatte öğlen oldu güneş tepede insan resmen yanıyor, nem çok fazla yanınıza extra t-shirt almakta fayda var.

Bir sonraki durak olan Tom Raider filminden hatırlayacağımz meşhur tapınağı;

Ta Prohm Tapınağı

Bu tapınağa gelmeden önce yol üstünde 3 tane daha tapınak var.

 • Chau Say Thevada
 • Thommanom
 • Ta Keo

ilk 2 tapınak zaten karşılıklı vede çok küçükler daha çok mezarları andırıyorlar.

Ta Prohm tapınağı meşhur devasa ağaçlarıyla meşhur tapınak da ağaçların bu büyüklüğünden nasibini almış ve birçok yer yıkılmış.Tapınağı gezerken bilgilendirme panolarında eski ve şuanki halini görmek mümkün ve halen de restarasyon devam ediyor.

Ve Son Tapınağımız Banteay Kdei. günün verdiği yorgunluk ile görmedik demeyelim diye hızlıca geziyorum.Bir süre sonra bütün tapınaklar aynı gözükmeye başlıyor.

Eğer tapınakları hakkıyla gezmek yapıların tarihini ,duvarlardaki figürlerin neden yapıldığı, anlamlarını ögrenmek istiyorsanız gezinize rehber dahil edebilirsiniz.Fiyatlarıyla ilgili bilgim yok ama rehberle gezilecekse eğer 1 günlük Anqkor gezisi yerine 3 günlük bilet almak daha mantıklı.

Angkor Wat  Bilet Fiyatları

Biletler için 3 seçenek mevcut

 • 1 günlük ziyaret 20 dolar
 • 1 hafta gezerli 3 günlük ziyaret 40 dolar
 • 1 ay geçerlik 7 günlük ziyaret 60 dolar.

Müzelerin Çalışma saatleri;
Angkor Wat 05:00-17:30
Diğer Tapınaklar 07:30-17:30

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım @around.together

Facebook Seyahat Sayfam Aroundtogether Facebook Sayfası

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

2 Yorum

 • burcu g Yanıtla

  25/02/2017, 12:57

  Elinize sağlık, keyifli ve aydınlatıcı bir yazı :)

  • Emir Aşkın Yanıtla

   05/03/2017, 12:31

   Teşekkür ederim :)

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register