| Dünya’nın en uzun boyunlu kadınları,Fil Safarisi ve Rafting

Dünya’nın en uzun boyunlu kadınları,Fil Safarisi ve Rafting

Chiang Mai

Tayland sınrından binmiş olduğum minibüs şehrin tam merkezinde bırakıyor.Otel rezervasyonum olmadığı için indiğimiz yerde otele fiyat soruyorum.Klimalı odalar 13 fanlı odalar 10 dolar.Yağmur sezonu olduğu için havalar sıcak değil klimasız uyumak artık mümkün olduğundan Fanlı odaya yerleşiyorum.Chiang Mai şehrinde de Dünya’nın en uzun boyunlu kadınlarının yaşadığı köyü görüp, Fillere banyo yaptırıp sonrasında Rafinge katılabilirsiniz.

Kaldığım otelde bulunan tur şirketinde ertesi gün için oldukça ucuza 900 baht’a tur satın alıyorum.Bu fiyata Köye giriş ücretide dahil.Birçok blogda 1200 baht + köye giriş ücreti ödediklerinden bahsediyor gezginler.Chiang Mai şehride bulunan Old city surların içerinde yer alıyor.Gezilecek yerlerin birçoğu zaten burada yer alıyor.Dışarı çıkıp şehri keşfetmek ve sonrasında birşeyler yemeğe gidiyorum.Otele yakın bir restauranta oturup siparişimi beklerken ilk ziyaretimden beri aklımda olan ama Bangkok’da pahalı olduğu için izleyemediğim Thai Boksunu burada nerede izlebilirim diye düşünürken birisi geliyor yanıma ve yarın yapılacak olan boks maçını afişini bırakıp gidiyor.Sanki birisi beni duydu da özellikle yolladı.Yemeğimi yeyince gidip stadyumu bulup yarınki müsabaka için 400 baht’a biletimi alıyorum.Şehrin surlarının etrafında biraz gezindikten sonra otele dönüyorum.

Ertesi gün sabah 07:00 de kalkıyorum.Güzel bir kahvaltıdan sonra önceden anlaştığımız saat olan 08:00’da otelden beni almak üzere pickup geliyor.Diğer yolcularıda otellerinden aldıktan sonra tur rehberimiz günü programı hakkında bilgi veriyor.

chiang-mai-gezilecek yerler

Chiang Mai’da Yapabileceğiniz Aktiviteler

 1. Orkide Bahçeleri
 2. Fil Kampı
 3. Karenni Kabilesi
 4. Rafting
 5. Thai Box Maçı

İlk durak Orkide Bahçeleri

Herkesi otelinden aldıktan sonra Orkide Bahçelerine doğru yola çıkıyoruz.İçeride birbirinden farklı ve renkte olan Orkideler bugünki ilk durağımız oldu. Rehberimiz yaklaşık 30 dk zaman veriyor.İçeride orkidelerin haricinde kelebeklerinde bulunduğu bir bahçe var.Kelebekleri ve rengarek orkideleri gördükten sonra çıkışa yöneliyorum. İçeride restaurant da mevcut eğer kahvaltı yapmadıysanız birşeyler yeme imkanı bulabilirsiniz.İsterseniz farklı cinslerdeki tüplerin içine yerleştirilmiş orkide tohumlarından da almak mümkün.

Herkesin araca dönmesiyle yola devam ediyoruz.Hava biraz kapalı,yağmurda hafifden yağmaya başlıyor.Bir sonraki durağımız olacak yer ise Fil kampı.Daha 3 gün önce Luang Prabang’da müthiş eğlenmiştim özellikle Mekong nehrine fillerde geçirdiğim zaman muthişti.Yaklaşık 30-35 dk yolculuk sonunda Kampa ulaşıyoruz.

chiang-mai-gezi rehberi
chiang-mai-gezi-rehberi

Fil Kampı

Kamp geniş bir düzlükte kurulmuş.Filler açıktan istediği gibi dolaşıyor.Adeta açık bir hayvanat bahçesi gibi.Laos’ta katıldığım turda rahat edebilmemiz için Fillerin üstünde bir nevi semer vardı. Fillere binmeden önce isteyenler üstünü değiştirip mayolarını giyiyor.Chaing Mai’da Laos’tanin aksine burada direk filin üzerine oturuyorsunuz ve Fil her adım attığında insan her an düşecekmiş gibi hissediyor.Fillerle gezilen alan Laos’dakinden daha güzel.Fillerde gezdikten sonra yakındaki nehre doğru ilerliyoruz.Fillerle birkikte banyo kısmına geliyoruz.

Bebek bir fil nehrin kenarında .Diğer turistlerde ellerindeki kovalarlar bebek fili yıkıyorlar.Bana ilginç gelmediği için uzaktan fotoğraf çekiyorum.Laosta iyiki fillerde banyo yapmaya karar vermişim.İsteyenler 1 dolar karşılığında fillere muz ve çeşitli meyveler vererek besleyebiliyor.Biz fillerle gezerken ve  bebek file banyo yaptırırken köyde bulunan fotoğrafçı fotoğraflarını çekiyor.İsterseniz sonrasında 300 baht’a alabilirsiniz.

chiang-mai-gezi-rehberi
chiang-mai-gezi-rehberi
chiang-mai-gezi-rehberi

Uzun Boyunlu Kadınlar ve Şelale Keyfi

Fil kampından ayrıldıktan sonra kampa yakın bir konumdaki uzun boyunlu kadınların olduğu köye gezmeye başlıyoruz.Köylerinde kendi yapmış oldukları hediyelik eşyalardan alarak maddi olarak destekte bulunabilirsiniz.Oldukça da güzel hediyelik eşyalar bulunmakta.Gezip onlarla fotoğraf çekinme fırsatı buluyorum bu sırada şarkı söyleyip farklı enstrümanlar çalmaya başlıyorlar.Boyunlarına takmış oldukları sarı renkteki halkarın sebebi ise önceden yaşadıkları yerde Kaplanları kadınlara boyunların saldırmak süretiyle yemesi üzerine bu şekilde boyunlarına halkalar takmaya başlamışlar.Bugün ise halen bu gelenekleri devam ediyor. Kadınların aslen nereden geldiklerini, kabilelerin yaşam tarzlarını daha detaylı yakında paylaşacağım yazıda okuma fırsatı bulabilirsiniz.

Yemeğimize burada yedikten sonra bir sonraki durağımız olan ismini hatırlamadığım Şelaleye gidiyoruz.Ana yolda indikten sonra şelaleye doğru rehberimiz eşliğinde yürüyüyoruz.Rehberiz 60 lı yaşlarda Тaylandlı bir amca kendisi 10 yıl sınır polisi olarak çalışmış ve sonrasında işi bırakıp rehberliğe başlamış.30 yıldırda rehberlik yapıyormuş.Doğayı ve bitkileri çok sevdiğini özellikle şelaleye kadar yürüdüğümüz yol üzerinde çok iyi anladım.Yol boyunca ormandali bitkileri anlatıp ne işe yaradıklarını anlatıp durdu.Bazılarını ise tatmamız için verdi oldukça ilginçti.Hatta bir tane bitki dokundğunuzda size küserek yapraklarını kapatıyor.

20 dk tırmanışın ardından şelaleye varıyoruz.Şelale çok büyük değil ama şelaleden kaymak mümkün.Şelalede birçok Türk de vardı grup olarak geziyolarmış.Şelaleden 3-4 kez kayarak suyun şiddetiyle aşınan kayaların arasında oluşan oldukçada derin havuza düşüyorsunuz.Korkacak bişey yok kayarken bir yerinizi kayalara çarpma riskiniz yok ama dikkatli olmakta fayda var.Şelaleden sonraki aktivite Rafting.

dünyanın en uzun boyunlu kadınları
dünyanın en uzun boyunlu kadınları
chiang mai gezi notları
chiang mai gezi notları

Rafting

Normalde Tur paketlerinde Bambu turu olarak geçiyor ama yağmur sezonu olduğu için bambularda nehirde gezi yapmak imkansız.Bu yüzden şişme botların gelmesi bekliyoruz.Kısa bir bilgilendirmeden sonra botlara binip ilk kez yapacak olduğun raftinge geçiyoruz.Bazı yerlerde bot ters dönecekmiş gibi oluyor vede kürekleri sıkı tutmakta fayda var.Oldukça eğlenceli 20 dk geçirdikten sonra karaya çıkıyoruz.İlk kez Rafing yaptığım için oldukça keyif aldım.Nehrin sonunda bizi bekleyen pickupa binip otelimize dönüş yoluna çıkıyoruz.Sabah 08:30 da başlayan tur akşam 17:00 de otele dönüşümle son buluyor.

chiang mai da yapılacak aktiviteler

Thai Boks Maçı

Hemen duş alıp bişeyşer yedikten sonra saat 21:00 da başlayacak olan Boks maçına doğru stadyuma gidiyorum.Yarım saat önceden gidip ringe yakın yerden rezevasyon yapmakta fayda var.21:00 başlayacak olan maç gece yarısında son bulucak ve toplamda 7 müsabaka olacak.Bira siparişimi verip maçın başlamasını belkiyorum.İlk maç 13-14 yaşlarındaki çocukların maçı sonrasında bayanlar çıkıyor ringe.Müsabakayı izlerden bahiste oynayabilirsiniz.5.Maç ise show amaçlı yapılmış gözleri kapalı 5 kişi ve onları ringte birbirinine vurması için yönlerdiren hakem.

Oldukça eğlenceliydi.Son müsabaka ise iki farklı kulüb arasında gerçekleştirildi.Gerçek anlamda Thai Boksunu son maçta görmüş oluyorsunuz.Zevkli geçen 3,5 saat sonrasında otel dönüyorum.

tai box maçı
tayland box maçı

Yarın yolculuk Ayutthaya. Bu yüzden kaç gündür alacağım dediğim otobüs bileti işini son güne bırakmış oldum.Sabah bilet almak için ilk kaldığım yerdeki firmaya soruyorum 450 ve 600 baht 2 farklı otobüs var.450 baht olan firmada bilet kalmamış erkenden almamamın cezası.Başka yerlere soruyorum aynı standarttaki otobüs 500-550 baht fiyat istiyorlar. Bile bile kazıklanmaya gerek yok.Nereye sorarsam ya bilet satmıyorlar yada pahalı.

En son otele geri dönüp girişte oturuyorum.Daha önce bilet aldığım ThaiMajorTicket firmasından online bilet almaya karar veriyorum.Maalesef direk Chiang Mai-Ayutthaya arası bilet yok ,Bangkok’u seçmem gerekli fiyatıda 390 baht.Bileti alıp yolda soförle konuşmaya karar veriyorum.Yol üstünde beni indirin diyeceğim yok olmaz derse Bangkok’a gidip Ayutthaya’ya geri dönücem.

Bileti seçip kredi kartı bildiğini girip öde ye basıyorum ki acentada ki kadın bilet almadıysan 1 kişilik boş yer var demezki.Ablacım şimdi öde dedim bekle biraz diyorum.Net kopuyor bileti almadım.Bazen internetin kötü olması işe yarıyormuş demekki.Tamam deyip bileti alıyorum.Akşam 18:00’da otelden ücretsiz servis var.Bilet işinide halletiğime göre Chiang Mai Sokaklarını keşfetmeye devam edebilirim.

Şehirdeki geçirdiğim 2 gün olmasına rağmen şehri gezmeye fırsat bulamadım.Otelin konumu merkezi olduğundan heryer yürüme mesafesinde.Bişeyler yedikten sonra yolum üzerindeki masaj salonlarından birisine giriyorum.Tayland’ı ilk ziyaretimde Bangkok’da masaj yaptırmıştım.1 saatlik Thai masajı yaptırdıktan sonra kuş gibi kendimi hafif hisseder halde masaj salonundan çıkıyorum.

Şans eseri gözüme çarpan masaj salonu oldukça popüler bir masaj salonuymuş.Eğer yolunuz Tayland’a düşerse tercih edebilirsiniz.Ülke genelinde masaj salonları mevcut.

1 saatlik Thai Masajı 250 Baht

taylanda da masaj
taylanda da masaj

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım  @around.together

Facebook Seyahat Sayfam  Aroundtogether Facebook Sayfası 

Seyahat Videolarımı izlemek için Youtube Kanalımı ziyaret edebilirsiniz. → Youtube

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

5 Yorum

 • Gökben Bağcı Yanıtla

  12/03/2017 at 06:04

  Merhaba, çok bilgi verici bir yazı olmuş, tıpkı diğer yazılarınız gibi. Elinize sağlık. Turu kaldığınız otelden aldığınızı belirtmişsiniz. Otelinizin adını paylaşabilir misiniz?
  Teşekkürler,

  • Emir Aşkın Yanıtla

   12/03/2017 at 12:49

   Teşekkürler yorumunuz için.Gittiğimde Lanna Guest House kalmıştım.Chiang Mai şehrinin göbeğinde yer alıyor.Her yerede yakın Turuda yine aynı yerden aldım.Etraftaki firmalara daha pahalı.Tur almadan veya konaklamadan önce pazarlık kesinlikle yapın ama :) İyi yolculuklar şimdiden.

 • Nuri özkan Yanıtla

  17/03/2017 at 21:40

  Hocam emeğinize sağlık begendim. Baya iyi bir blogunuz var. Inşallah bu istikrarla devam edersiniz. Bu arada jest olsun diye bana da yanında deginebilirsiniz.

  • Emir Aşkın Yanıtla

   18/03/2017 at 10:48

   Merhaba,Teşekkürler,zorda olsa hayata geçirdiğim blogumu istikrarlı şekilde paylaşımlar devam edeceğim.Bu arada siteni inceleyeceğim.

 • Gozde Ayvaz Yanıtla

  18/12/2018 at 17:06

  Merhaba. Chaing mai’den uzun boyunlu kadinlarin oraya tursuz gitmek istesek mumkun müdür? Haritada 5,5 saatlik bir yol gosteriyor.Zaman sıkıntımız oldugu icin, sabah 11 de Chaing mai’ye inip gece bangkoka geri dönecegiz

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register