| Singapur Hayvanat Bahçesi

Singapur Hayvanat Bahçesi

singapur gezilecek yerler

Singapur’da seyahat etmeden önce nereleri gezebilirim edebilirim diye araştırırken en iyi zaman geçirilecek yerler arasında Singapur Hayvanat Bahçesinin olduğu gördüm. 1973’te ziyarete açılan hayvanat bahçesi devasa büyüklük bir alana kurulmuş. Hayvanat bahçesinin içerisinde 300’den fazla türde 2,900 hayvan bulunuyor.

Instagram hesabımı takip edin –> @around.together

Yarın ziyaret etmeyi planladığım Singapore Zoo için nette araştırma yapıyorum, tam nerede olduğunu, hayvanların gösteri saatlerini falan araştırdıktan sonra sıra bilet almaya geliyor. Singapur hayvanat bahçesine online olarak ve direk gidince bilet alabilirsiniz. Online bilet alırsanız eğer %10 indirim den faydalanıyorsunuz.

singapur fotoları

Singapur hayvanat bahçesinin resmi internet sitesine girip kredi kartımdan yarın için biletimi alıyorum. Bilet alırken isterseniz Night Safari, River Safari ve Jurong Bird Parklarının da olduğu kombine bilet alabilirsiniz. Biletleri tek tek almaktansa bu şekilde alırsanız yaklaşık %50 indirimli şekilde almış oluyorsunuz. Veya 4 parkı da ziyaret etmek istemiyorum derseniz Sadece River Safari ve Singapur Hayvanat Bahçesini gezeceğim diyenler içinde farklı indirim seçenekleri mevcut, bu tamamen sizin tercihinize kalmış durumda.

Ben sadece Singapur Hayvanat Bahçesini gezmek için bilet aldım ama diğer parkların giriş ücretleri hakkında bilgi vereceğim.

  • Singapore Zoo: Tam 32 Singapur Doları (S$), Çocuk 22 S$
  • River Safari: Tam 30 S$, Çocuk 20 S$
  • Night Safari: Tam 45 S$, Çocuk 30 S$
  • Jurong Bird Park: Tam 29 S$, Çocuk 19 S$

Her bir bölüm için tek tek bilet almak isterseniz ödemeniz gereken ücret 136 S$ ama eğer bu 4 bileti internet sitesinden kombine şekilde alırsanız ödemeniz gereken tutar 78 S$’dır. Açıkçası zamanınız varsa kombine bilet almak daha mantıklı bir seçenek.

Gelelim Hayvanat Bahçesine, kaldığım hostelden çıkarak şehrin biraz dışarısında yer alan Singapur hayvanat bahçesine ulaşıyorum. Biletimi online olarak almış olduğum için telefonuma indirmiş olduğum biletimi gişede göstererek içeri gidiyorum. Biletleri çıktı almanıza gerek yok.

singapur fotoğrafları

İçeri girmeden önce kesinlikle ücretsiz haritalardan bir tane alın, diğer türlü bazı bölümleri görmeden atlayabilirsiniz. Singapur Hayvanat Bahçesi oldukça güzel dizayn edilmiş, hayvanların yaşadıkları ülkelere göre ayrılmış. Örneğin “Avustralya/Australasia” bölümünde Kanguruları, “Asya/Asia” bölümünde ise Zürafa ve Zebraları görebilirsiniz.

Elimde harita dolaşmaya başlıyorum, özellikle çocuklu aileler için çok eğlenceleri vakit geçirebilecekleri bir yer burası. Daha öncede hayvanat bahçesi gezmiştim ama burası oldukça büyük ve birçok hayvanı da ilk kez burada gördüm.

Hayvanat bahçesine erken saatlerde gitmek fayda var çünkü farklı saatlerde hayvanların yapmış olduğu gösterileri izleyebilirsiniz. Ben ziyaretin sırasında Fok balıklarının showunu ve sonrasında koştura koştura zorda olsa başlamadan yetişebildiğim Fillerin eğitmenleri ile birlikte gerçekleştirdiği gösterileri izledim. İsterseniz gösteriler sonrasında fotoğraf da çekinebiliyorsunuz. Gösteri saatlerini bilmediğim için Kaplanların besledikleri anı göremedim.

Gösteriler saat 10.00 ile 14.00 arasında yapılmakta ama yine de ziyaret etmeden kendi web sitesinden kontrol etmekte fayda var. Gösteriler yaklaşık 30 ile 45 dakika arasında değişiyor. Fok balıklarının gösterisini izlerseniz en önde yer alan ilk 5 sıraya oturmayın, yoksa ıslanırsınız benden söylemesi.

singapur fotoğrafları

Gösterileri izledikten sonra Afrika bölümüne geçip Çita ve Leoparları izliyorum. Yaşam alanları tabiki de doğadaki gibi değil ama oldukça büyük sayılır. Leoparları izledikten sonra az ilerdeki kalabalığı farkedip oraya doğru gittim. Kalabalığın sebebi Zebralar ve Zürafaların neredeyse  çitlerin üzerinde atlayıp yanımıza gelecek olmaları. Ben neredeyse dokunacaktım o kadar yakından görme fırsatım oldu.

Singapur Hayvanat Bahçesini gezerken en çok merak ettiğim ve ilginç gelen olay ise maymunların hayvanat bahçesi içerisinde rahatça geziyor olmaları. Tabiki de insanların arasında gezmiyorlar, kafamı kaldırdığım zaman ağaçların tepesinden bize baktıklarını veya ağaçları salladıklarına şahit oldum. Hayvanların kafes içerisinde tutulmamaları ve doğal ortamlarında gözlemleyebiliyorsunuz. Bu da yılda yaklaşık ise 2 milyon kişinin neden burayı ziyaret ettiğini açıklıyor.

singapur hayvanat bahçesi
singapore picture

Hayvanat bahçesinden isterseniz Tramvay ile de gezebilirsiniz. Bunun içinde extra dan 5 S$ ödemeniz gerekli. Tramvaydaki rehber, hayvanların bulunduğu noktalara gelince anons yapıyor ve fotoğraf çekmek isteyenler için kısa bir ara veriyor. Özellikle çocuklu aileler için Tramvay ile gezmeyi tercih ediyorlar.

Showlar, gösteriler falan derken kapanış saatinin geldiği anons ediliyor. Çıkmaya hiç niyetim yok ama mecbur çıkış kapısına doğru ilerliyorum. İlerlerken de aklıma müzede bir gece filmi geliyor. ? Keşke biraz daha erken gelseymişim diye düşündüm. Göremediğim bölüm kalmadı ama kapanış saati yaklaştıkça bazı bölümleri hızlı hızlı geçmek zorunda kaldım. Çıkış yapmadan önce hediyelik eşya satan bölümle bile 1 saat oyalandım, çok güzel şeyler satıyorlar ama biraz pahalıydı.

Dolu dolu bir gün geçirmek istiyorsanız Singapur Hayvanat Bahçesi tam size göre. İnanın verdiğini paranın karşılığını kat ve kat size veriyor.

singapur fotoğrafları

Singapur Hayvanat Bahçesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Singapur Zoo şehrin dışarısında yer alıyor. En kolay ve ucuz ulaşım şekli kırmızı metro hattını kullanıp sonrasında metro ile bağlantılı 927, 138 ve 926 numaralı otobüslerden birisiyle hayvnat bahçesine ulaşmak. Ben Kırmızı hatta yer alan Ang Mo Kio durağına ulaştıktan sonra 138 numaralı otobüse binerek hayvanat bahçesine ulaştım. Otobüsün son durağı hayvanat bahçesi olduğu için nerede ineceğim veya durağı kaçırdım mı dediniz yok. Eğer kalabalık bir grupla gidiyorsanız taksiye binerek gidebilirsiniz.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register