| Sıradışı Park: Gardens by the Bay

Sıradışı Park: Gardens by the Bay

singapur fotoğrafları

Singapur’da 2. günümde insanı büyüleyen, kendini masalların içerisinde hissettiren Gardens by the Bay’a gittim. Singapur’u ziyaret etmeyi planlıyorsanız kesinlikle 1 tam gününüzü buraya ayırmanız lazım, planınızı buna göre yapın. Gardens by the Bay 2006 yılında Singapur hükümeti tarafından gerçekleştirilen yarışma sonunda İngiliz şirket tarafından inşa edilir ve 2011 yılının sonlarına doğru da tüm ihtişamıyla ziyarete açılır.

Instagram hesabımı takip edin –> @around.together

Gardens By The Bay 101 hektarlık bir alanda yaklaşık 280 bin çeşit bitkiyi ağırlayan devasa bir park. Bu devasa park 3 ana alandan oluşmaktadır.

  • Bay South Garden,
  • Bay East Garden
  • Bay Central Garden
singapur fotoğrafları

Bay South Garden

Gardens by the Bay’in en büyük bölümü Bay South Garden 54 hektarlık bir alan üzerinde bulunuyor. Bay South Garden, içerisinde 2 adet dev boyutlarda cam seralar  Flower Dome, Cloud Forest ve dev süper ağaçların (Supertrees) bulunduğu bölümler yer alıyor.

Flower Dome

1,200 m²’lik büyük bir camekan içesinde yer alan Flower Dome’nın içerisinde yumuşak, kuru, yarı tropikal iklim ortamları oluşturulmuş. Akdeniz, Güney Amerika, Güney Afrika Avustralya ve tropikal iklimlerden civarında yetişen ağaç ve çiçek türleri sergilenmektedir. Bitki ve ağaçlar yetiştikleri bölgelere tek tek ayrıntılı olarak sınıflandırılmış ve bölümlere ayrılmış.

singapur fotoğrafları

Cloud Forest

Parkın en görkemli ve dikkat çeken yeri 800 m²’lik camekan içerisinde yer alan Bay South Garden’in ikinci kısmı olan Cloud Forest’dir. Camekan içerisinde deniz seviyesinden yaklaşık 2500 metre yüksekte yaşayan, özellikle de Güneydoğu Asya, Orta ve Güney Amerika`da yetişen bitkiler sergileniyor.
42 metre yüksekliğindeki Cloud Mountain dünyanın en büyük iç mekan şelalesi, şelalenin tepesine çıkmadan önce dakikalarca aşağıdan izledim. Şelalenin en üstüne isterseniz yürüyüş yolunu veya asansörü kullanarak çıkabilirsiniz.

singapur fotoğrafları

Benim size önerim yürüyüş yolunu kullanarak yukarı çıkmanız. Cloud Mountain’in en alt kısmında deniz seviyesinde yetişen bitkileri görebiliyorsunuz. Çıkmaya devam ettikçe bitkilerde değişiyor, Orta kat Secret Garden olarak geçiyor ve burada Fiji ve Yeni Zelanda’da nehir kenarlarında yetişen bitki türlerini görebilirsiniz. Cloud Mountain’in en üst katına ise Kayıp Dünya/Lost World olarak adlandırılmış. Lost World bölümünde ise böcek kapan bitkisi ve dikenli egzotik türler yer alıyor.

Supertrees

Bay South Garden’de yer alan, insan yapımı ağaçlar kendinizi Avatar filminde hissettiyor. Boyları 20-25 metre arasında değişen çelikten yapılmış fantastik görünümlü süper ağaçları görebilirsiniz. Akşamları aydınlıklarında çok etkileyici görünen bu ağaçlar, sadece süs olarak yapılmamış. Parkta yer alan 18 ağaçtan 11’i, güneş ışığını topluyor, toplanan enerji Gardens by the Bay’in aydınlatılması için kullanılıyor. Ağaçların tepesinde ise yağmur suları topluyor. Toplanan yağmur suyu, bahçelerin sulanması ve Cloud Forest’teki şelale için kullanılıyor.

singapur skywalk

Süper ağaçlar akşamları Garden Rapsodi adı verilen ışıklı ve müzikli muhteşem gösterileri kaçırmamanız gerekli. Her akşam 2 kez gerçekleşen showlar 19.45 ve 20.30 başlıyor.

OCBC Skyway

Supertrees ağaçların arasında OCBC Skyway olarak adlandırılan 128 metre uzunluğunda ve 22 metre yüksekliğinde yürüyüş yolu yer alıyor. Skywalk’da yürümek isterseniz önce bilet almanız gerekli, sonrasında ise asansör ile ağaca çıkıyorsunuz, Skyway’da yürüyüme başlamak için ödemeniz gereken ücret ise 8 S$’dır.

singapur fotoğrafları

Gardens By The Bay Ziyaret Saati ve Giriş Ücreti

Gardens by the Bay 3 bölümden oluşuyor. Bu bölümlerin bazıları ücretsiz gezebilirsiniz. Diğer bölümler için ise bilet almanız gereklidir. Ücretli olan bölümlerin giriş ücretleri ve ziyaret saatleri ise şöyle;

singapur fotoğrafları

Bay South Outdoor Gardens:

  • Giriş Ücreti: Ücretsiz  
  • Ziyaret Saatleri: Her gün 05.00 – 02.00 arası açık.

 

Cloud Forest ve Flower Dome:

Her iki alan için tek tek bilet satılıyor ama 2 bileti birlikte alırsanız daha ucuza geliyor.

  • Giriş Ücreti: 28 S$ – Çocuk (03-12 yaş arası) 15S$
  • Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00-21.00 arası açık.

OCBC Skyway

Supertrees ağaçlarının olduğu bölüme giriş ücretsiz, ama ağaçları çıkmak isterseniz ücret ödemeniz gerekli.

  • Giriş Ücreti: 8S$ – Çocuk (03-12 yaş arası) 5S$
  • Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00-21.00 arası açık.

Gardens by th Bays Nerede ve Nasıl Gidilir?

Gardens by the Bay’e, Bayfront metro istasyonun indikten sonra B çıkış kapısından  kalkan  ring servis araçlarına binerek ulaşabilirsiniz. Ring aracının ücreti ise 3 Singapur Doları. Diğer bir seçenek ise Marina Bay Sands Hotel önünde bulunan köprüden (Lions Köprüsü) yürüyürek Gardens by the Bay’a ulaşabilirsiniz. (Köprü 08.00 – 23.00 arası açık)

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register